Ana SayfaÇocukBenim Adım Picasso

Benim Adım Picasso

Benim Adım Picasso – Meritxell Marti , Eva Bargallo

Tür:Çocuk, Yaşam Öyküsü
Yazar:Meritxell Marti , Eva Bargallo
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Picasso:  Picasso birçoklarına göre 20 yüzyılın en önemli ressamıdır. 1881yılında Malaga’ da doğmuştur. Hayatının ilk yıllarında parasal zorluklara rağmen mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Ailesinde çok sayıda kadın vardır ve hepsi onunla ilgilenmiştir. En büyük eğlenceleri resim yapmak ve oyun oynamak olan bu insanlar sayesinde, neşeli ve mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Resim öğretmeni olan babasının okulunda eğitim almış ve en büyük yardımcısı babası olmuştur. Çocukluğunu Malaga, Coruna ve Barcelona’ da geçirmiştir. Barcelona Güzel Sanatlar Okulunda derslere başlamış ve arkadaşlığın önemini de öğrenmiştir. En yakın arkadaşı olan Manuel Pallares ile arkadaşlığı burada başlamıştır. 1897 yılında Madrid’deki San Fernando Güzel Sanatlar Okuluna kayıt olmuştur.

Jose Ruiz Blasco: Picasso’nun babasıdır. Resim öğretmenidir. Picasso’nun sanata olan aşkı babasından miras kalmıştır. İçine kapanık ve bazen de karamsarlaşan bir kişiliği vardır. Boğalara ve güvercinlere ilgisi vardır. Bu tutku çocuğuna da geçmiştir.

Maria Picasso Lopez: Son derece iyimser ve neşeli bir karaktere sahiptir, Picasso’nun annesidir.

Konusu

Picasso’nun yaşam hikayesi konu edinmiştir.

Benim Adım Picasso Özeti

19 yaşında sanatın başkenti Paris’e gitmiştir. İlk defa eserlerini burada yüksek fiyatlara satmaya başlamıştır. 1901 yılında sanatında ve hayatında bir dönüm noktasıdır. Artık eserlerini annesinin soyadıyla imzalamaya karar vermiştir.

Hayatında hissettiği çeşitli duygular resimlerinde ana renk olmuştur. Mavi, pembe gibi. Mavi rengin hâkim olduğu zamanlarda hissettiği endişe ve yalnızlıktır. 1904 yılında kesin olarak Paris’ yerleşmiştir. Pembe dönemi başlamıştır. Hayatı yeniden sevmeye başlamış ve yaşama gücüne kavuşmuştur.

Kübizm ve abstrakt sanatın gelişi müjdeleyen Avignonlu Kadınlar isimli eseriyle sanatta devrim yapmıştır. Sonrasında heykele de merak sarmıştır. Tablolarında kübizmi bırakmadan devam etmiş ve kolajı bulmuştur. Gerçeküstü akımında resimler yapmıştır. Minotaure figürü de, boğalar ve atlar gibi hayatını bir parçası olmuştur.

Kitap, birinci şahıs anlatıcı hikâye formatında yazılmıştır. Birinci şahıs anlatıcı, bir öykünün bir kişi tarafından, kendi adına ve kendisi hakkında konuşarak anlatıldığı anlatım türüdür. Anlatıcı karakterlerden biridir. Bu okuyucuya sadece anlatıcının duygu ve düşüncelerini görme fırsatı verir; fakat başkalarınınki görülemez. Bu sayede okuyucular empati kurabilir.

Benim adım … Picasso

”Ünümü resimlerime, uzun yıllar yaşamama ve bu yıllar boyunca pek çok ilginç insan tanımama borçluyum. Ben, kültürel yaşamın çok zengin olduğu bir dönemde eserler verdim. Dolu dolu geçen bir hayatım oldu. Resim, kadınlar ve boğa güreşi hem tutkularım hem de zayıf taraflarımdı.”

Benim Adım Picasso – Kitap Açıklaması

Yayınevi Altın Kitaplar Yayınevidir. Benim Adım… Serisi, insanlık tarihi boyunca resim, müzik, edebiyat, sinema, tarih ve bilim alanlarında öne çıkmış önemli kişilerin hayatlarını, eserlerini ve de çalışmalarını inceleyen bir kitap dizidir.

Kitap dizilerinde yer alan;

Benim Adım Albert Einstein,

Benim Adım Leonardo Da Vinci,

Benim Adım Picasso,

Benim Adım Mozart,

Benim Adım Charlie Chaplin,

Benim Adım Marie Curie,

Benim Adım Shakespeare,

Benim Adım Cervantes

Benim Adım Marco Polo

Benim Adım Saint- Exupery

Benim Adım Kristof Kolomb

Gibi değerli isimleri yeniden okumak hem büyükler hem de çocuklar için öğretici olduğu kadar eğlenceli de olacaktır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular