Ana SayfaÇocukİki Çocuğun Devrialemi

İki Çocuğun Devrialemi

İki Çocuğun Devrialemi – Jean de la Hire

Tür:Çocuk, Roman
Yazar:Jean de la Hire
Yayınlanma Tarihi:1912
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Jano: On beş yaşında annesiz ve babasız büyüyen bir çocuktur. Bir tamircide çırak olarak çalışır ve geçimini yapar.

Yanık: On üç yaşında bir çocuktur.

Sultan: Yanık’ın sadık köpeğidir.

Romanın üç kahramanı var: biri on beş yaşındaki Jano, biri on üç yaşındaki Yanik ve biri de akrobatta yetiştirilen sevgili köpekleri Sultan. Bu iki Fransız çocuk elektrikli bir motosikletle dünya turuna çıkar. İlk yolculukları Afrika’ya olur.

Konusu

Roman, dünyayı dolaşmak amacıyla yola çıkan iki çocuğun başından geçen olayları anlatmaktadır.

İki Çocuğun Devrialemi Özeti

Kitabın üç kahramanı vardır. Bu kahramanlardan biri olan Jano, annesiz babasız büyümüştür. Bir tamirciyle çalışarak geçimini sağlar. Kitabın diğer kahramanı Yanık’ın durumu ise biraz daha farklı. Kaçırılan ve bir akrobatta akrobat olmaya zorlanan on üç yaşında bir çocuktur. Kitabın üçüncü kahramanı Yanık’ın sadık köpeği Sultan’dır. Bir gün Jano ormanda yürürken bir adamın yardım için sesini duyar. Ve o adama yardım eder. Adam Jano’ya can borcu olarak borç verir. Jano, çalıştığı tamircinin yaptığı motoru paranın bir kısmıyla satın alır ve patentini alıp geri kalanıyla birlikte sergileyecekler. Ama hayat kısa, tamirci ölür. Jano her zaman dünyayı merak etmiştir. Yerde bulunca Yanik’e yardım eder. Buluşurlar ve devriyeye çıkarlar. Yanlışlıkla bir uçurumdan bir gemiye düşerler ve kaptanın oradaki isyanı bastırmasına yardım ederler. İsyan bastırılır. İsyanı başlatan mürettebat öldürülür. Bir gün o gemideyken kara görünür. Kaptan, mürettebat ve kahramanlarımızla birlikte adanın önüne demir atar. Jano ve Yanık gemiye bakarlar. Kaptan ve birkaç mürettebat avlanırlar. Ama “avlanan, avlanır.” Atasözü gerçeğinde, yerliler kaptanı ve tüm mürettebatını öldürür. Artık sadece Jano, Yanık ve Sultan kalmıştır. Bu engel kahramanlarımızın çevre gezi planına engel olmaz. Yerliler gemiyi batırdığı için kahramanlarımız bir botla yoluna devam eder. O günden sonra Jano, Yanık ve Sultan büyük tehlikelerden kurtulur. Ama onları daha çok macera bekler, ne de olsa maceralarına yeni başlamışlardı…

Kısa Bilgiler
  • Fransız yazar Jean de la Hire’in ilk kez 1912’de Fransa’da seri olarak yayımlanan resimli macera romanıdır. Kitap fasikülleri haline gelmeden önce de çeşitli dergi ve gazetelerde tefrika edilmişti.
  • Diğer adı Adolphe d’Espie olan yazarın bu resimli çocuk romanı Türkiye’de ilk defa 1924 (1342) yılında eski harflerle basılmıştı.
  • Türkiye’de de Fransa’da olduğu gibi fasiküller halinde yayımlanmıştır. Fransa’da 71 fasikül halinde çıkmıştır.

İki Çocuğun Devrialemi – Kitap Açıklaması

Jano ve Yanik, yeni dostları Bay Edwards’ın yatı Tucuman ile yeni ve nefes kesici maceralar peşinde koşarken Jano’nun babasından gelen telgraf onlara bir gerçeği hatırlatır: Yurtlarını özlediklerini. Eve dönüş yolunda da heyecan onları yalnız bırakmaz. Jean de la Hire’in kahramanları Jano ve Yanik’in serüvenlerinin anlatıldığı İki Çocuğun Devriâlemi sona eriyor.

Gönderen: Ali Durak

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular