Aşk

Aşk – Elif Şafak

Tür:Roman
Yazar:Elif Şafak
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Ella Rubinstein: Rubinstein, 40 yaşında Amerika’da yaşayan bir ev kadınıdır. Sessiz, mütevazı bir hayatı, görünüşte düzenli ve sorunsuz bir evliliği var. Bu evliliğin temeli Hoşgörü, Anlayış, Saygı ve Sabırdan gelmektedir.

David: Ella’nın eşidir. Mesleğinde hayli başarılı ve çok para kazanan Tanınmış bir dişçidir.

Jeannette: David ve Ella çiftinin en büyük kızıdır.

Scott: Jeannette’nin evlenmeyi düşündüğü erkek arkadaşıdır.

Orly ve Avi: David ve Ella çiftinin ikiz çocuklarıdır. Kız olan Orly ve erkek olansa Avi’dir.

Aziz Zahara: Ella’ya Aşk Şeriatı adlı romanı incelemeye gönderen gizemli bir yazardır. Mistik düşünceleri olan insanlara yardım etmek için dünyayı dolaşan gezgin derviş ruhuna sahip bir adamdır. Ella için evliliğini bitirir.

Şems Tebrizi: Hayatını sadece ilahi aşka adayan üstün bir kişidir. Kurallara aldırış etmeden kral, dilenci, fah*şe, şeyh, herkesi aynı seviyede gören ve seven olağanüstü bir yürekli adam olarak tasvir edilir.

Kimya: Şems tarafından düştüğü genelevden kurtarılan, tövbe eden ve Mevlana’nın tekkesine giren yiğit ve iyi kalpli kadındır. Erkek kılığına girip Şems’in vaazlarına katılmak için camiye gidebilen cesur biridir. Mevlana’nın oğlu Alaaddin’in kendisine, Kimya’ya Şems’e karşılıksız bir aşkı vardır.

Mevlana: Konya’da Yaşayan Din Adamı ve İslam Alimidir. Diğer yarısı Şems Tabrizi ile tanıştıktan sonra hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Konya’da yaşayan bu islam alimine Mevlana derler. Mevlana Celaledin Rumi olarak da bilinen İslam dünyasının büyük alimlerindendir.

Alaaddin: Kimyayı sevdiği ve elde edemediği için Şems’e kin besleyen, Şems ve babası Mevlana’nın dostluğuna dayanamayan biridir. Şems’in ölümünden sorumlu olarak sanıklar arasında gösterilmektedir.

Sultan Veled: Kendisini tamamen babasına adamış ve istediğini kayıtsız şartsız onaylayan bir oğuldur.

Konusu

Şems ve Mevlena arasındaki mistik Aşk ve Ella Rubinstein adlı Amerikalı bir kadın ile Aziz Zahara adlı bir Sufistin günlük yaşamdaki dünya aşkını konu alan bir romandır. Şems ve Mevlana’nın otobiyografik mistik aşkını anlatan Aşk Şeriatı adlı kitap, Zahara ve Ella’yı bu mistik aşka benzer bir dünyevi aşkla birleştiriyor. Şems ve Mevlana’nın mistik aşkıyla, Zahara’nın mistik kimliği Ella’yı büyüleyecek ve kırk yaşında evli ve üç çocuklu bir ailesi olmasına rağmen hayatında tam bir değişim yaşayacaktır.

Aşk Özeti

Ella, ABD’de Northampton’da üç çocuğu ve kocası David ile birlikte yaşıyor. Hayatını her zaman evde yemek yapmak ve çocuklarına bakmakla geçirir. O ve David kendi şartlarında pek iyi değiller. Ella, David’in onu aldattığını düşünüyor. Bir gün Ella ve David, büyük kızları Jeannette, erkek arkadaşı Scott’la evlenmek için ebeveynlerinin karşısına çıktığında ne yapacaklarını bilemezler. Ella, kızını engellemeye çalışır. Scott’ı arar ve ona kızından uzak durmasını söyler. Bunu öğrendikten sonra David ve Jeannette, Ella’ya karşı tavır alır. Bu olaydan sonra Ella’nın hayatı değişmeye başlar. Ella, David’in yardımıyla bir dergide iş bulur. Oradaki işi, dediği gibi, bir yayınevinde bir edebiyat editörünün asistanıdır. Özgür olduğunda, kendisine verilen hikayeyi değerlendirerek zamanını geçirir.

Hikayenin yazarı, Aziz Zahara adında bir İskoç Sufi’dir. Hikayenin konusu Mevlana ve Şems’in dostluğudur. Ella bu hikayede kendi hayatını bulur ve hikayeden çok etkilenir. Zamanla Ella, Aziz’e mail atmaya başlar ve Aziz’i tanımadan Aziz’e aşık olur. Ella, David’e Aziz’e aşık olduğunu söyler. David, Ella’yı evliliğini sonlandırmamaya ikna etmeye çalışsa da başarılı olamaz. Boston’a Saint Ella’yı görmeye gelirler ve bir otelde buluşurlar. Her şeyi Saint Ella’ya anlatır. Aziz kanserdir. Çok az hayatı kalmıştır. Bu kez Ella’nın hayatını karartmak istemiyor ama her şeyi kabul edip ailesini terk ediyor ve Aziz’le Konya’ya gelip birlikte yaşamaya başlıyorlar. Bir yıl boyunca birlikte çok mutlu bir hayat yaşarlar. Daha sonra Aziz ölür. Ella yalnız kalır. İkiz çocukları ve David Ella ile konuşmak istemiyorlar. Onu destekleyen tek kişi, bir zamanlar evlenmeye karşı çıktığı büyük kızı Jeannette’ dir.

Kısa Bilgiler
  • Aşk kitabı Elif Şafak‘ın en çok okunan ve en çok tartışılan eserlerinin başında gelmektedir.
  • 2009 tarihinde yayınlanan ve alt başlığında “Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde…” ibaresini taşıyan Romandır. İngilizce yazılan romanın Türkçeye çevirisini Kadir Yiğit Us yapmıştır.
  • Kitabın en ilgi çekici yanlarından biri de aşkın 40 kuralı. Elif Şafak bu 40 kuralı tamamen kendi hayal gücü ile yaratmış ve bunu kullanırken Şems’in söylemlerinde de olukça etkilenmiş.

Aşk – Kitap Açıklaması

Yazarın 2009 yılında Doğan Kitap tarafından K.Yiğit Us çevirisiyle yayımlamış olduğu eseridir. Kitabın kapağında fotoğraf sanatçısı Ebru Bilun Akyıldız’ın “Kadın Kalbi” adlı fotoğrafı yer almaktadır.

Elif Şafak bu kitabında biri günümüzde, diğeri ise 1200’lü yıllarda geçen iki öyküyü anlatıyor. Kitap iki farklı öykü şeklinde kurgulanmış olsa da bu iki hikâyeler  “aşk” temelinde birbirlerine bağlı. Yazar bu kitabı için “Ben “aşk”ı anlatmak istedim. Hem dünyevî hem manevî boyutlarıyla aşkı yazdım.” demiştir.

Ella Rubinntain, 40 yaşında bir ev hanımıdır ve düzenli bir hayatı vardır. Bir gün bir yayınevinde editör asistanı olarak işe başlar ve eline incelemesi için bir kitap geçer. A. Z. Zahara adındaki gölgede kalmış bir yazarın eserini inceleyen Ella, kitabın tasavvuf felsefesinden oldukça etkilenir. Ella, etkisinde kaldığı bu kitap nedeniyle bir arayışa düşecektir.

Kitabın en ilgi çekisi yanı ise Elif Şafak ‘ ın Aşkı 40 kuralla sıralaması. Yazar bu 40 kuralı Şems’in söylemlerinden ilham alarak oluşturmuştur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular