Ana SayfaRomanAteşte Yeşerdim

Ateşte Yeşerdim

Ateşte Yeşerdim – Halit Ertuğrul

Tür:Roman
Yazar:Halit Ertuğrul
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi: Nesil Yayınları
Karakterler

Arif: Dedesi tarafından kovulan, annesi ile beraber yaşam mücadelesi verip bir yandan okumaya çalışan kişidir.

Melek: Arif’in annesidir.

Fevzi: Arif’in öğretmeni.

Nur: Temiz kalpli bir kızdır. Arif ile evlenir.

Konusu

Yetim Arif’in acı dolu hayatını konu alan kitap 6 bölümden oluşuyor ve bu 6 bölümü kısa bir şekilde başlıklarla ayırıyor. Romanın hikâyesi gerçek kişi ve olaylardan yola çıkılarak yazılmış.

Ateşte Yeşerdim Özeti

1 . Bölüm

Dönemin önemli bakanlarından Arif’in “Yılın Yazarı” ödülünü almak için eski kasabasına dönmesiyle başlar. Babası evden çıktıktan sonra anneannesi ve dedesi tarafından anne ve küçük Arif kapının önüne konulur. Bunun üzerine annesi yalvarır ve geri dönmesi için ikna etmeye çalışır ama dedesi katı ve zalim bir adamdı, onu bir kez daha kovar. Bunun üzerine ismi Melek olan annesi, üç aylık bebeğini alarak annesinin yanına gider. Yüreğindeki Havali hayaliyle her gün hüzünlenen Melek, bir yandan annesine ve tek direnci olan Arif’e sarılarak ömrünü geçirmektir. Zaman geçtikçe onlarla alay edenler olur ama Melek kendini ve küçük ailesini hepsinden korumak için Allah’a sığınır.

2. Bölüm

Arif birkaç yardımla okula başlar. Hem çalışan hem de okula başlayan karakterimizin okul aşkı o kadar saf ve temiz anlatılıyor. Annesinin ilaç parasını ve evin ekmeğini kazanan Arif, bu sırada hocası Fevzi’den çokça cesaret alır. Ancak öğretmeni ve müdürünün atanmasıyla ilkokulu bitirir ve Arif yeniden okulu bırakmak zorunda kalır. Okuma aşkıyla yanıp tutuşan bir çocuk için okul hasreti acı bir deneyimdir. Arif, hocası Fevzi’den aldığı bir mektupla, umut ve biraz da destekle, annesini kasabaya taşınmaya ikna eder. Burada okula başlayan Arif’in hayatı elbette kolay değildir. Bin bir güçlükle okulu bitirdiğinde, üstesinden gelmesi gereken daha çok sorunu olduğunu fark eder. Ancak okuma sevgisi onu yatılı bir ilkokula yönlendirir.

3. Bölüm

Bu bölümde yatılı okulu kazanan Arif’in karşılaştığı yeni zorluklar anlatılıyor. Arif, müdürünün yardımıyla okula yerleşir ve annesi okulda iş bulur. Bu sayede Arif ve Melek ayrılmamış olurlar. Albay kızı Hasret’in annesi Arif’i kenara çeker ve son derece sert bir dille kızının ona layık olmadığını ve ondan uzak durması gerektiğini söyler.

4. Bölüm

Arif okulu derece ile bitirir ve öğretmenliğe başlar. Okul, dereceye giren öğrenciler için İzmir’e bir gezi düzenler. Arif bu yolculukta babasını düşünür. Büyük şehir hayaliyle annesini terk eden ve tüm ailenin yıkılmasına neden olan Arif’in babasına duyduğu hasret, bebekliğinden beri Arif’in içini yakmaktadır. Hep yetim olarak anılan ve bunun altında ezilen Arif için baba faktörü çok farklı bir anlam taşır.

5. Bölüm

Arif artık öğretmendir ve ataması yapılmıştır. Onu bekleyen yeni maceralar vardır. Bu bölümde Arif, yıllardır hasretini çektiği babası ve ağabeyiyle tanışır. Onu tanıdıkça daha çok anlıyor. Dedesinin durumu giderek kötüleşiyor. Dedesi ölmek üzeredir ve annesine eziyet eden bu iki kötü kalpli, yaşadıkları olaylardan sonra özür dileseler de maalesef sonları kötüdür. Dedesi ölünce babası anneannesini alıp eve döner. Melek çok pişman olan Cemal’e herkesi yeniden gururlandıracak bir şekilde af dileyerek cevap verir.

6. Bölüm

Hasretini kalbine gömen Arif, Nur adında temiz kalpli bir kızla evlenir. Annesini ve Nur’u bırakıp köye öğretmenlik yapmaya gider. Bir ahırı derslik yaparak işe başlar ve iki yıl boyunca o köyün öğretmeninden fazlası olur. İki yıl sonra geri döner ve bazı durumlarda uykulu okul aşkı yeniden alevlenir. Bu dönemde yazılar da yazan Arif, milli eğitim müdürlüğü görevinden ayrılarak Ankara’ya gelir. Burada bakan danışmanı olarak göreve başlar. Ailesini yanında götürür. “Yılın Yazarı” ödülü için memleketine davet edildiğinde tereddüt eder. Bu yolculukta annesini de kaybeder.

Ateşte Yeşerdim – Kitap Açıklaması

ATEŞTE YESERDIM

BU KİTAP NİÇİN YAZILDI?

Geniş bir okuyucusu olan bir yazarın hayatından önemli sahnelerin de yer aldığı bu kitap; her insana ibret olacak kadar şaşırtıcı, düşündürücü ve duygu yüklü konulardan oluşmaktadır.

Bütün olumsuz şartlara rağmen azmin, ümidin ve fedakârlığın sonunda elde edilen başarı, herkese örnek olması niyetiyle kaleme alınmıştır. Yürekleri titreten bu amansız yaşam mücadelesi, çaresizlik içinde çareyi, dert içinde dermanı anlatmaktadır.

Bu hayat öyküsünde sabır, azim, umut ve ihanet birbirine karışmıştır. Öyle ki her insana yetecek kadar ibret dersi vardır. Her anı çileyle, dramla ve gözyaşıyla sulanan bu yasam serüveninde, dayanılmaz çırpmışlar yürekleri burkmakta ve duyguları şaha kaldırmaktadır.

En ağır şartlarda bile “nasıl başarıldığım’ anlatan bu eser; hayata küsen, başarısızlığı kabullenen ve ümidini yitiren her insana, yeni bir ümit ve şaşmaz bir rehber olacaktır.

Dayanabilen yüreklere…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,518TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular