Gece

Gece – Bilge Karasu

Tür:Roman
Yazar:Bilge Karasu
Yayınlanma Tarihi:1985
Yayınevi:Metis Yayıncılık
Karakterler

Gecenin İşçileri: Bu işçiler bağımsız, bağlantısız, mekan ve zamanla bağlantısız ve öğleden sonra ortaya çıkmaya başlayan karanlık ve geceden yararlanarak kargaşa çıkarmaya başlayan suçluların oluşturduğu bir çukurla simgelenen kasıtsız topluluklar veya bireylerdir.

Düzeltmen: Aydın ve entelektüel bir yazardır. Toplumlarda kaos içinde yalnız bırakılan ve zirvede yaşayan aydının simgesidir.

O.: Öldürmek, iftira atmak, kaos yaratmak için Güneş Hareketi adlı örgütte görev alan bir kişidir.

Konusu

Romanda, yeri ve zamanı bilinmeyen, kargaşa içindeki karanlık bir ortam, gece kavramıyla simgelenirken, karanlık imgesiyle simgelenen durumlar, varlıklar ve insanlar, birbirine bağlı, kopuk ve kopuk anlar olarak aktarılır.

Gece Özeti

“Gecenin işçileri”, gecenin bir an önce gelmesini bekleyen ve isteyen insanlardır. Gecenin adamları öğlen ortaya çıkacak ve akşam olur olmaz karanlıktan istifade ederek kargaşa çıkaracak, yıkacak, yıkacak ve her şeyi kaosa sürükleyeceklerdir. Gecenin işçileri, ortamı kargaşaya hazırlayan karanlık güçlerin işçileridir. Bu insanlar birbirlerinden uzak olsalar da birçok yönden birbirine benzeyen mizaçları, özlemleri, amaçları ve karakterleri vardır.

Ortak amaçları ve kişilikleri olan bu insanların ortak bir kaderi vardır. Her biri farklı ülkelerde ve öyle olsalar bile, gece olur olmaz hemen kaos yaratmaya, insanları öldürmeye ve yaralamaya başlayanlar bu işçiler. Bu insanlara karşı bir düzeltici vardır. Düzeltici, kargaşaya karşı kendini yalnız hisseden, aydınlanmış ve düşünceli bir yazardır. Gittikçe yayılan gecenin emekçilerine karşı tek başına bırakılır. Tek başına yaşadığı bu aydınlık zirvede gece ile pasif bir savaşın içindedir. Zirvede yaşadığı bu ışığı gecenin işçilerine kaptırmamaktan endişe eder.

Güneş Hareketi adı verilen bir hareket kendi içinde sistematik bir yapı oluşturmuş ve bu yapıya hiyerarşik bir düzen sağlamıştır. Gece işçilerini de alnında kullanan bu yapı, kendisine Güneş Hareketi adını vererek, güneşi ve ışığı teşvik ederek büyük bir aldatmaca yaratıyor; İnsanlığı karanlığa ve geceye götürmek istiyor. İstediğinin tam tersini savunur gibi görünen bu organize yapı, amaçlarına ulaşmak için insanların ölmesine bile izin vermektedir.

Güneş Hareketi’nin öncüsüdür. Sevgilisi Sevinç’tir. Sevinç ve N. ise bu yapının ne olduğu konusunda bilgi sahibidir ancak onunla birlikte kendi çıkarları için hareket etmektedirler. Bu yapı, insanları tehdit ederek, iftira atarak ve insanları öldürerek amaçlarına ulaşmaya çalışan bir örgüttür.

Ödüller
  • 1991’de Pegasus Edebiyat Ödülü’nü almıştır.

Gece – Kitap Açıklaması

Gece’de anlatılan tek tek, bölük pörçük durumların, konumların, gerçek yaşamla somut ilişkisi, sürekli seziliyor satır aralarında. Okurun yakın geçmişte tanığı olduğu birçok toplumsal, tarihsel, kültürel deneyden yankılar ve metinde sözgelişi. Alışılmış tarihsel mantığın işleyişi bile sorguya çekiliyor. Ama bütün bu gerçek durumlardan soyut bir çıkarım olan yaşantı, insan umutlarıyla korkularının bütünleyici imgeleriyle dile getiriliyor.

-Akşit Göktürk-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Semiha KOÇAK
Semiha KOÇAK
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okumak istediğim bir kitapti konusunu sevdim en kısa zamanda okuyacağım tşk ediyorum

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,486TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular