Ana SayfaRomanKorkunç Yıllar

Korkunç Yıllar

Korkunç Yıllar – Cengiz Dağcı

Tür:Roman
Yazar:Cengiz Dağcı
Yayınlanma Tarihi:1956
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Romandaki şahıslar ise, (Türkler, Ruslar, Almanlar ve Yahudiler olmak üzere) dört ana grupta toplanırlar.

Sadık: Bir kırım tatarıdır. Dinine ve milletine bağlı bir adamdır.

Hüseyin Ağa: Sadık’ın dinine milletine bu denli bağlı olmasında büyük etkisi olan Sadık’ın babasıdır.

Süleyman: Sadık’ın yakın arkadaşıdır. Rusların hizmetinde çalışan genç adamdır.

İskender: Kırımlı bir Türk’tür. Ruslar ile iç içe yaşamış ve onların arasında sözüne itibar edilen biridir.

Konusu

İkinci Dünya savaşında Kırım Türk’leri ve topluluklar arasında yaşanan katliam ve zorluklar ele aldığı gibi ayrıca yazarın yaşamından da izler taşımaktadır.

Korkunç Yıllar Özeti

Sadık Turan, Roma’da ana karakteri Kırım Türkü olan Cengiz isimli biriyle tanışır ve ortadan kaybolur ve ona günlüğü verir. Daha sonra Cengiz karakteri İngiltere’ye dönmek zorunda kalır ve burada aldığı bir mektupla Sadık Turan’ın öldüğünü öğrenir. Cengiz daha sonra günlüğünü aktarmaya başlar.

Sadık, Kırım’ın Kızıltaş köyünde doğmuştur. Rusya, devlet politikası haline getirdiği Kırım üzerindeki baskısını artırmaya devam eder. Ruslar Türklerin can ve mal güvenliğini hiçe sayarak ibadethanelerini yıkarlar. Kırım’ın kültürü ve milliyetçiliği üzerindeki baskılar nedeniyle bölgede yer yoktur. Aileler çocuklarını Türk milliyetçisi olarak yetiştirir. Sadık’ın en yakın arkadaşı Süleyman ile birlikte tıp okumaya karar verirler. Okulu bitirmeden II. İkinci Dünya Savaşı başlar ve iki yakın arkadaş Sovyet Ordusuna asker olarak katılmaya zorlanır.

Savaşın getirdiği yıkım, Sadık’ın arkadaşı Süleyman’ı kaybetmesine neden olur. Sadık arkadaşının Ruslar tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Akabinde Sadık ölüm tehlikesiyle karşı karşıyadır. Almanlar onu Türk olduğu için öldürmez ama esir kampları günleri başlar. Sadık, işkence ve zulmün odak noktası olan bu kamplarda kötü günler geçirir. Burada bir Alman komutanın hizmetinde olan Mustafa isimli bir Türk ile tanışır ve bu sayede Kırımlı arkadaşlarının aç kalmamasını sağlar. Yeni esir kampına geldiklerinde mahkûmların sayısı azalıf. Yahudiler ortalığı karıştırmak için sünnetli Türkleri Almanlara ihbar eder. Böylece Yahudilerden sonra Türkler de katledilir. Sadık, Alman subayı Shults’un hizmetine girer. Türkler, Almanların bağımsızlık adına Türk topluluklarından oluşan bir ordu teklifini kabul ederler. Sadık da aralarındadır. Çalışma, Sadık’ın Roma’da tedavi gördüğü sırada Cengiz isimli biriyle görüşmek istemesiyle sona erer. Bir nehir romanı özelliği taşıyan bu eser, “Vatanını Kaybeden Adam” ile devam etmektedir.

Kısa Bilgiler
  • Yazar da tıpkı başkişi Sadık Turan gibi II. Dünya Savaşı’a katılmıştır. ‘’Yurdunu Kaybeden Adam’’ bu romanın devamıdır.
  • Her iki romanda geçen mekânlar ‘’Hatıralarda Cengiz Dağcı’’ ve ‘’Regina (Hatıra Defterimden)’’ adlı eserlerde anlatılanlarla benzerdir.
  • Kırımlı filmi ile sinemaya da uyarlanmıştır.

Korkunç Yıllar – Kitap Açıklaması

Henüz öğrenci iken, askere alınan ve ikinci Dünya Savaşı’na sürülen Kırımlı bir gencin, Teğmen Sadık Turan’ın acıklı hikâyesidir. Roman, Teğmen Sadık Turan’ın hatıraları olarak anlatılmaktadır. Rusların zulmünden kaçarken Almanlara esir düşer ve esir kampında bir arada tutunmaya çalışan bir avuç arkadaşıyla Almanlar tarafından kurulan Türkistan Kurtuluş Lejyonuna katılır. Ruslarla Almanların arasında kalan ve birinden zulüm diğerinden ikiyüzlülükten başka bir şey görmeyen Kırım Türklerinin yalnızlıkları…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Dad

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular