Araba Sevdası

Araba Sevdası – Recaizade Mahmud Ekrem

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanRecaizade Mahmud Ekrem1898
Karakterler

Bihruz Bey: Bir paşa oğlu olan Bihruz Bey yarım yamalak bir öğrenim görmüş ve babasının ölümü ile büyük bir servetle miras kalan 23-24 yaşlarında hovarda yaşayan bir gençtir. Ayrıca Bihruz Bey mirasyedi bir gençtir ve hayatı lüks alafranga kıyafetler ısmarlamak, kır kahvelerinde ve mesire yerlerinde lüks arabasıyla gezmekten ibarettir.

Periveş: Bihruz bey’in âşık olduğu sarışın bir genç kızdır.

Keşfi Bey: Yalan söylemesi ile ünlü Bihruz Bey’in arkadaşıdır.

Konusu

Araba Sevdası, bir gösteri aşk hikâyesi ekseninde dönemin üst sınıfının hayatını eleştiren önemli bir eserdir. Tanzimat ile birlikte Batı’ya açılan Osmanlı İmparatorluğu’ndaki batılılaşma sürecinin yanlış taraflarıyla alay edilen bu eser, Bihruz Bey ve onun platonik aşkı etrafında olaylar konu edinmiştir.

Araba Sevdası Özeti

Bir paşanın oğlu olan Bihruz Bey, 23-24 yaşlarında, kötü eğitim görmüş bir gençtir. Babası ölünce annesiyle birlikte 28.000 liralık bir servet bırakır. Yazın Çamlıca’da, kışın Süleymaniye’de yaşar. Tüm merakı şık arabasıyla mesire yerlerinde dolaşarak kendini göstermek, herkesten daha şık giyinmek, Türkçe cümleler arasında Fransızca kelimeler kullanmaktır. Berberler, garsonlar, terziler ve kunduracılarla Fransızca konuşur. Ara sıra işyerini ziyaret eder.

Bir gün arabasıyla Çamlıca’yı dolaşırken yepyeni bir diyarda çok güzel sarışın bir kıza rastlar ve hemen âşık olur. Bu Periveş adında bir kadındır. Bihruz Bey kıza çiçek verir ve ertesi hafta arabasına bir mektup gönderir. O günden sonra onu bir daha hiç görmez. Çok yüksek bir aileden geldiğini düşünür ve her türlü hayali kurmaya başlar.

Bihruz Bey’in Keşfi Bey adında bir ev arkadaşı vardır. Keşfi Bey yalan söylemesiyle ünlü bir adamdır. Bir gün kızdan haber alamayınca üzülen Bihruz’a Periveş’in öldüğünü söyler. Genç adam büyük bir acıya düşer, ne yazık ki sevgilisinin mezarının nerede olduğunu bile bilmez. Bu arada serveti tükenmeye başlamıştı. Bir ramazan akşamı kölelerin arasında dolaşırken bir anda sevgilisinin ablası olduğunu düşünerek kıza rastlar ve yanına giderek Periveş’in mezarını sorar. Sonunda gördüğü kızın Periveş olduğunu, ancak düşündüğü gibi yüksek bir aileden değil, daha çok seven bir kadın olduğunu anlar ve Periveş ve Çengi Hanım’ın hakaretleri ve kahkahaları arasında uzaklaşır.

Araba Sevdası – Kısa Bilgiler

  • Türk edebiyatında ilk realist roman örneği olarak kabul edilmektedir.
  • Kitap sıradan bir aşk hikâyesini anlatmakla beraber, dönemin gerçeklerine ayna tutar.
  • Araba Sevdası göstermelik bir aşk hikâyesi ekseninde dönemin üst tabakasının yaşantısını eleştiren önemli bir eserdir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular