Ana SayfaRomanBöğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlen – Mehmet Rauf

Tür:Roman
Yazar:Mehmet Rauf
Yayınlanma Tarihi:2003
Yayınevi:Ema Kitap
Karakterler

Pertev: Sevdiği kızla beraber olmak ve onunla evlenmek için birçok yola başvuran romanın ana karakteridir.

Müjgan: Üç kız kardeşinin aksine ahlaklı, çekingen ve ürkek bir kızdır.

Nihat: Pertev’in arkadaşı.

Şekure, Mahmure, Nigar: Zenginlerle takılmayı seven üç kız kardeş

Konusu

Roman, Büyükada’da tanıştığı “Böğürtlen” adını verdiği Müjgan’a, ilk görüşte vurulan Pertev arasında geçen gururlu bir aşk hikayesini konu ediniyor.

Böğürtlen Özeti

Pertev ve Nihat iki samimi arkadaştır. İstanbul’u dolaşırken Graslar adında üç kız kardeşe rastlarlar. İstanbul eğlence hayatının vazgeçilmezlerinden olan bu kızların en büyüğü Şekure, ortancası Mahmure, küçüğü ise Nigar’dır. Para avcısı olan üç kadın evde kumar oynar ve zengin erkeklerle eğlenmeye giderler. Nihat ve Pertev’in de zengin olduklarını öğrenince onları evlerine davet ederler. Evlerine gittiklerinde kızların bu evde mecburen kalan Müjgân adında bir akrabaları olduğunu görürler. Pertev bu kızı beğenir. Müjgân çekingen ve soğuk bir kızdır. Pertev onu böğürtlene benzetir. Akraba olan üç kız kardeşin hayatından uzak durur. Müjgan’a evlenme teklif eder ama kabul ettiremez. Ne yaparsa yapsın Müjgan’ı ikna edemeyen Pertev, Müjgan’ın köpeği Silki’nin hayatını kurtarınca işler değişir. Bu olay yüzünden samimiyetine inanarak Pertev ile evlenir.

Böğürtlen – Kitap Açıklaması

İstanbul’da doğmuş ve küçük yaşta edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır. Bahriye Okulu’na gitmiş, İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. Yakından takip ettiği Halit Ziya’nın eserlerine ve realizm akımına ilgi duymuştur. Roman, hikâye ve tiyatro türünde eserleri vardır. Psikolojik tahlillere büyük önem vermiştir. Bu yüzden eserlerinde kahraman sayısı azdır. Romanlarında genelde İstanbul ve çevresinde yaşayan seçkin ailelerin arasında geçen aşk ilişkilerini konu almıştır. Zaman zaman şiirler de yazmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular