Ana SayfaMisafir YazılarıKırmızı ve Siyah

Kırmızı ve Siyah

Kırmızı ve Siyah – Henri Beyle Stendhal

Tür:Roman
Yazar:Henri Beyle Stendhal
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:İletişim Yayınları
Karakterler

Bay de Renal (dö Renal): Verrieres şehrinin belediye başkanı (Vyerer). Geniş alınlı, kartal burunlu, kır saçlı, kaba ve gösterişli, kibirli, alacaklarını zamanında alan, borçlarını geciktiren, gururlu, inatçı bir insandır.

Bayan de Renal: Bay de Renal’in karısıdır. Kocasından daha anlayışlı, evine bağlı, çekingen, kararsız, temiz kalpli, sevilmeyen, kocasını yargılamayan, güzelliğiyle dikkat çeken bir kadındır.

Julien: 18-19 yaşlarında, Napolyon Bonapart hayranı, aşırı kitap okuyan, İncil’i ezbere bilen, Latincesi çok iyi olan zayıf, çelimsiz bir insandır.

Papaz Chelan: Verrieres kasabasında inşa edilen muhteşem kilisenin papazı. Seksen yaşında, sağlam kişilik. Julien’e teoloji dersleri veriyor ve ona İncil’i ezberletiyor. İşinden faydalanmayan ve haksız para biriktirmeyen, oldukça dürüst bir insandır.

Bay Valenod: Yoksullar Evi’nin müdürü. Renal Bey’in emrinde çalışıyor ama kasabada ondan daha aktif. Onun hiçbir ilkesi yok. Her şeye karışıyor, utanmıyor, her yere gidiyor, okuyor, yazıyor, konuşuyor, halkın kendisini küçümsediğini unutuyor.

Papaz Pirard: Besançon şehrindeki ilahiyat okulunun babası. Kırmızı benekli uzun yüzü, korkutucu görünen küçük siyah gözleri, kalın ve düz siyah saçları olan, oldukça sert, katı ve zalim bir insandır.

Kont NORBERT: Marquis’in oğlu. Şakacı, uzun boylu, bıyıklı ve soluk yüzlü.

Bay La MOLE: (Marquis) İnce, goblin gözlü, sarı peruklu. Her şeyi önceden düşünüp sipariş etmek yerine, kendi işini yapan, çalışkan bir insandır.

Bayan Le MOLE: Marquis’in karısı. Asalete karşı önyargılarıyla tanınan Chaulne Dükü’nün kızı. Atalarının Haçlı Seferlerine katılmasıyla övünüyor.

Mathilde: Sarışın, iyi giyimli, soğuk görünüşlü. Marquis’in kızı, Julien’in sevgilisi.

Konusu

Kırmızı ve Siyah, Napolyon’un kahramanlık hikayeleri yerine soyluların madalya için yarıştığı, yoksul çocukların askere gittiği bir ortamda geçiyor. Kilise için dünyayı aydınlatmak yerine Güneş’i çalmanın sınıf çatışmasını temsil ediyor.

Kırmızı ve Siyah Özeti

Julien, kasabanın muhafazakâr belediye başkanı Mösyö Renal’in evinde öğretmen olarak çalışmaya başlar. Bu sırada ev sahibesi Madame de Rênal’a âşık olur. Şehirde söylentilerin yayılması üzerine Julien, Besançon’daki kilisede çalışmaya gider. Julien burada güçlü dostluklar kurmayı başarır. Sonunda De la Mole Markisi’nin dikkatini çeker ve evinde kâtip olarak işe girer. Marki’nin kızı Mathilde, Julien’e âşık olur ama onun aşkı ile sosyal konumu arasında kalır.

Mathilde hamile kaldığında babasına Julien ile evlenme niyetini bildirir. Marki, Julien’in çeyiz avcısı olduğundan şüphelenir, yine de ona bir unvan ve maaş bahşeder. Düğün hazırlıkları sürerken Madame de Rênal’dan Marki’ye Julien’in kendisini baştan çıkardığını ve aslında bir sahtekâr olduğunu bildiren bir mektup gelir. Tüm hayallerinin ve umutlarının yıkıldığını gören Julien, Verrières’e gider, kilisede Madame de Renal’i görür ve onu silahla yaralar. Mathilde’nin tüm çabalarına rağmen hapsedilir ve ölüm cezasına çarptırılır. Giyotinle idam edildikten sonra Mathilde, Julien’in kafasını alır, öper ve gömer. Madame de Renal üç gün sonra umutsuzluktan ölür.

Kırmızı ve Siyah – Kitap Açıklaması

Psikolojik romanın kurucusu Stendhal, Fransız Restorasyonu’nun siyasi tartışmaları ortasında, dinî eğitimiyle, aşklarıyla, ihtiraslarıyla dünya edebiyatının en önemli karakterlerinden Julien Sorel’i yaratıyor.

Stendhal, 1840.

Fransa’nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris’e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası’nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel’in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon’a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.

“Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır.”

-ANDRÉ GIDE-

“Stendhal, hayatımın en güzel ‘tesadüflerinden’ biridir.”

-NIETZSCHE-

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Deniz

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular