Ana SayfaPsikolojiBöğürtlen Kışı

Böğürtlen Kışı

Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

Tür:Roman, Psikoloji
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Pena Yayınları
Karakterler

Vera Ray: Charles’in sevgilisi ve Eva ile Daniel’in annesidir.

Caroline: Vera’nın ev arkadaşıdır.

Josephine: Charles’in kız kardeşi ve Vera’yı öldüren kişidir.

Claire: Gazetecidir. Yaşanan olayı incelemek ve araştırmak ister.

Charles: Vera’ya aşık olan zengin bir adamdır. Ancak ailesinin Vera ile evlenmesi istemesi üzerine ailesinin mirastan red edeceği durumunu öğrenen Vera Charles’ten uzak durmaya başlar.

Eva: Vera’nın ölen eşinden olan kızıdır.

Daniel: 80 yıl önce evinde uyurken kaybolan dört yaşındaki Vera ve Charles’in çocuklarıdır.

Ethan: Claire’nin kocası, Frank Kensingtong’un oğludur. Warrey’in de torunu.

Lon, Verayı beğenen ve Vera’yı oğlunun kimler tarafından kaçırıldığını bulacağını söyleyerek kandıran ve kaçan zengin adamdır.

Konusu

1933’te ABD’nin Seattle kentinde Mayıs’ta alışılmadık bir şekilde kar yağışı başlar. Dört yaşındaki oğluyla huzurlu bir hayat yaşayan Vera’nın oğlunun kayboluşu ile başlayan olayları konu edinir.

Böğürtlen Kışı Özeti

1933’te, alışılmadık bir şekilde, Mayıs’ta Seattle, ABD’de kar yağar. Üç yaşındaki oğluyla huzurlu bir hayat yaşayan Vera’nın en büyük acısı gün içinde oğlundan ayrılıp işe gitmektir. Her sabah yaptığı gibi oğlunu öperek işe gider. Ancak eve döndüğünde oğlu kayıptır. En sevdiği oyuncak ayı da kara saplanmıştır. Hayatını oğluna adayan kadın için bir anlamda hayat sonu olmuştur. Yıllar geçmeye başlar ve 80 yıl sonra yeniden Mayıs ayında kar yağar. Bir gazeteci olan Claire de bu olayı haber yapmak ister ve geçmişi araştırırken 80 yıl önce meydana gelen kayboluşun farkına varır. Bir çocuğu kaybetmenin acısını bilen Claire, bu olayı daha derinden araştırmak ister ve daha derine inmeye başlar. Ancak araştırması, geçmişiyle yüzleşmeye ve gizemleri ortaya çıkarmaya başlar.

Vera Ray, 1920’lerin sonlarında arkadaşı Caroline ile aynı evde yaşar. Onlar şehrin yoksul kesimindendir. Bir gün Olympic Hotel’e bir davet gelir ve Vera ve Caroline oraya giderler. Caroline bir yalanla onları içeri alır. Vera, otelde otel sahibinin oğlu Charles ile tanışır. Fakir olduğu için Charles’tan uzaklaşır ve daveti bırakır ama Charles onu takip eder. Charles diğer zenginler gibi değil. Vera’nın yoksulluğu onu rahatsız etmez. Vera’ya aşık olur. Vera hamile kalır ama Charles’a hemen söylemez. Ne söyleyeceğini tahmin edemez. Bu sırada Charles, Vera’ya evlenme teklif eder. Vera’yı ailesiyle tanıştırmaya götürür. Ailesi fakir olduğu için Vera’yı sevmiyorlar. Charles’ın kız kardeşi Josephine Vera ile konuşuyor. Vera’nın hamile olduğunu da biliyor. Vera’ya Charles ile evlenirse Charles’ın babasının mirasından mahrum kalacağını söyler. Vera, Charles’ın kendisi yüzünden bu duruma düşmesini istemez ve Charles’ı terk eder. Charles’ın evinden ayrılırken duvarcı Ivanoff ile karşılaşır ve onunla birlikte eve döner.

Caroline de bu sırada evlenir ve kocası evlilikten kısa bir süre sonra ölür. Caroline’ın Eva adında bir kızı olduğu gibi  Vera’nın da bir oğlu da vardır. Vera Olympic Hotel’de temizlikçi olarak çalışmaktadır. Oğlu Daniel dört yaşında. Vera geceleri çalıştığı için Daniel’i geceleri yalnız bırakır. Başka bir gece Daniel’i yalnız bırakır ve işe gider. Mayıs olmasına rağmen o gece fırtına çıkar ve kar yağar. Vera eve döndüğünde oğlunu evde bulamaz. Kar oynamaya çıktığını düşünür ve oğlunu dışarıda arar. Ancak oğlunun oyuncak ayısını yerde bulur ve oğlunun kaçırıldığını anlar. Polise gider ama polis oğlunun evden kaçmış olabileceğini ve geri döneceğini söyler. Vera ve oğlu fakir oldukları için onlara bakmıyorlar. Vera uzun süre iyileşemez. Bu yüzden işe gidemez ve işten atılır. Otelde zengin bir adam olan Lon ile tanışır. Lon, Vera’yı daha önce otelde görmüş ve ondan hoşlanmıştı. Vera’ya yemek teklif eder ama Vera oğlunun kaçırıldığını söyler. Lon, oğlunun onu bulmasına yardım edeceğini bildiklerini söyler, bu yüzden Vera yemek teklifini kabul eder. Vera sabah bunu ona hatırlatıyor ve Lon yalan söylediğini ve yardım etmeyeceğini söylüyor. Vera, Lon’dan kaçar ve ağlayarak ayrılır. Charles’tan yardım istemeye karar verir. Bir kamyona biner ve Charles’ın evine gider. Vera’nın durumunu gören Ivanoff, Vera’yı da takip eder. Vera, Charles’a oğlunun kaçırıldığını söyler. Charles’ın oğlu olduğunu söylemeyi düşünür, ancak Charles’ın şimdi evli olduğunu görünce söylemez. Charles’ın peşine düşer.

Mayıs 2013’te de aynı şekilde bir kar fırtınası olacak. Bilim adamlarına göre bu mevsimsiz karlara böğürtlen kışı deniyor. Seattle Herald muhabiri Claire Aldridge’e 1933 ve şu anki kar fırtınası hakkında bir makale yazması söylenir. Claire, Kensington’ların oğlu ve gazetenin de sahibi olan Ethan ile evlidir. Claire bir yıl önce hamileydi ama koşarken Claire’e bir araba çarpar ve bebeklerini kaybederler. O zamandan sonra Claire ve Ethan birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar.

Claire, makalesi için 1933 fırtınası hakkında araştırmaya başlar. Araştırması sırasında Daniel Ray adında bir çocuğun o sırada ortadan kaybolduğunu öğrenir. Claire de bebeğini kaybettiği için bu olay onu çok etkiler ve bu olayla ilgili makalesini yazmaya karar verir. Araştırmasına başlar ve Daniel Ray’in o sırada yaşadığı evin adresini öğrenir. Adrese gittiğinde buranın arkadaşı Dominic’in kafesinin yeri olduğunu görür. Üst kata çıkmak için Dominic’ten izin alır ve Caroline’ın kızı Eva’nın bir tablosunu bulur. Arkasında Eva’nın adı ve soyadı var. Claire, Eva’nın hastaneden gelen bir paketteki kişiyle aynı soyadına sahip olduğunu görür. Kadınla konuşur ve Eva adında bir akrabası olduğunu öğrenir. Eva’yı görmeye gider ve Eva ona Daniel hakkında bildiklerini anlatır. Eva ona Vera’nın öldürüldüğünü söyler. Claire, Vera’yı araştırmaya başlar ve Avukat Edward Sharpe’ın Vera’nın davasıyla ilgilendiğini öğrenir. Edward Sharpe her şeyin kaydını tutan bir avukattır. Claire kızına uzanır. Dosyalarına bakmak için avukattan izin alır. Vera ile ilgili dosyaları bulur ve orada Vera’yı öldürmekle suçlanan Ivanoff’un ifadesini bulur. Bu belgelerden Charles’ın kız kardeşi Josephine’in Vera’yı öldürdüğünü öğrenir. Ayrıca Charles ve ailesinin de Kensington olduğunu öğrenir. Şimdi olayı öğrenmiş ve makalesini yazıyor, ancak kocası, ailesinin adının kötü bir olayla anılmaması için yayınlanmasını istemiyor. Claire, Charles’ın kim olduğunu öğrenmek için Ethan’ın büyükbabası Warren’ı görmeye gider. Warren’dan Daniel’in Warren olduğunu öğrenir. Claire, Daniel ve Eva’yı bir araya getirir ve onları temasa geçirir. Daha sonra Warren’ı eski evine götürür. Orada, Warren annesinin ona bıraktığı mektubu bulur. Evin yıkılmasını istemez ve satın alır. Bu güzel olaylardan sonra Claire ve Ethan iyileşir. Şimdi yeni bir çocuk sahibi olmaya karar verirler.

Kısa Bilgiler
  • Sarah Jio’nun üçüncü çocuğuna hamileyken, annelik duygusu üzerine yazdığı Böğürtlen Kışı kitabı, çocuğunu kazada kaybeden bir anne ile çocuğu kaçırılan bir annenin yüreğinin derinliklerine kadar uzanıyor.

Böğürtlen Kışı – Kitap Açıklaması

“Canım Danielım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum.”

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Danielı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Danielın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Verayla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular