Camdaki Kız

Camdaki Kız – Gülseren Budayıcıoğlu

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PsikolojiGülseren Budayıcıoğlu2019
Karakterler

Nalan: Yaşadığı travma sonucu, psikolojisi bozulan ve hayatını psikiyatra anlatan romanın ana karakteridir.

Hayri: Evli olmasına rağmen Nalan’ı kendine aşık edip, kendisini aşk adamı görüp geniş bir yelpazede kadınların ilgisini çekmeye çalışan kişidir.

Sedat: Nalan ile evli olduğu süreçte, ona ilgi ve sevgi göstermeden, zenginliğini yaşayan, gezen, eğlenen ve kumar oynayandır.

Türkan: Hayri’nin eşidir.

Lazkızı: Hayri’nin meyhanede tanıştığı ve zorla evlendirilmeye çalışılması yüzünden evlendiği ve bu sebeple sorunlar yaşayıp Hayri’yi öldüren kişidir.

Konusu

Roman, lüks içinde yaşamış ama yok sayılmış bir çocukluktan gelen iç mimar Nalan ile, sert ve yoksul bir çocukluk geçirmiş elektrikçi Hayri’nin aşk hikayesi kısaca anlatır. Gülseren Budayıcıoğlu’nun terapisini yürüttüğü gerçek bir çiftin hikayesi anlatılır.

Camdaki Kız Özeti

Lüks bir hayat içinde yaşayan Nalan’ın, zengin ve köklü bir aileye gelin gitmesi kaçınılmaz olur. Monoton bir evlilikten sonra yaşadığı ilişki ve ondan dolayı oluşan psikolojik sorunlardan ötürü, sevgilisi Hayri onu bir psikiyatri kliniğine getirip onu yaşadığı bu zor durumdan kurtarmaya çalışır. Gittiği seanslarda doktoruna hayatını anlatmaya başlar.

İç mimar olan Nalan,  zengin bir iş adamın oğlu Sedat ile evlenilir. Bir süre sonra kocasından ilgi görmediği gibi sevgi ve şefkat de görmemeye başlar. Kocasının tek gayesi zengin bir yaşantı sürmek, gezmek, eğlenmek, giyinmek, lüks araçlarla dolaşmak ve kumar oynamaktır.

Nalan çok geçmeden hamile olduğunu anlar ve bunu da bebeğinin kaybetmesi ile destek göremediği kocasından da ötürü ağır bir travma geçirir. Ailesini de kaybeden Nalan, bir başına kalmıştır. Zaman geçtikten sonra kayınbiraderinin desteği ile tekrardan işe başlar ve o esnada ona sevgisini gösteren Hayri ile tanışır. Hayri’nin göstermiş olduğu sevgi ve şefkatten sonra o da karşılık vermeye başlar, çünkü Nalan içinde yaşamış olduğu o sevgi boşluğunu doldurmak ister. Kocasından boşanıp Hayri ile 7 yıl sürecek olan ilişkilerine başlar. Ancak Hayri evli ve üç çocuk babasıdır. Bu durum Hayri’nin eşinin köyde oluşundan dolayı Nalan’ı pek sarsmaz. Hayri’nin eşi Türkan da bu durumu kabullenir ve çocukları ile gelir. Nalan ile zaman geçirmeye bile başlarlar.

Nalan’ın Seansları

Nalan’ın seanslara geldiğinde anlattığı olaylar ve geçmişte yaşadığı travmalar olduğunu gören psikiyatrist daha derine inerek aslında Nalan’ın anne ve baba dediği kişilerin, anneannesi ve dedesi olduğunu, annesinin ortaokul yıllarındayken yanlarına gelen küçük dayısı tarafından hamile kaldığını ve kendisini doğururken öldüğünü gözyaşları içinde anlatır. Anneannesi ve dedesi onu yanına alıp onu en güzel okullarda, lüks bir hayat içinde yaşatmış ancak kendi yaşadıkları acı ve utanç yüzünden asla onu sevmemiş, bir kez olsun onun başını bile okşamamışlardır.

Bu sebeplerden dolayı Hayri’nin ona vermiş olduğu sevgi ve şefkate muhtaç duyan Nalan, Hayri’nin onu terk etmesinden korkar. Ancak Hayri’nin kendini bir aşk adamı olarak görmesi ve hayatının sadece Nalan ve Türkan’a ait olmadığını düşünerek bir meyhanede tanıştığı zengin bir iş adamın kapatması ile tanışır ve hatta ona evlenme sözü dahi verir. Fakat Hayri, ne Türkan’dan boşanmak ne de Nalan’dan ayrılmak ister. Bu durum iç sıkıntılarına neden olmuş ve Laz kızı olan kapatma Hayri’yi öldürür.

Hayri’nin ölümü hem Türkan’ı hem de Nalan’ı depresyona iyice sürüklemiştir. Psikiyatrist desteği ve yönlendirmesi ile hayatına yeni bir sayfa açmaya karar veren Nalan, son olarak bir resim atölyesindeki hocasının, aslında göremediği ve tanımadığı babası olduğunu öğrenir. Babasının ondan af dilemeleri fayda etmese de Nalan bu durumu kabullenmiş gibi görünür ve hoca kendine ait kıymetli eserleri Nalan’a bırakarak ortadan kaybolur. Bu durumlardan artık sıyrılıp yeni başlangıçlar yapmaya karar veren Nalan, yaşam tarzını ve hayatını değişerek bir işe başlar ve kendine yepyeni bir sayfa açar.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 17 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuLev Tolstoy Sözleri
Sonraki KonuBu Böyledir
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

4 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sidar BIÇAK
Sidar BIÇAK
9 ay önce

Çok açıklayıcı ve güzel bi özet olmuş ellerinize sağlık.

ŞEYMA
ŞEYMA
6 ay önce

“İnsanın ruhsal durumu yüzüne nasıl da yansıyor. Bir kadın o gün çok güzelse, mutlaka seviliyordur. Sevilmenin ışıltısı yansır yüzüne.”

Bir kadının neler yaşayabileceğini yansıtabilecrk ve bunu anlayacak bir topluluk olmamız umudu ile…

Harika bir kitap son zamanlarda gündem de ve dizi ile beraber okuduğum muhteşem bir eser.

Camdaki Kız
Camdaki Kız
6 ay önce

Kitap süzülen hikayeleri ile eleştiri yapmadan, kınamadan ve ötekileştirmeden önce karşımızdakini dinlemenin gerektiğini güzelce anlatmış durumda.

camdaki kız favori kitaplarım arasında yerini almış durumda. Ayrıca dizi ile beraber izlemem de ayrıca keyifli oldu. Özeti de çok güzel çıkarılmış.

Ceren
Ceren
6 ay önce

Dizi çok güzel, kitabı yansıtmayı başarmış. Camdaki Kız özetini sitenizde okudum. Teşekkürler. Camdaki kız karakterleri açıklayıcı şekilde anlatılmış

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular