Ana SayfaPsikolojiKöpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk – Bruce D. Perry, Maia Szalavitz

Tür:Psikoloji
Yazar:Bruce D. Perry, Maia Szalavitz
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Koridor Yayıncılık
Konusu

Kitap, karşılaştığı travma vakalarını bilimsel bir gözle araştırıyor ve herkesin kolayca anlayabileceği hikayeler haline getiriyor, aşırı strese maruz kalan beyinde neler olduğunu tam olarak açıklıyor ve bu beynin inanılmaz kapasitesini ortaya koyuyor.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk Özeti

Çocuk psikiyatristi Doktor Perry, meslek hayatında karşılaştığı bazı özel durumları ve travma geçirmiş çocuklarla çalışırken ekibiyle birlikte geliştirdiği nörosekans yaklaşımını anlatıyor. Nörodizisel yaklaşıma göre, bir çocuk büyüdükçe, beynin birbirini izleyen her bölgesi önemli değişikliklerden geçer ve sırayla büyür. Ancak her alanın uygun şekilde gelişmesi için uygun zamanlanmış, kalıplanmış ve tekrarlanan deneyimler gereklidir. Travma geçirmiş çocuklara öğretmeye yönelik nörosekans yaklaşımı, önce hangi alanların ve işlevlerin az gelişmiş veya yetersiz çalıştığını gözden geçirir. Daha sonra beynin daha normal bir gelişim ile devam edebilmesi için eksik uyarıyı sağlamaya çalışır.

Tamamı gerçek vakalardan oluşan kitapta ele alınan;

  • İlk çocuk, henüz yedi yaşında olan Tina adında küçük bir kız çocuğudur. Tina, annesi Sara ve iki küçük kardeşiyle birlikte yaşıyor. Sara, üç küçük çocuğa bakmanın ağırlığından bunalan ve elinden geldiğince çocuklarına yardımcı olmaya çalışan bir kadındır. Sara, Tina henüz altı yaşındayken işe gitmesi için komşusunu bebek bakıcısı olarak tutar. Komşunun on altı yaşındaki oğlu, Tina’ya tam iki yıl boyunca cinsel tacizde bulunur. Tina okulda ve arkadaşlarıyla vakit geçirirken sürekli cinsel oyunlar oynar ve kendini ifşa eder. Perry ile ilk tanıştığında, Perry’nin cinsel organlarına da dokunmaya çalıştı çünkü erkekler hakkında bildiği tek şey onların cinsel yırtıcı olduklarıydı. Ne şefkatli bir baba ne de bir dede figürü vardır. Tina ile seanslar çizimle başladı çünkü Tina’nın kendini güvende hissetmesi gerekiyordu. Perry için önemli olan semptomları değil, çocuğu tanıma zamanıydı. Tina, seanslar sırasında ihtiyaç duyduğu kesintisiz dikkati, oyunlar sırasında kaçırdığı derslerin bir kısmını gördü.
  • Sandy küçük bir kızdı, sadece 3 yaşındaydı. Annesi önce öldürüldü, ardından erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğradı. Sandy’nin boğazı kesilmişti. Sandy, annesinin cesedinin yanında saatler geçirir ve bulunduğunda neredeyse ölüydü. Sandy, çeşitli öfke nöbetlerine ve belirli tetikleyicilere karşı bir çözülme tepkisi geliştiriyordu. Bu bilinen en ilkel tepkidir. Bulunduğunuz yerde saatlerce kendinizi dış dünyaya kapatmayın. Beyin vücudu yaralanmaya hazırlıyordu ve uzuvlardan kan geri çekiliyordu ve kalp atış hızı yavaşlıyordu. Sandy’yi boğazındaki kesiklerle hayatta tutan muhtemelen bu tepkiydi. Sandy, Perry’ye kayıtsızdı ve olayla ilgili bir şeyler tekrarlayıp duruyordu. Sandy’nin güvenini kazanmak günlerce suskun oturumlar aldı. Sandy olayı sürekli tekrarlıyordu çünkü beyni travmayı anlamak, tolerans geliştirmek ve o çaresizlik anlarının kontrolünü yeniden kazanmak için tekrarlıyordu. Sandy yavaş ama etkili bir ilerleme kaydetti.
  • Teksas’taki Davidian çiftliğinde çocuklar büyük bir korku ve şiddetle büyüyordu. Davidian çocukları o korku kampından kurtarıldı ve bir çocuk koruma merkezine yerleştirildi. Çocuklar fiziksel olarak kurtulmuş olsalar da, beyinleri hala o korku kampının alışkanlıklarını sürdürüyordu. Hala aynı korku ve baskı altında yaşıyorlardı. Bu çocuklar için önemli olan, öngörülebilirliğe, rutine, kontrol duygusuna ve düzenli ilişkilere ihtiyaç duymalarıydı. Bir arada olmak hem bu ilişki ağını desteklemiş hem de onlara kamp günlerini hatırlatan bir dezavantaj oluşturmuştur. Çocuklar için farklı ilgi alanları oluşturmaya özen gösterildi, çünkü kendini geliştirmek için seçimler yapmak ve seçimlerin sonuçlarından ders çıkarmak gerekiyor. Tıpkı bu kamptaki çocuklar gibi, öğretilen tek şey itaat ise, neyi sevip ne istediğimizi anlayamayacağız. Zorlukla çalıştırılan bu çocukların bir kısmı koruyucu ailelerin yanına yerleştirilirken, bir kısmı da ileride iş bulup kendi hayatlarına başladı. Bazıları tarikatın üyesi olmaya devam etti.

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk – Kitap Açıklaması

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Küçük bir çocuğa karşı olan iyi-kötü tüm davranışlarınız, onların psikolojisinde sandığınızdan çok daha derin etkiler yaratıyor. Özellikle de korku ve şiddet duyguları, çocuklarda travmaya neden olarak beyinde tahribata yol açıyor ve kişilikte onulmaz denebilecek izler bırakıyor.

Peki, travmaya neden olabilecek olay veya davranışlara maruz kalmış çocuklar iyileştirilebilir mi? Öyleyse, bu nasıl başarılabilir? İşte Dr. Bruce Perry, Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk adlı kitabında bu soruları ve daha fazlasını kendi deneyimlerinden yola çıkarak yanıtlıyor.

Bilimin Gözünden Çocuk Psikolojisi

Amerikalı Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Profesörü Dr. Bruce Perry, ruhsal anlamda ağır yara almış çocuklara yardım ederek onları yaşama yeniden kazandırması ile öne çıkıyor. Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk adlı kitabında karşılaştığı vakaları bilim ışığında inceleyen ve bunları sade bir dille kaleme alan yazar, travmaların çocukların beyninde yol açtığı sorunları akıcı bir anlatımla ortaya koyuyor. Söz konusu vakalarda nasıl iyileşme sağlanacağına dair stratejilerini de aktaran yazar, böylece anne-babalar başta olmak üzere pedagoji ile ilgilenen tüm bireylere eşsiz bir kaynak sunuyor.

Yaşanmış Travmalardan Başarı Hikâyelerine

Yayımlandığı 2007 yılından günümüze “Çok Satanlar” listelerindeki yerini koruyan ve çocuk psikolojisi alanında temel kaynaklardan biri haline gelen Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Dr. Perry’nin yıllar içinde hastalarından elde ettiği birikim üzerine gerçek hikâyelerden yola çıkıyor. Kitaba adını veren Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk hikâyesi ise eserde yer alan öykülerden birini oluşturuyor. Eserinde 10 farklı çocuğa ait yaşanmış olaylara yer veren Perry, sevgi sayesinde ruhsal açıdan en kurtarılamaz olarak düşünülen çocukların dahi nasıl iyileşebileceğini ortaya kokuyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular