Şehrin Aynaları

Şehrin Aynaları – Elif Şafak

TürYazarYayınlanma Tarihi
PsikolojiElif Şafak1999
Karakterler

Miguel Pereira: Romanın ana kahramanı ve bir Yahudi’dir. Abisinin karısı isabel ile ilişkisi ve ondan bir çocuğu vardır. Bu olaylar neticesinde İstanbul’a gelir.

Antonio Pereira: Miguel Pereira’nın Abisi ve doktordur.

İsabel: Antonio’nun karısıdır. Bulamadığı Mutluluğu Miguel Pereira bulur ve ondan bir çocuğu olur. Engizisyon onu tutuklaması ile tüm hayatı darmadağın olur.

Konusu

On Yedinci yüzyılda İspanya’dan Engizisyon’un zulmünden kaçarak İstanbul’a gelen Yahudi bir ailenin iç ve dış sorunlarını ele alınmıştır.

Şehrin Aynaları Özet

Miguel Pereira, daha sonra Hıristiyan olan Yahudi bir ailenin oğludur. Ağabeyi Antonio Pereira ile sürekli çatışıyor. Miguel, hayattan zevk alan biri, Antonio ise tıp öğrencisidir. Miguel Pereira, ağabeyi Antonio’yu gizlice kıskanıyor ve ondan intikam almak için karısı isabel ile ilişki kurmaya çalışıyor. Isabel evliliğinden mutsuz olduğu için Miguel Pereira’nın ilgisine kayıtsız kalmaz ve ondan bir çocuğu olur. Antonio, Andres adındaki bu çocuğun kendi oğlu olduğunu düşünüyor. Isabel’in oğlunu kaybeden komşusu Elena Rodriguez, Andres’i evlat edinmek istemesinin ardından ret aldığında, Engizisyon’a ailenin Yahudiliği yaşadığından şikayet eder. Isabel tutuklanır. Andres ailesinden alınıp Elena’ya teslim edilir. Engizisyon tarafından verilen ölü yakma cezasının gizlice ardından Miguel aynalar şehrine gitmeye karar verir ve İstanbul’a gelir. Miguel Pereira burada Yahudi cemaatine katılır ve Isaac adını alır. İstanbul’a gelen Isabel, Kösem Sultan tarafından saraya götürülür. Antonio ise gerçeği öğrenir ve Venedik’te ölür. Miguel, Esther adlı bir kızın hayallerinden sonra kendisinin Mesih olduğunu ilan eder. Bir gece bıçaklanarak kendisini kurtaran Şeyh Süleyman Efendi’nin kızı Zülfe ile birlikte ortadan kaybolur.

Şehrin Aynaları – Arka Kapak

Aynalar şehrine geldim çünkü benim hikâyemin önünü, benden evvel kaleme alınmış bir başka hikâye tıkıyor. Aynalar şehrindeyim çünkü bir kez şu bendi yıkabilsem sular çağlayacak, deli deli akacak; hissediyorum.

… Bazen, hakikat bütün çirkinliği ve çirkefiyle karşıma dikildiğinde, akıbetimi allayıp pullamak, süsleyip püslemek gelmiyor içimden. Böyle zamanlarda gözlerimi kapatıp, usulca arkama yaslanıyorum ve küfre özenen kelimelerin dişlerimin arasında bıraktığı o kekremsi tatla oyalanıyorum.

Aynalar şehrindeyim çünkü ben bir korkağım; ve ne olduğunu bilen her korkak gibi, bu sırrı kendime saklıyorum.

Şehrin Aynaları – Kısa Bilgiler

  • Sosyal ve siyasal bir roman olan Şehrin Aynaları romanı sadece bir roman değil aynı zamanda bir araştırma kitabı niteliği de taşımaktadır.
  • Elif Şafak bu kitabında okuyucuları ülke ülke, şehir şehir, cadde cadde gezdirerek sıra dışı bir yolculuğa çıkarmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]
Önceki KonuPinhan
Sonraki KonuDevlet Kuşu
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular