Ana SayfaMisafir YazılarıBeslenerek İyileş

Beslenerek İyileş

Beslenerek İyileş – Eyyüb Yılmaz

Tür:Beslenme / Diyet
Yazar:Eyyüb Yılmaz
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Hayat Yayıncılık
Konusu

Kitapta insanların yaşadığı hastalıklarla, hastaların sahip olduğu beslenme şekli arasındaki ilişki anlatılmaktadır. Sadece beslenme değişiklikleri yaparak kronik hastalıklarda iyileşme sağlanabilmektedir.

Beslenerek İyileş – Kalıcı Kilo Ver Özeti

Diyet psikolojisine girmek, insan üzerinde yokluk hissiyatı yaşatarak kilo verme motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Amaç, hücre düzeyinde bize faydalı olabilecek yiyeceklerle beslenerek yaşam boyu sürdürülebilir bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Yazar, hücre odaklı beslenme ile beraber birçok hastalığın daha başlamadan bitirilebileceğini belirtmektedir. Bu sebeple önce hücrelerin çalışma mekanizmasının iyi anlaşılabilmesi gerekir. Hücrelerimizin yaptığı görevlere göre özelleşmiş çeşitli kapıları bulunur. Örneğin bir hücrede kalsiyum kapıları yoğunken, öbür hücrede iyoda hassas kapılar bulunabilir. Hücrelerin açılıp kapanması ise saniyenin onda biri süresinde gerçekleşir. Hücreler ve vücudumuza aldığımız mineraller anahtar-kilit ilişkisine sahiptir. Bu hücresel fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için moleküllerin de sağlıklı olabilmesi gerekir. Metabolizma, sorunlu moleküller yerine sağlam moleküller bulabilirse parçalayıp bedenimizden atar. Egzersiz yapanlar bu açıdan daha şanslıdır. Sorun, daha çok kalitesiz ve sorunlu moleküllerden oluşan yiyeceklerle beslenmemizden ileri gelir. Uzun vadede bu sorunlar büyüyerek birçok hastalığa davetiye çıkarır. Hastalığın adı her ne olursa olsun, bu durum temelde hücrenin fonksiyonunun yavaşlaması, azalması ya da hiç yapılamaması anlamını taşır.

Çağımızın en büyük sorunu kronik hastalıklarla nasıl savaşmamız gerektiğini tam olarak bilemiyor oluşumuzdur. Tıbbi olarak çok güçlü ilaçlara sahip olsak da bu ilaçlar vücudumuzun en önemli organlarından biri olan bağırsaklarda atıklar oluşturarak hasar vermektedir. Bedenimizi bir havuz gibi düşünürsek beden temizliğinde en önemli unsur olarak zarar veren yiyecek ve içeceklerden kaçınmaktır. İnsan sağlığı ile ilgilenen hekimler için Hipokrat’ın hekimlerden istediği ilk şey “önce zarar verme” ilkesidir. İkinci prensip ise İbn-i Sina tıbbının ilkelerinden olan “Yediğimiz ilacımız, ilacımız yemeğimiz olsun.” prensibidir. Vücudumuza aldığımız zararlar sadece yediklerimiz ile değil cildimize temas eden ürünlerle de olmaktadır. Cildimize sürdüğümüz kimyasallar emilerek kan yoluyla organlarımıza geçiş yapar. Bu sebeple kimyasalların bedenimize zarar vermemesi için yediklerimizi seçtiğimiz kadar şampuan, deodorant gibi ürünleri de özenle seçmeliyiz.

Sağlığımızı her zaman kontrolde tutmak mümkün değildir. Hatta bazı hastalıkları geçiriyor olmak vücut için faydalı sonuçlar verebilir. Örneğin, gribal enfeksiyonlar geçirdiğimiz zaman vücudumuzdaki lenfosit hücreleri artar ve virüslerin temizliği yapılırken bir yandan da vücutta kanserleşme potanasiyeli olan, bozulmuş hücrelerin de temizliği yapılır.

Hayatın bir canlı hücre ile başladığını düşünürsek, yaşamın devamı için de canlı gıdalara ihtiyaç vardır. Ölü gıdalar giyerek sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz pek mümkün değildir. Canlı gıdalar grubunda sebze, kuru yemişler ve meyveler bulunur. Besinlerin canlılığı ORP adı verilen bir değerle ifade edilir. Bu sebeple negatif ORP değeri olan yiyeceklerden zengin sofralar hazırlamayı öğrenmeliyiz.

Kitapta beslenmenin önemi vurgulandığı gibi aç kalmanın insan vücudu üzerindeki pozitif etkilerine de vurgu yapılmıştır. Çünkü uzun süreli açlıklarda insanın vücut temizliğini ve yenilenmesini uyaran hormonlar salınmaktadır. Aynı zamanda insülin metabolizmamızın da yiyeceklere karşı daha duyarlı hale gelmesini ve açlık durumlarında fazla yağlardan kurtulmamızı sağlar. Kitapta ayrıca hastalıklarla beslenme yöntemiyle başa çıkabilme metotları ve çeşitli smoothie ve faydalı yiyeceklerden oluşan yemek tarifleri de yer almaktadır.

Beslenerek İyileş / Kalıcı Kilo Ver – Kitap Açıklaması

Küçük Hatalar Büyük Hastalıklar

“Doctor Fit ile Beslenme Atölyesi” olarak başlayan ve giderek büyüyerek ülkemizin ilk Tıbbi Beslenme Akademisi’ne dönüşen çalışmaların sonuçlarının anlatıldığı bu kitap;

Bitmeyen bir merak ile sürekli okumaların ürünüdür.

Sabırla yapılan hasta takiplerinden sonra, biraz şövalye gibi alınan cesur kararlar sonrasında ortaya çıkan muhteşem sonuçların ürünüdür.

Diyabetin çözümü karşısındaki zaafiyetimizden sonra bir başka çözüm üretilebileceğine olan inancın ürünüdür.

İfade edilen her bilgi tecrübe edilerek yazılmış; yaşanmamış, uygulanmamış hiçbir bilgi paylaşılmamıştır.

Bu kitabın amacı, beslenme ile hastalıklar arasındaki ilişkiyi gösterebilmektir.

Tüketici Başvuru Merkezi’mizin üyesi olan Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz bu kitabı ile ezber bozuyor.

Konferans ve seminerlerinde sarf ettiği her cümlesinde beslenmekten anlaşılması gereken ile bizim anladığımızın birbirinden ne kadar uzak olduğunu fark ettiren Yılmaz’a kendi adıma teşekkür ediyorum.

İnsan bedeninin sağlıklı işlemesi için gereken yakıt olan gıdaların atık sorununu ve çözümlerini herkesin anlayacağı hipnotik dilde anlatıyor.

“Hipnotik Kelepçe” yöntemini uygulayan ender hekimlerden olan Yılmaz hayatıma yaptığı her dokunuşu ile yaşam kalitemi artırmıştır.

Bu kitabı okuyup, gereğini yapmakta kayıtsız kalamayacağınız bir içerik ve dil ile buluşacaksınız.

Sağlıklı bir yaşam ve kalıcı bir kilo vermek isteyen herkes için başucu değil, baştacı edilecek bir eser olmuş.

-Aydın Ağaoğlu  / Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
3,644TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
52AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular