Son Tren

Son Tren – Esat Mahmut Karakurt

Tür:Roman
Yazar:Esat Mahmut Karakurt
Yayınlanma Tarihi:1954
Yayınevi:İnkılap ve Aka
Karakterler

Rıdvan: 29 yaşında, kadınları etkileyecek kadar yakışıklı, aile ahlakı güzel, masum bir kızın hayatını mahvetmemek için canını feda edebilecek kadar güzel, Nevzat’tan nefret eden genç bir adamdır.

Nevzat: 42 yaşında olmasına rağmen çoğu kızdan daha güzel bir yüze ve vücuda sahip olmasına rağmen parasını parasıyla kullanarak istediği erkeği elde edebilecek kadar güçlüdür. Birbirlerini sevdiklerini anladıklarında onları affeden anlayışlı bir kadındır.

Pelin: Eski bir ailenin çocuğu, Türk örf ve adetlerine bağlı bir baba ve anne tarafından yetiştirilmiş muhafazakâr bir eğitime sahip 20 yaşında genç bir kızdır.

Konusu

Bir kaçakçılık çetesinin elebaşı olan bir kadının tuzağına düşen güçlü karakterli bir gencin bu kadına karşı verdiği büyük mücadele konu ediniyor.

Son Tren Özeti

Rıdvan adında yakışıklı bir genç, Fransa’da evli bir kadına âşık olur. Bu aşktan kurtulmak için hapse girmeye karar verir ve kendisini 6 ay hapiste tutacak bir suçu öğrenmek için bir avukata danışır. Ancak olayı anlatırken Rıdvan’ı dinleyen İzzet’in eşi Nevzat, olayla İzzet isimli avukattan daha çok ilgilenmektedir. Akşam Rıdvan’ı evlerine yemeğe davet eder. Rıdvan bunu kabul edince onu evine götürür. Evdeyken ilerleyen saatlerde bir telefon gelir ve Nevzat İzzet’in bu gece eve gelemeyeceğini söyler. Rıdvan gitmek istese de Nevzat onu bırakmaz ve o gece kendi yanındaki odada kalmasını sağlar. Gecenin bir yarısı Rıdvan’ın odasına girer ve onu onunla yatmaya ikna etmeye çalışırken evin kâhyası elinde bıçakla içeri girer. Rıdvan’a saldırır ama Rıdvan onu Nevzat’ın verdiği silahla vurur. Katil olmanın acısıyla bilincini kaybeder. Sabah uyandığında Nevzat ona hiç beklemediği bir anda iki seçenek sunar. Buna göre ya öldürdüğü adamın cesedini alıp o evden çıkacak ya da kadının istediğini yapacaktı. Bir kadın iki şey ister: Birincisi, ondan bıkana kadar onunla birlikte olmak, ikincisi ise saf bir milyoner kızıyla evlenmek. Adam kadının isteklerini kabul etmek zorunda kaldı. Romanın ilerleyen bölümlerinde İzzet Nevzat’ın kocası olmadığını, İzzet’in gerçek bir avukat olmadığını ve Rıdvan’ın vurduğu adanın öldüğünü öğreniyoruz. Yaşananlar bir oyundur ve Nevzat ve İzzet büyük bir dolandırıcılık ve kaçakçılık çetesinin başıdır.

Nevzat, Rıdvan’ı Adanalı bir milyonerin kızıyla tanıştırır. Daha sonra Rıdvan’a on beş gün içinde kızla evlenmesi gerektiğini söyler. Bu sırada Rıdvan’ı eski bir valinin oğlu olarak tanıtır. Milyonerin kızı Wormwood, çok saf, temiz, göz kamaştırıcı güzellikte, çok güzel ahlaklı bir kız olarak karşımıza çıkar. Rıdvan bunu fark eder ve bir süre sonra ona âşık olur. Sırf kendi hayatını tehlikeye atmamak için bu kızı harcamaktan gurur duyamaz. Nevzat’a bunun mümkün olmadığını söyler ama Nevzat milyonere ve kızına Rıdvan’ın Pelin ile evlenmek istediğini çoktan söylemiş. Rıdvan Pelin’e zarar veremez ve evlenmeyi kabul eder ve evlenirler. Nevzat, planı uygulamaya koymanın zamanının geldiğini düşünür. Plan şu şekildedir: Önce yaşlı milyoneri öldürecek ve mirasının kızına dolayısıyla Rıdvan’a geçmesini sağlayacak, ardından Pelin’i öldürüp tüm mirası Rıdvan’a bırakacak ve son olarak da tüm mirası Rıdvan’a bırakacaktır. Ondan miras kaldı. Rıdvan söylediği gün evine gelmeyince planın ilk aşamasını uygular ve Pelin’in babasını öldürür. Gelmemeye devam ederse Pelin’i öldüreceğini söylüyor. Rıdvan, karısını korumak için onunla birlikte Avustralya’ya kaçmak ister, ancak Nevzat bunu öğrenince son gece kızı öldürmek için hizmetçisiyle birlikte Rıdvan’ın evine gider. Balkondan girerler ve önlerinde Rıdvan ve Pelin’i bulurlar. Tam onları öldürmeye niyetlenirken Nevzat’ın milyonerin öldürülmesinden bu yana peşine düşen polisler gelir. Son konuşmalarından sonra bu iki gencin birbirini ne kadar çok sevdiğini anlayan Nevzat, uşağa onları vurmasını emreder. Uşak önce Nevzat’ı sonra kendini vurur. Pelin ve Rıdvan aldıkları biletlerle Avustralya’ya gider ve orada mutlu mesut hayatlarını sürdürürler.

 Son Tren – Kitap Açıklaması

Esat Mahmut Karakurt ( İstanbul 1902-1977) İstanbul Diş Hekimliği Okulu’nu (1924) bitirip, Galatasaray Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği, gazetecilik, avukatlık yaptı. Urfa’dan milletvekilliğine (1954-1960) ve senatörlüğe (1961-1966) seçildi.

Mondros Ateşkesi yıllarında gazeteciliğe başlayan, küçük öykülerle edebiyata giren Karakurt, olaya dayanan aşk ve serüven romanlarıyla ün salmış, geniş okuyucu kitlelerine ulaşan romanlarının çoğu filme alınmıştır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular