Ana SayfaMisafir YazılarıGizli Anların Yolcusu

Gizli Anların Yolcusu

Gizli Anların Yolcusu – Ayşe Kulin

Tür:Roman
Yazar:Ayşe Kulin
Yayınlanma Tarihi:2011
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

İlhami: Yayınevi sahibi, çocuklarını trajik bir trafik kazasında kaybeder. İçindeki gizli cinselliği keşfeder ve Bora ile ilişkiye başlar ve ilişkilerini bir türlü toparlayamaz. İşin özü sürekli bocalayan bir karakterdir.

Handan: İlhami’yi seven, ilişkisi olan ve ayrılma arzusunun arkasında başka birinin olduğunu düşünen, peşinden giden ve İlhami’nin hayatını zindana çeviren bir karakterdir.

Eda: İlhami’nin eşidir. Kazadan sonra depresyona giren ve hayata küsmüş, eşiyle tüm cinsel ilişkilerini kesmiş, sonra kendine gelince İlhami’nin ilişkisini öğrenip tekrar depresyona giren bir karakterdir.

Derya: Annesinin bunalımından dolayı ihmal edilen, onunla ilişkisini en aza indiren, babasının işine daha fazla zaman ayırması, kurtuluşunu yurt dışına çıkmakta bulan zavallı bir karakterdir.

Bora: Köyünde gittiği kursta sürekli tecavüze uğrayan, askere gittikten sonra üniversiteye giden, geçmişinden kopmak için kimliğini değiştiren bir karakterdir.

Konusu

Ayşe Kulin de hayatın pamuk ipliği kadar ince olduğunu ve her an kopabileceğini anlatıyor.

Hayata ve aşka dair mükemmel bir kitap. Yazarın deyimiyle, uzun süredir çıkmadıkları yollarda kaybolanların hikâyesi anlatılıyor.

Gizli Anların Yolcusu Özeti

İlhami’nin bir yayınevi var. Eşi Eda, kızı Derya ve oğlu Can ile mutlu bir hayat sürerken, hayatları oğlu Can’ın ölümüyle sarsılır. Can bir trafik kazasında hayatını kaybeder, ancak ölümünden üç yıl sonra Eda hala iyileşemez. Eda ve Derya’yı toplamak İlhami’ye düşer. İlhami bir gece çok sarhoşken ortağı Handan’ın evine gider. O gece Handan’la yatma hatasına düşen İlhami, sonradan pişman olsa da bundan geri dönemez. Handan, kocasından yıllar önce boşanmış bekâr bir kadındır. İlham ve yayınevi ortaktır. Bu ortaklığın üzerine Handan, İlhami’ye yatak arkadaşı olmasını teklif eder. Bu teklifi önce kabul eden İlhami, sonradan pişman olacaktır. Handan kıskanç ve dayanılmaz bir kadına dönüşmeye başlar. Evde Eda ile uğraşan İlhami, iş yerinde Handan ile uğraşmaya dayanamaz ve ilişkilerini bitirir. İlhami bir gün bir yazarın kitaplarının telif hakkını almak için Karadeniz’e gitmek zorunda kalır. Eda ve Handan yalnız gitmemelerinde ısrar ederler ve şirkette yetenekli bir çalışan olan Bora, İlhami ile birlikte gelir. İlhami ayrılmadan önce arkadaşım yazdığı için Bora’nın getirdiği kitabı okumaya karar verir ve kitaptan çok etkilenir. Akşam Karadeniz’e giderler, Bora ile çok sarhoş olurlar. Romandaki acı hikâyelerin gerçek olduğunu öğrenen İlhami, yemekten sonra büyük bir heyecanla kitabı bitirir. Ve Bora’nın aslında romanı yazdığını fark eder. O gece Bora ve İlhami birliktedir. İlhami aslında eşcinsel olduğunu anlar.

İlhami, kızı Derya’nın çok sevdiği Bora’nın yanında olmaktan zaman zaman utansa da Bora’ya âşıktır. İlhami’nin hayatında başka bir kadın olduğunu düşünen Handan, sürekli bir kıskançlık nöbeti içindedir. Bu durumdan bıkan İlhami, sevgilisi Bora ile Çin’e gitmek ve kızı Derya ve eşi Eda’yı güzel bir tatile çıkarmak için bir program kurar. Bora’nın tatile çıkmadan önce yazdığı kitapta yayınlanmıştır. Önce ailesiyle New York’a, ardından sevgilisiyle Çin’e giden İlhami, Çin’de tanıştığı bir Türk ile çektirdiği fotoğrafın kötü şeylere yol açacağını düşünmez. Kızı Derya, Bora’ya olan aşkı nedeniyle üniversitede yurt dışında okumayı reddediyor. Babasının yanında bir yıl Türkiye’de staj yapmak ve ardından üniversiteye başlamak ister. Bu sırada Handan ile arası kötü olan İlhami, ortaklıklarına son vermek ister. Handan başta karşı çıksa da sonunda kabul etmek zorunda kalır. İlhami, Bora, Derya ve Eda ile yeni bir şirket kurmak ister. Arkadaşlıklarını tazelemek için yemeğe çıkan Handan ve İlhami, son günlerinde Çin’de fotoğraf çektikleri adamla tanışırlar. Bora ile Çin’e gittiğini anlayan Handan, bir aile şirketi kuracağını ve Handan ile ortaklığının bittiğini düşünür. İlhami ilk yayınevine gider ama Handan orada değildir. Eve dönen İlhami, Bora’nın ikinci kitabının bir kısmını elinde tutan Eda ile karşılaşır. Eda artık İlhami’nin eşcinsel olduğunu biliyor. Ve Eda, Derya ile Londra’ya gideceğini ve boşanmak istediğini söyleyerek ayrılır. Bora’nın evine giden İlhami, Bora’yı balkondan düşmüş bir halde ölü bulur.

Gizli Anların Yolcusu – Kitap Açıklaması

Uzun zamandır çıkmadığı yollarda kaybolanların hikâyesi…

Ayşe Kulin yeni romanında aşkın değiştirdiği ve bir daha hiç aynı olmayacak hayatları anlatıyor…

Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitap yerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize… Acı bir kaza… Bir anda ağızdan kaçan bir söz… Ansızın yayınevine gelen bir dosya… Birbirine dolanmış eşarplar… Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.

Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.

Gönderen: Cansever(Alıntı)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,483TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular