Deniz Kurdu

Deniz Kurdu – Jack London

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PsikolojiJack London1904
Karakterler

Humphery Van Weyden:  Babasından büyük bir miras miras kalmış, zayıf bir vücuda sahip olmasına rağmen, benliğinden dolayı en özgür koşullarda bile hayatta kalabilen ve aklını kullanmayı öğrenen iyi eğitimli bir insandır.

Kurt Larsen: Hayalet adlı geminin kaptanı güçlü, sert, dirençli ve kavgacı bir kişidir. Kaba ve hükmeden mizacından dolayı gemi mürettebatı tarafından beğenilmeyen, ancak fiziksel görünümü ve gücünden korkulan bir adamdır.

Maud Brewster: Van Weyden’e aşık olan Van Weyden gibi zengin; Yaşamak için çalışmaya ve çalışmaya ihtiyacı olmayan yirmi yedi yaşında güzel bir kadın. Hiçbir el becerisi olmamasına rağmen zihnini nasıl kullanacağını bilerek hayatta kalmayı başaran biridir.

Konusu

Romanın kahramanı Humphrey van Weyden, bir deniz kazasından kurtulmuş bir kitap eleştirmenidir. Hayalet adlı geminin kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılır, ancak bir kabadayı olan Larsen, Weyden’i onu baskı altına alır ve onu günlük işlere vererek çalıştırır.

Deniz Kurdu Özeti

Ünlü yazar Van Weyden bir feribot ile Kaliforniya sahilinde sis nedeniyle başka bir gemiye çarpıyor. Van Weyden aniden kendini denizin ortasında ve çok uzakta bulur. Yanından geçen fok avcı gemisi ünlü yazarı kurtarır. Ancak işler istedikleri gibi gitmiyor. Geminin kaptanı Kurt Larsen acımasız bir kişidir. Ünlü yazarı köle olarak gemide tutuyor. Denizin tüm vahşiliğini taşıyan kaptan zalim ve soğuk kanlı biridir.

Zaman geçtikçe, kaptan ile Van Weyden arasındaki çatışma azalır. Vahşi denizin savaşları, ölümleri ve vahşeti gemide iç içe geçiyor. Gemiden kaçmak isteyen mürettebat, bunun bedelini canlarıyla ödüyor. Zamanla 2. Kaptan olan Van Weyden vahşi hayata alışmaya başlıyor.

Kaptan Larsen, Van Weyden’i kendi ayakları üzerinde durması için eğittiğini düşünüyor. Daha sonra aristokrat yazar ile eli soğuk suya değmeyen kaptan arasındaki anlaşmazlığa beş kişi daha katılır. Yine bir gemi enkazından kurtulan 1 kadın 5 kişi kaptanın yeni eğlencesi olur. Onları zorla mürettebat yapıyor. Kadın da ünlü biridir. Artık kaptanın yetiştirmesi gereken 1 aristokrat daha var. Öte yandan, Van Weyden’i derinden etkileyen acımasızca öldürülen sevimli foklar da vardır.

Roman,   hayatı denizlerde, kutuplarda,  serseriler ve altın arayıcıları arasında maceralar ile dolu geçen ve  yaşadığı bu maceraları öykülerine aktaran Jack London’un en önemli eserlerinden birisidir.

Okumanızı ve okudukça keyif alabileceğiniz en iyi esererden diyebilirim.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 3.8]
Önceki KonuHer Şey Seninle Başlar
Sonraki KonuEcinniler
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular