Ana SayfaHikayelerYirmi Altı Adam ve Bir Kız

Yirmi Altı Adam ve Bir Kız

Yirmi Altı Adam ve Bir Kız – Maksim Gorki

Tür:Hikayeler
Yazar:Maksim Gorki
Yayınlanma Tarihi:1899
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Tanya: On altı yaşında çok güzel bir kızdır.

Konusu

Kötü koşullar altında bir çörek fırınında çalışan 26 adamın ve her gün fırına uğrayıp kendisine gizlice hediye edilen çörekleri alan 16 yaşındaki güzel kız tanya’nın öyküsü konu edinir.

Yirmi Altı Adam ve Bir Kız Özeti

Çörek üreticisi olarak Bodrum’da 26 erkek işçi çalışmaktadır. Bu bodrumun üstünde 3 katlı bir bina, 2. katta ise sadece bayanlara özel nakış atölyesi bulunmaktadır. Bodrum’da işçilerin çalıştıkları yer olabildiğince kasvetli, sürekli robotize bir iş ve sosyal yaşam ve toplumdan uzak bir yaşam sonucunda çalışanlar kendilerini tamamen dışlanmış görüyorlar. Sahip oldukları tek teselli, 2. katta hizmetçi olarak çalışan 16 yaşındaki Tanya’nın her gün oraya gelip onlardan çörek almasıdır. Bu kız hayatlarının ışığı gibi. Çünkü kendilerinin kadın dışında kimseyle düzgün bir ilişkisi yoktur. Tanya 16 yaşında ve çok güzel bir kızdır. Yanında bir de fırın var ama yaşam kaliteleri onlarınkinden düşük olduğu için çöreklerle pek alakası yok. Bir gün, fırıncının şefi sarhoş olduktan sonra kovulur ve yerine başka bir şef getirilir. Bu şef eski bir asker, çok yakışıklı ve kadınlar konusunda çok tecrübeli. Bu adam her zaman çörek dükkânına gelir ve kadınlarla olan ilişkilerin başarısından ve kadınların ona olan şehvetinden bahseder. Artık dayanamayan çörekçilerden biri, ne yaparsa yapsın Tanya’yı alamadığını söylüyor. Sonra adam onlara bu kızı 2 hafta sonra kendisine bağlayacağını söyler. Çörekçiler için gergin bir bekleyiş başlar. Çünkü sadece önemli bir sınavdan geçiyorlar. Ancak bu sürenin sonunda askerin Tanya’yı ele geçirdiği anlaşılmaktadır. Bunun üzerine adamlar, asker tarafından gelen Tanya’nın etrafını sarar ve ona çok fena küfrederler. Bunun üzerine Tanya öfkeyle oradan ayrılır ve bir daha çörek dükkânlarında görülmez. Çörekçilerin zaten monoton ve kötü olan hayatı Tanya’nın hayatlarından ayrılmasıyla tam bir faciaya dönüşmüştür.

Yirmi Altı Adam ve Bir Kız – Kitap Açıklaması

İnsanlar Arasında, Ana, Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim gibi yapıtlarıyla Rus edebiyatının en saygın yazarları arasında yer alan Maksim Gorki, 1890’larda daha yirmili yaşlarda yazdığı öyküleriyle olağanüstü bir başarı kazandı, ünü hızla yayıldı, neredeyse Tolstoy ve Çehov gibi yazarlarla bir tutuldu. Gorki’nin bu dönemdeki öyküleri 1898’de “Eskizler ve Hikâyeler” başlığı altında iki ciltte yayımlandı. Ataol Behramoğlu, bu eserden yaptığı bir seçkiyi Yaşanmış Hikâyeler başlığı altında topladı. Yaşanmış Hikâyeler ’de Gorki’nin, başta “Makar Çudra”, “Çelkaş” ve “Yirmi Altı Adam ve Bir Kız” olmak üzere en iyi öyküleri yer alıyor. Gorki’nin Rusya’da ayaktakımını konu aldığı “serseri döne­mi”ne ait bu öyküler insan sevgisi ve özgürlük tutkusuyla dolu.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular