Ana SayfaHikayelerİyiler Ölmez

İyiler Ölmez

İyiler Ölmez – Mustafa Kutlu

Tür:Hikayeler
Yazar:Mustafa Kutlu
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Dergah Yayınları
Konusu

İyi insanlar ölmez, aziz olur ve aramızda yaşarlar… Bir Anadolu şehrinde bir araya gelen ve dostluğu vurgulayan 4 farklı insan. Yorgun hayatlarına, öksüzlere, öksüzlere, her şeye rağmen yoksulluğa rağmen kardeşliği, iyiliği anlatır, hayatı güzelleştirmeye çalışırlar.

İyiler Ölmez Özeti

Sıtkı

Hikâyenin ilk bölümünde Anadolu’dan İstanbul’a göç eden yoksul bir ailenin kapıcı ve kunduracı olarak çalışarak geçimini sağlamaya çalışan tek çocuğu “Sıtkı”, Sıtkı’nın büyük resim yeteneği ve bu yeteneğinin kullanımı anlatılmaktadır. Öyküde Mustafa Kutlu’nun olayların akışını keserek kendi kurgusuna itiraz etmesi ilginç bir anlatım tekniği olarak öne çıkıyor.

Civan

İkinci bölümün adı Civan’dır. Evliliklerinin ilk aylarında iyi geçinen bir anne-babaya sahip olan Civan, alkolik babasının dayaklarına daha fazla dayanamayan ve başka bir adamla Almanya’ya kaçan annesinin ardından mahallede Kör Makbule tarafından büyütülen bir çocuktur. Aynı mahallede. Civan birçok işte çalışır, Destegül adında bir kıza âşık olur; ama zavallı Civan’a kız vermezler. Civan mahalledeki iyi insanların da desteğiyle kendi işini kurar ve hayatına devam eder. Ayrıca Hacı Kadir’in kahvesinde ressam Sıtkı ile tanışır.

Fotoğrafçı Kör Mustafa

Babası adliyeden emekli, Mustafa’nın babası İhsan Bey daha sonra birinin yardımıyla fotoğrafçı olur. Mustafa, altı yaşında annesini kaybeder. Sonra babası başka bir kadınla evlenir ama evlendiği kadın eski kocasını görmeye devam eder. Mahalledeki dedikodular artınca İhsan duyduklarının doğru olduğunu görür ve adamı öldürür. Hapse girer, Mustafa’ya babasının arkadaşı kalfaya bakar. Mustafa’nın gözlerindeki rahatsızlık artar ve neredeyse göremez hale gelir. Kendini alkole veren Mustafa’ya “Kör Mustafa” lakabını takıyorlar. Evlenmek isteseler de kimse Mustafa ile evlenmek istemez.

Sıtkı ve Mustafa’nın yolu, Mustafa’nın fotoğrafçı dükkânında kesişir. Bir fotoğrafını büyütmek için dükkâna gelen Sıtkı ve Mustafa, daha sonra arkadaş olurlar.

Doktor

Ekipteki dördüncü kişi olan Doktor da bu bölümde olay akışına dâhil edilmiştir. Doktor, Cuma günleri hastalarına ücretsiz bakan şefkatli ve iyi bir insandır. Doktor ünvanlı verilen doktorun tüm hikâyesi detaylı bir şekilde anlatılır. Onun da yürek burkan bir hikâyesi vardır, yanlış bir evlilikten son anda dönerek randevu isteyerek kendini bu Anadolu şehrinde bulur ve Hacı Kadir’in kahvesine gelir. Burada başkalarıyla da tanışır. İstanbul’daki annesinin isteği üzerine cuma günleri hastalarından para almayan doktor, tüm şehrin gözdesi olmaya geliyor. Hastane bahçesine meyve ağaçları dikmek istiyor. Bir gün yanına aldığı üç kişiyle meyve fidanı almaya gittiklerinde arabasıyla tırın altında kalır ve yanındakilerle birlikte ölür. Bunun üzerine mezarları inşa edilir. Adı “Dörtlü Koltuk” olarak kalır. Dörtleri rüyasında gören bir ziyaretçi bu işyerine bir türbe yaptırır.

Ve hikâye anlatıcının notuyla sona erer.

“Böyledir. Bizde iyiler ölmez. Evliya olup aramızda yaşarlar.”

İyiler Ölmez – Kitap Açıklaması

“Kapı açıldı, biri içeri girdi. Onunla beraber yağmurun kokusu, fırtınanın ayazı… Kahveci Hacı Kadir uzun süpürgenin sapına dayanarak gelene baktı. Biraz ürperdi ama renk vermedi. Ne de olsa gecenin bir vakti. Saç baş birbirine karışmış, sırt çantası taşıyan bir garip adam. Üstelik sakallı.

O yıllarda memlekette sırt çantası yoktu. Demek bu adam yaban ya da turist…

Orada öylece gözlerini kısmış duruyor, dimdik Hacı’ya bakıyor.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular