Kütük

Kütük – Ömer Seyfettin

Tür:Hikayeler
Yazar:Ömer Seyfettin
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları
Karakterler

Arslan Bey: Hikâyenin ana karakteridir. Cesur, zeki ve sözünün eri bir komutandır. Akıllıca planlar yapan Aslan Bey keskin bir zekâya sahiptir.

Öyküdeki diğer yardımcı karakterler;

Hadım Ali Paşa, kethüda, Adrenaki, Mihal Terşi, Etiyen Soşay, ZondiPapaz Marten Uruçgalo

Konusu

Savaş esnasında zeki planlar yaparak, tek bir asker bile kayıp vermeden hedefine varan Arslan Bey’in zeki ve ders niteliğindeki olayları konu edinir.

Kütük Özeti

Savaşta Türk Ordusu Allah’ın izniyle önüne çıkanları ele geçirir ve karşısına çıkan kaleleri tek tek ele geçirir. Arslan Bey, ordusuyla birlikte Türk yurdunun gelişmesini sağlayan yeni kaleler fetheden ve yeni topraklar kazanan bir beydir. Onun savaş kabiliyetini ve ordusunun gücünü ve büyüklüğünü gören düşman orduları onunla karşılaşmaktan çekinirler.

Aslan Bey komutasındaki Türk ordusuna karşı artık Dregley Kalesi vardır. Bu kalenin duvarları çok yüksek, alınması da bir o kadar çetindir. Arslan Bey tek kurşun sıkmadan ve kimseyi öldürmeden bu kaleyi ele geçirmek ister ve planını herkesten gizler. Aslan Bey, yardımcılarına kimseyi vurmamalarını ve hiçbir şekilde saldırmamalarını söyler. Yardımcıları Aslan Bey’e taarruz saatini sorunca, hiç ateş etmeden kaleyi alacağını söyler.

Aslan Bey her gün atına binip ormanın derinliklerine iner, komutanın ne yapmaya çalıştığını kimse anlayamaz. Aslan Bey saldırmak için en uygun hava koşullarını bekler. Bir gün havanın çok sisli olduğunu görür ve ordularına zamanının geldiğini söyler. Ordu saldırmaya hazırlanır. Aslan Bey, topçudan kafasından ses çıkarmasını ve askerlerin bağırmasını ister. Yardımcısından yakınına 50 inek getirmesini ister ve ormana doğru gider.

Yoğun sis dağılmaya başlar. Kaledeki askerler Aslan Bey’in elçi olarak kaleye geldiğini görünce çok şaşırırlar. Aslan Bey kaledekileri teslim olmaya çağırır ancak kaledekiler bu fikri kabul etmez. Ardından Aslan Bey kaledeki askerlere dağa bakmalarını söyler. Askerler kocaman bir top gördüklerinde şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilemezler ve herkes korkmaya başlar.

Aslan Bey bu topun İstanbul’u fetheden top olduğunu söyler. Top o kadar büyük ki, çağırdığı elli inek bile onu zar zor çeker. Topun tek bir vuruşu golü yok etmek için yeterli olacaktır. Bir süre sonra kaledekiler teslim olur ve kaleyi teslim ederler. Kahramanımız topu kale komutanına göstermek için topun yanına götürür. Topu gören kale komutanı, önce bunun büyük bir top olduğunu düşünmüş, ancak yaklaştıklarında büyük bir kütük olduğunu anlayınca gözlerine inanamazlar. Aslan Bey söz verdiği gibi tek kurşun atmadan ve kimseyi öldürmeden Dregley Kalesi’ni ele geçirmiş olur.

Kütük – Kitap Açıklaması

Ömer Seyfettin in sevilen hikâyelerinden kütük, savaşta kahramanlık, cesaret ve gücün yanında zekânın da ne kadar önemli olduğunu bize anlatıyor. Güzel bir ders vermeyi anlatan kütük başarılı bir hikâyedir.

Türkiye’de bir ilk, Çocuklarımız kitap okusun diye, yerli ve millî hikâyeciliğimizin öncü ismi Ömer Seyfettin’in en güzel eserleri çizgi roman oldu. Yücel Kaya’nın çizgileri, Erhan Genç’in sadeleştirmesiyle…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
3,644TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
52AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular