Ana SayfaHikayelerErik Çekirdeği

Erik Çekirdeği

Erik Çekirdeği – Lev Tolstoy

Tür:Hikayeler
Yazar:Lev Tolstoy
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Vanya: Meyveler konusunda son derece meraklı bir çocuktur.

Anne: Vanya’nın annesidir ve onun yaptığı yanlışı kurduğu oyun ile ortaya çıkartmaktadır.

Konusu

Kitap içerisinde birinden farklı öyküler barındırmaktadır. Ancak kitaba adını veren öykü ele alındığında yalan söylemenin ortaya çıkarttığı utanç ve olumsuz duygular okuyucuya aktarılmaktadır. Basit bir yalanın dahi insana kattığı olumsuzluklar gözler önüne serilmektedir.  

Erik Çekirdeği Özeti

Kitaba adını veren erik çekirdeği öyküsünün özeti şu şekildedir; Vanya’nın annesi o gün erik almıştır. Yemekten sonra da çocuklarına vermeyi planlamaktadır. Bu sebepten erikleri bir tabağa boşaltır. Vanya ise o güne kadar hiçbir şekilde erik yememiştir ve bu garip meyveleri fazlası ile merak etmektedir. Onları koklayıp durmaktadır. Erikler Vanya’nın çok hoşuna gitmiştir ve onların tadına bakmak istemektedir. Annesinin erikleri tabağa koymasından sonraki geçen sürede onların çevresinde dolanıp durmaktadır. Odada hiç kimsenin olmadığı bir sırada uzanır ve bir erik alır. Ardından da bu eriği bir güzel yer.  Ancak annesi tabağa koymadan önce erikleri saymıştır ve eksildiğini görünce çocukların babasına haber verir. Baba çocuklara erik yiyen olup olmadığını sorar ve çocuklar hep birlikte olmadığını söylerleri. Vanya ise tıpkı bir pancar gibi kızarsa da soruya hayır cevabını verir. Babaları çocuklara içlerinden birinin habersiz bir şekilde erik yemesinin hoş olmadığını anlatır. Ancak önemli olanın bu eriklerin içerisinde bulunan taşların yenmemesi gerektiğini söylemesidir. Baba çocuklara eğer bu taşlar yenirse ölmenizden korkuyorum der. Bunun üzerine Vanya çekirdeği yemediğini ve dışarı attığını söyler. Tüm aile bu durma gülerken Vanya ağlamaktadır.

 Kitabın bir diğer öyküsü olan kedi yavrusu öyküsünün özeti ise şu şekildedir; Vasya ve Katya adında iki kardeş vardır. Bu kardeşlerin bir de kedisi bulunmaktadır. Ancak ilkbahar geldiğinde kedi birden bire ortadan kaybolur. Kardeşler bir gün ahırın yakınlarında oynarken son derece ince bir miyavlama sesi duyarlar. Ses tepelerden bir yerden gelmektedir. Vasya hemen bir merdivene tırmanır. Katya ise aşağıda kalmıştır ve ona kediyi bulup bulmadığını sorar. Ancak Vasya’dan herhangi bir ses çıkmaz.  Derken kendisini toparlar ve buldum onu bu bizim kedimiz diye haber verir. Bir sürüde yavrusu olduğunu söyler. Katya hemen eve gider ve kedi için süt getirir. Kedinin tam beş adet yavrusu olmuştur. Yavrular biraz büyümeye başladığında çocuklar içerisinden bir tanesini seçeler. Diğer yavrular ise çocukların annesi tarafından başkalarına dağıtılır. Çocuklar bu küçük yavruya ciddi şekilde bağlanırlar. Bir gün evlerinin az ilerisinde bulunan yolun orda oyun oynamaya karar verirler. Yavru kediyi de yanlarına alırlar. Yavru kedi sallanan buğday başakları ile oynamakta çocuklarda keyifle onu izlemektedir. Derken çocuklar kuzukulaklarını toplamaya dalar ve yavru kediyi unuturlar. Birden birde çabuk buraya gel diye birinin bağırdığını duyarlar. Bağıran kişi atının üzerinde bir avcıdır. İki tazı kedi yavrusunu görmüştür ve ona doğru gitmektedir. Yavru ise kendisinde kaçacak bir yer bulmuş ve sırtını kabartarak köpeklerden korkmaktadır. Katya köpekleri görünce kaçar. Ancak Vasya tüm gücü ile köpeklere karı koymaya karar vermiştir. Köpekler ile aynı anda kendi yavrusunun yanına varmıştır. Tam köpekler yavruyu hırpalayacakken yavrunun üzerine atlar. O sırada avcı gelerek tazılarını alır. Kardeşler hemen kediyi eve götürüler ve bir daha onu kırlara götürmemeye karar verirler.

Kısa Bilgiler
  • Özellikle daha çok büyükler için yazdığı kitaplar ile bilinen Lev Tolstoy bu öykü kitabı ile hem farklı dersler vermekte hem de küçüklerin de kolaylıkla okuyabileceği birçok farklı öyküyü ortaya koymaktadır.
  • Erik çekirdeğinde yer alan öyküler özellikle yeni okumaya başlamış çocuklar için önerilmektedir.

Erik Çekirdeği – Kitap Açıklaması

Büyük yazar Tolstoy’un birbirinden güzel öyküleri…

Büyük Rus yazar Tolstoy’un siz küçük okurlar için kaleme aldığı birbirinden güzel öyküler var bu kitapta; kahramanların çoğu da hayvanlar dünyasının en sevimli, en şeker üyeleri. Yazarın anlatımı öyle gerçekçi, öyle inandırıcı ki, kendinizi öykünün içinde, kahramanlara elinizi uzatıp dokunacak denli yakın hissediyorsunuz…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kidaf
Kidaf
Ziyaretçi
2 yıl önce

analizinizi beğendim. ve takipte olacağım.

İnsan
İnsan
Ziyaretçi
19 gün önce

Çok uzun bir yorum daha kısa olabilir

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular