Ana SayfaÇocukBenim Zürafam Uçabilir

Benim Zürafam Uçabilir

Benim Zürafam Uçabilir – Mert Arık

Tür:Çocuk
Yazar:Mert Arık
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Timaş Çocuk
Karakterler

Moni: Resim yapmayı çok seven bir çocuktur.

Konusu

Hayal gücünde, kendi ürününün, azim ve cesaretin vurgulayan “Benim Zürafam Uçabilir”, kendini tamamen ve özgürce hayal etmek isteyen kişileri büyüleyici dünyasına ortak olmaya davet ediyor.

Benim Zürafam Uçabilir Özeti

Kahramanınız Moni resim yapmayı çok seven bir çocuktur. Bir gün okulda öğretmeni öğrencilerinden zürafa resmi yapmalarını ister. Arkadaşları resim yaparken kendisi duraksayan Moni öğretmenine zürafayı nasıl çizeceğini bilmediğini söyler. Çünkü daha önce hiç zürafa resmî yapmamıştır. Öğretmeninin İkna etmesiyle eline kalemi alan Moni başlarda beceremez. Pes eder. Öğretmenin cesaretiyle yine kalemi eline alır ve çizer, siler, çizer, siler, çizer ve yine siler. En sonunda bir zürafa resmi yapar ama pek zürafaya benzemez. Öğretmenine gösterir ve başarısız olduğunu söyler.

Bunun üzerine öğretmeni de Eline kalem ve kâğıt alıp bir zürafa resmi çizer. Öğretmenin çizdiği zürafa da anlamsız bir zürafadır aslında. Öğretmen “Bu da benim Zürafam Moni. Hiçbir zürafa diğerine benzemek zorunda değil. Biz nasıl birbirimize benzemiyorsak, her birimiz diğerinden farklı ise zürafalar da farklıdır. Senin çizdiğin zürafa senindir ve güzeldir. Hiçbir zürafaya benzemek zorunda değil. Benim zürafam da oldukça değişik ve özel bir zürafa. Bu da hiçbir zürafaya benzemek zorunda değil. O yüzden istediğin gibi hayal etmekte özgürsün. Daha önce hiç var olmamış bir zürafa senin hayal gücün sayesinde gerçek olabilir. İşte, bu çizdiğin zürafa tamamen gerçektir. Doğada ya da belgesellerde böyle bir zürafa olmasına gerek yok. Onun gerçek olması için çizmen yeterli.” der.

Böylece Moni zürafa çizmek konusunda oldukça cesaretlenir. Özgüven kazanır. Bu özgüveni onun sanat yeteneğine katkıda bulunduğu, onu cesaretlendirdiği gibi Moni’nin hayal gücünü de özgür bırakır.

Bundan dolayı Moni farklı şekillerde ve renklerde onlarca, yüzlerce zürafa çizmeye başlar. Öyle ki moni artık resim çizmekle kalmaz, hayal gücünü kullanarak zürafaları günlük hayatın içine de sokar.

Babannesi Moni’nin hayalindeki kazağı gerçeğe dönüştürür. Babasının yaptığı zürafalı uçurtma, şehrin en gözde uçurtması olmuştur. Kız kardeşinin doğum günü için zürafalı bir pasta hayal eder. Kış gelip kar yağınca şehirdeki tüm çocuklar kardan adam yaparken Moni kardan zürafa yapar. Bu kardan zürafa yanında pek çok kişi fotoğraf çektirir. Moni, arkadaşlarına da resim yapma ve hayal gücünü serbest bırakma konusunda yardımcı olur. Onun fikirleri ve hayalleri zürafa resimleri müzesi açma arzusuna dek gider.

Kitap kendine güveni olmayan ve hayal gücünü çalıştırmaktan korkan bir çocuğun nasıl özgüven kazandığı ve hayal gücünü serbets bıraktığı ile ilgili güzel bir eserdir. Kimsenin kimseye benzemek zorunda olmadığını ve herkesin benzersiz bireyler olduğunu anlatan bu hikâyemizde Moni, pısırık bir çocuktan adeta üstün zekâlı bir sanatçıya dönüşmektedir. İlham ve cesaret veren bu kitabı Her çocuğun keyifle okumasını diliyorum.

Benim Zürafam Uçabilir – Kitap Açıklaması

Herkes zürafa resmi çizebilir. Siz de çizebilirsiniz!

Moni, resim derslerini çok severdi. İlginç şekiller çizmeye ve renklerle oynamaya bayılırdı. Fakat bir gün tuhaf bir şey oldu. Moni resim çizemedi.

Hem de zürafa resmini… Öğretmeni, Moni`yi hayal ettiği her zürafayı çizebileceği konusunda cesaretlendirmeye çalışsa da o ikna olmuyordu.

Ancak öğretmeninin pes etmeye niyeti yoktu. Tabii Moni`nin de… Peki Moni, zürafa resmi çizebildi mi?

Hayal etmenin, kendine inanmanın, azim ve cesaretin önemini vurgulayan &`;Benim Zürafam Uçabilir”, kendini keşfetmek ve özgürce hayal etmek isteyen herkesi büyüleyici dünyasına ortak olmaya davet ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular