Babaannem Geri Döndü

Babaannem Geri Döndü – Şermin Yaşar

TürYazarYayınlanma Tarihi
ÇocukŞermin Yaşar2021
Karakterler

Çınar: Yaramaz ve meraklı bir çocuktur.

Leyla: Çınar’ın annesi

Yusuf: Çınar’ın babası

Ayşe: Çınar’ın teyzesi

Murat: Çınar’ın teyzesi Ayşe’nin kocasıdır.

Beren: Çınar’ın kuzeni

Hasibe: Çınar’ın büyükannesidir. Çocukların yaramazlıklarına son vermek adına oyun oynar. Ve bu oyun sonucunda Çınar artık yaramazlık yapmaz ve ailesinin sözünden çıkmaz.

Konusu

7’den 70’e tüm okurların kendilerinden bir parça bulacağı Babaannem Geri Döndü, aslında çok tonlu ve sevecen bir Babaannem olan Hasibe Hesapoğlu’nun beklenmedik bir anda çocuklarının evine yerleşme serüveni konu edinir.

Babaannem Geri Döndü Özeti

Kahramanımız Çınar çok yaramaz ve meraklı bir çocuktur ve yaramazlığının sebebinin can sıkıntısı olduğu söylenir. Okulda ve evde çeşitli şakalar yapar. Annesi Leyla ve babası Yusuf da çalışıyor ve eve döndüklerinde çoğu zaman yorgun ve Çınar’a bakamıyorlar. Çınar ile oynamazlarsa Çınar daha da sıkılır. Ailesi ise Çınar’ın şakalarından sürekli şikâyet eder ve bir an önce büyümesini ister. Çınar’ın teyzesi Ayşe ve kocası Murat, Çınar’ın kuzeni Beren ile yan komşudur. Beren ve Çınar pekiyi anlaşamıyorlar ama sonuçta aynı yaşta kuzenler. Ayşe, Beren ve Yusuf, Çınar’ın babaannesi Hasibe Hanım’a sürekli şikâyette bulunurlar. Hasibe Hanım, onlara bir zamanlar çocuk olduklarını hatırlatmak için bir oyun oynamaya karar verir.

Bir gün kapıyı açtıklarında Hasibe Hanım iki kedi, bir köpek, bir muhabbet kuşu, bir balık ve bir kaplumbağa ve 15 bavulla kapıya gelir ve onlara Çınar’larda yaşayacağını söyler. Ama normalden çok farklıdır. Çocuk gibi davranmaya başlar. O, mızmız, dağınık, yaramaz bir genç çocuğa dönüşür. Yusuf, Ayşe, Leyla ve Murat ne yapacaklarını bilemezler ve Hasibe Hanım’ın peşine düşerler, Çınar ve Beren’in de kafası çok karışır bu duruma…

Getirdiği bavullar arasında taş, sopa, küçük kâğıt parçaları, eski gelinlik ve boya gibi çeşitli eşyaların bulunduğu 15 bavul gelir ve aynı evde birlikte kalacaklarını söylerler. Hep duvarları boyuyorlar, çizgi film izliyorlar, evde futbol oynuyorlar, taşları boyuyorlar ve bu taşları tezgâhlarda satmaya çalışıyorlar.  Eski bir gelinlik giyip bütün gün taşımak, külotlu çorap ve pardösü ile dışarı çıkmak ve türlü türlü şeyler yapmak istiyor. Yusuf, Leyla, Ayşe, Murat, Çınar ve Beren, Hasibe Hanım’ı durdurmak için çeşitli yollar deneyip dururlar.

Ayşe’nin psikolog arkadaşına giderler ve Hasibe Hanım’ın Davranışsal Çocuk Sendromu olduğunu söylerler. İnternette bu sendrom hakkında bilgi yoktur. Ne yapacağını şaşıran Çınar, Hasibe Hanım’a ailesinin istediği gibi davranmaya karar verir ve aile faaliyetlerinin sayısını artırır. Ailesi ve babaannesi Hasibe Hanım ile ormanda yürüyüş, çeşitli piknikler, ormanı tanıma ve babaannesi ile resim yapma gibi birçok aktivite yapmaya başlarlar.

Okuduğum en ders verici nitelikteki bu kitabı sizlerle paylaşmak istedim. Çocuklarımızın yaramazlık yaptığı dönemlerde bu denli yaklaşımlar yaparak onları doğru yola sevk etmek gerektiğini daha iyi vurgulayan çocuk kitabını, çocukları olan her bireyin okumasını tavsiye ediyor, keyifle okumanızı diliyorum.

Babaannem Geri Döndü – Kitap Açıklaması

Dedemin Bakkalı ve Abartma Tozu kitaplarıyla her yaştan yüz binlerce çocuğun en sevdiği yazarlardan biri olan Şermin Yaşar’ın son kitabı Babaannem Geri Döndü yine bol bol ironi, kahkaha ve katıksız sevgi içeriyor.

7’den 70’e tüm okurların sayfalarında kendilerinden bir parça bulacağı Babaannem Geri Döndü, aslında son derece tonton ve şefkatli bir babaanne olan Hasibe Hesapoğlu’nun hiç beklenmedik bir şekilde çocuklarının evine yerleşme macerasını anlatıyor. Torununun ağzından dinleyecek olursak olaylar tam olarak şöyle gelişiyor:

Her şey babaannemin âniden kapıda belirmesiyle başladı. Ayağında pateni, üstünde balerin eteği ve pembe saçlarıyla bir babaanne ancak bu kadar kapıda belirebilirdi! Neredeyse bir barınağı dolduracak kadar evcil hayvanın yanı sıra legolar, yapraklar, taşlar, hayalî bir arkadaş ve daha bir sürü tuhaf şeyle dolu 15 valiziyle bize yerleşmeye karar verdi!

İnsanın babaannesinin yaramaz bir çocuğa dönüşmesi çok acayipti. Bazen oturup bağıra çağıra ağladı, bazen de olur olmadık kahkahalar attı! Kıyafetleri de arkadaşları da fikirleri de oyuncakları da birbirinden garipti.

Babaannem yüzünden ne uyuyabildik ne oturabildik ne de eğlenebildik.

Tek istediğimiz eski tonton, şefkatli babaannemizdi. Gerçek babaannemi o kadar özlemiştik ki…

Ve tam da artık ümidimizi kestiğimiz anda işler değişti. 

Ne mi oldu?

Babaannem geri döndü! 

 (Tanıtım Bülteninden)

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Önceki KonuHeidi
Sonraki KonuYeni Turan
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular