Ana SayfaÇocukGümüş Kanat

Gümüş Kanat

Gümüş Kanat – Cahit Uçuk

Tür:Çocuk
Yazar:Cahit Uçuk
Yayınlanma Tarihi:2002
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Kemal: Küçük yaşta hayatın acı yüzüyle tanışarak bütün zorlukları sevgi, gayret ve dostluğun, en çok da Gümüş Kanat’ın yardımıyla aşar.

Ayhan: Kemal’in yakın arkadaşıdır.

Celil: Kemal’in babasıdır.

Mikloş Efendi: Pul satan bir Macaristanlıdır.

Naf: Kemal’in kedisidir.

Nevzat Bey: Orta yaşlı, en yakınlarını depremde kaybetmiş bir adamdır.

Süleyman Ağa: Matbaanın kapıcısıdır.

Süzen: Kemal’in annesidir.

Usta Barba: Matbaada ustabaşıdır.

Konusu

Gümüş Kanat aile olmak, birlikte olmak, sevmek ve sevilmek demektir. Kemal etrafındaki herkese iyilik yapar ve kötülüğe maruz kaldığında asla umutsuzluk göstermez. Gümüş Kanat hayatlarında bir simge haline gelir. Bu sembol onlara asla pes etmemelerini ve sürekli birlikte olmalarını öğütler.

Gümüş Kanat Özeti

Celil ve Süzen ailesinin tek çocuğu olan 11 yaşındaki Kemal, meraklı ve yaramaz bir çocuktur. Babası matbaada çalışarak geçimini sağlıyor. Bir gün parmakları matbaadaki makineye sıkışınca babası sakatlanır. Çalışamayacağı haberini aldığında çok üzülür. Aileye bakma görevi Kemal’e geçer. Kemal 11 yaşında okulu bırakıp çalışmak zorunda kalır. Kütüphaneci Nevzat Bey’in yanında çalışmaya başlar. Evle ilgilendiği için çok yorgun çalışır ve gecesini gündüzünü geçirir. Yarı uykulu, yarı uyanık ortalıkta dolaşırken, böyle bir kargaşa içinde Gümüş Kanat adlı bir kuşu hayal eder. Bu kuş Nevzat Bey’in kuşlarına benzer. Gümüş Kanat hayatında bir dönüm noktası olur.

Bir gün matbaada bir pula rastlar. Bu gümüş kanatlı bir kuşun ölçeğidir. Bu pulun çok değerli olduğunu öğrenir. Almak yerine Nevzat Bey’e haber verir. Nevzat Bey, babasından kalan bu pulu kendisine vereceğini söyler. Kemal pulu satar. Pul koleksiyoncusu Mikloş Efendi, pul koleksiyoncusu ve satıcısı olarak pul alır. Parayla ev alan Kemal’in patronu Nevzat Bey de ölür. İsteklerini yerine getirmek isterler. Gümüş Kanat herkese yardım eder. Kemal’in arkadaşı Ayhan bir iş bulur. Kemal’in özverili ve sabırlı annesine destek olur.

Gümüş Kanat – Kitap Açıklaması

Minicik yüreklerin, sevgiye ve umuda en çok ihtiyaç duydukları zamanda ortaya çıkar Gümüş Kanat. O, kaybolmayan ümitlerin, hayallerin, ideallerin, günden güne çoğalan sevginin sembolüdür. Küçük yaşta hayatın acı yüzüyle tanışan Kemal; bütün zorlukları sevgi, gayret ve dostluğun en çok da Gümüş Kanat’ın yardımıyla aşar. Onun ardında kara günlerden mavi hayalleri yükselir. Acıları biter güzelliklere kavuşur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nehir karabulut
Nehir karabulut
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok güzel

Emine
Emine
Ziyaretçi
Yanıtla  Nehir karabulut
8 ay önce

Thank you

kral
kral
Ziyaretçi
1 yıl önce

yani fena değil

LALISA
LALISA
Ziyaretçi
1 yıl önce

çok açıklayıcı olmuş. en kısa zmaanda okumayı düşünüyorum.

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,484TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular