Ana SayfaÇocukZaman Hırsızı

Zaman Hırsızı

Zaman Hırsızı – Clive Barker

Tür:Çocuk
Yazar:Clive Barker
Yayınlanma Tarihi:1992
Yayınevi:Günışığı Kitaplığı
Karakterler

Harvey Swick: On bir yaşında, saman saçlı, kahverengi gözlü, fevri bir erkek çocuk, günlük hayatından sıkılmış ve çocuk cenneti olan bir yere gitmek istemektedir.

Rictus: Hood’un dört hizmetkârından biri ve Jive’ın erkek kardeşidir. Rictus, Harvey’den on beş santim daha uzun, beyefendi kıyafetleri giyiyor, uzun siperlikli bir şapka ve gözlük takar.

Jive: Hood’un dört hizmetkârından biri ve Rictus’un erkek kardeşidir.

Marr: Hood’un dört hizmetkârından biri ve Rictus ile Jive’ın kız kardeşidir. Bir sümüklüböceğe benzediği söylenen acayip kilolu bir kadın.

Carna: Hood’un dört hizmetkârından biridir.

Wendell: Tatil Evinde olmayı seven ve Harvey ile arkadaş olan saf, iğrenç bir çocuktur.

Lulu: Hem kendisinden hem de Wendell’den daha uzun süredir orada olan Harvey ile yaklaşık aynı yaşta bir kızdır.

Konusu

Hood’s Tatil Evi, her çocuğu mutlu edecek harikalarla dolu sonsuz bir oyun alanı gibidir. Hood’un yarattığı bu cennetten sonuna kadar yararlanmak, ağaç evde Wendell ile oynamak, Lulu’nun odasında vakit geçirmek harikadır. Ancak Harvey, bu rüya gibi evde geçirilen her dakikanın korkunç bir bedeli olduğunu anladığında kendisinden çalınan zamanı geri almak için mücadele eder.

Zaman Hırsızı Özeti

Harvey Swick okuldan, öğretmenlerden, ev ödevlerinden ve günlük hayatından sıkılmış 11 yaşında bir çocuktur. Rictus adında bir adam Harvey’i ziyaret eder ve ona Tatil Evi adlı bir çocuk cennetinden bahseder. Tatil Evi’nde bir kişinin isteyebileceği tüm tatlılar var. Bir günde dört mevsimi yaşar. Her akşam Cadılar Bayramı, Noel, her gece dilediğiniz hediyelerle ve hayal edebileceğiniz diğer her şey. Harvey tereddütle evi ziyaret eder ve yanında kalan diğer iki çocuk Wendell ve Lulu ile arkadaş olur. Ayrıca tüm yemekleri pişiren ve çocuklara bakan yaşlı bir kadın olan Bayan Griffin vardır. Nazik görünse de, ev ve yaratıcısı Bay Hood hakkında bir sır saklar. Bayan Griffin’in ayrıca üç kedisi bulunuyor. Yahni Kedi, Mavi Kedi ve Clue Kedi. Clue Cat, Bayan Griffin’in pişirdiği öğle yemeğinden diri diri yakılarak kazara öldürülür ve bu onu üzer. Harvey, ailesinin onun için endişeleneceğini düşünür, bu yüzden onlarla telefonda konuşmasına izin verilir. Harvey’in ailesi, onu neşelendirmek için okula ara vermesinin iyi bir fikir olacağını düşündüklerini söyler. Harvey, ebeveynlerinin seslerinin biraz tuhaf olduğunu düşünse de, bunu başından savar ve rahatlamaya başlar. Harvey sonunda Rictus’un kardeşi Jive ile tanışır. Jive ve Harvey iyi anlaşırlar ve Harvey’i, ellerini Cadılar Bayramı için yüzünü korkunç bir maskeye dönüştürmek için kullanan ve tüm vücudunu bir canavara dönüştüren Marr adında bir kadınla tanışmaya götürür. Harvey eğlenir, Wendell’i korkutur ve Cadılar Bayramı bittiğinde insan formuna döner.

Bay Hood’un Tatil Evinde kalan çocukların gençlerini ruhlarını alıp Balığa çevirerek çaldığını ve ardından bir göle hapsedildiğini keşfeder. Göl, hepsi farklı zamanlardan büyük balıklarla doludur. Lulu bir balığa dönüşür ve gölde yaşaması gerekir, ancak Harvey ve Wendell, geceleri mülkü sürekli çevreleyen sis bariyerinden Mavi Kedi’yi takip ederek evden kaçarlar.

Hem Harvey hem de Wendell eve döndüklerinde, Tatil Evinde geçirdikleri her güne karşılık dünyanın geri kalanında bir yılın geçtiğini çok geçmeden keşfederler. Tatil Evinde otuz bir gün geçiren Harvey, Tatil Evine geleli otuz bir yıl olmuştur. Bu nedenle Harvey eve döndüğünde ailesinin yaşlı olduğunu fark eder. Harvey, ailesine Tatil Evindeki ilk gününde paylaştıkları telefon görüşmesini sorar, ancak ona hiç konuşmadıklarını ve otuz bir yıldır kayıp olduğunu söylerler. Ailesine olanları anlatır ve Evi ararlar ama Harvey eve gelirken gittiği tüm yolları unutmuştur. Harvey, Wendell ile tekrar tanışır ve Wendell, Harvey’e Wendell’in annesinin yaşlı, şişman ve boşanmış olduğunu söyler. Kaybettikleri zamanı geri kazanmanın tek yolunun Tatil Evine dönmek olduğuna karar verirler. Yanlarında yetişkin olmadığı için dönüş yolunu bulabiliyorlar. Bunu yaptıktan sonra Harvey, Bay Hood’un tüm evi sihir ve illüzyonlarla yönettiğini öğrenir. Bayan Griffen, Harvey’e Tatil Evine gelen ilk çocuk olduğunu açıklar. O sırada Bayan Griffen’in kedisi ölmüştü ve babası ona yeni bir kedi almayı reddetmiştir. Kızgın, Bayan Griffen kaçtı ve kendisine Tatil Evine gitmesi teklif edilir. Harvey gibi, sonsuza dek yaşaması vaat edilen üç kedi verildiği için ilk başta onu sever. Ancak çok geçmeden Bayan Griffen gerçeği anlar. Bay Hood, ölümden bu kadar korktuğu için, ölümsüzlüğü Bayan Griffen ile paylaşması karşılığında, ona hizmet edeceği ve diğer çocukların ruhlarını çalabilmeleri için diğer çocukların gelmesine yardım edeceği bir anlaşma teklif eder. O sırada kabul etmekten mutlu olsa da, bundan pişmanlık duyacak ve büyük bir suçluluk hissedecektir.

Harvey, Hood’u elinden geldiğince hızlı düşünebildiği kadar çok şey dileyerek tüm sihrini kullanması için kandırarak yener. Gücü tükenen Hood, Harvey’e bir dilek daha sunar. Harvey tüm mevsimlerin aynı anda olmasını diliyor ve bu da evi yerle bir eden bir fırtınayla sonuçlanır. Hood yok oluyor gibi görünür, ancak evin enkazından bir ceset yapmayı başarır ve Harvey’in cesareti hakkında yorum yapar. Hood daha sonra “Her Zaman Hırsızı” dediği Harvey’e kendisiyle birlikte vampir olma ve ölümsüz olma şansı sunar. Harvey reddeder ve yüzleşme, Bay Hood’un girdaba dönüşen göle çekilmesiyle sona erer. Çocukların hepsi kendi zamanlarına geri dönmek için evin kalıntılarını terk eder.

Zaman Hırsızı – Kitap Açıklaması

Fantastik gerilim türünün ustalarından Clive Barker’dan, zamanın ve yaşamın değeri üzerine gizem dolu bir roman!

Dünya edebiyatında fantastik gerilim türünün “dâhi” yazarı kabul edilen Amerikalı yazar Clive Barker’ın çocuklar için yazdığı ilk roman, yine kendi yaptığı siyah-beyaz desenlerle daha da etkileyici. Kitapları kadar çizgi romanları, tiyatro oyunları ve yönetmenliğini yaptığı filmleriyle de tanınan Barker’ın bu sürükleyici, heyecanlı, ama bir o kadar da düşündürücü romanını, kitap okumayı sevmediğini düşünen çocuklar bile bir solukta okuyor. Gerilim türünü çocuk kitaplarına yakışır ustalıkta bir kurgu, yumuşak bir anlatım ve felsefi bir derinlikle kaleme alınan bir roman.

Genç Harvey Swick için başlangıçta Hood’un Tatil Evi her çocuğu mutlu edecek, mucizelerle dolu, sonsuz bir oyun alanı gibidir. Hood’un yarattığı bu cennetin nimetlerinden sonuna dek yararlanmak, ağaç evinde Wendell’le oynamak, Lulu’nun odasında zaman geçirmek harikadır. Ancak Harvey, bu rüya gibi evde geçirilen her dakikanın korkunç bir bedeli olduğunu fark ettiğinde, kendisinden çalınan zamanı geri almak için zorlu bir mücadeleye girişecektir…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular