Ana SayfaÇocukAkıllı Pireler

Akıllı Pireler

Akıllı Pireler – Gülten Dayıoğlu

Tür:Çocuk
Yazar:Gülten Dayıoğlu
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi: Altın Kitaplar
Konusu

Pirelerin insanlar hakkındaki düşünceleri konu ediniyor.

Bu kitabı okuyalı yaklaşık otuz yıl oldu, bakalım neler hatırlıyoruz; Pireler bir konsey oluştururken, insanların onlarla ne yapması gerektiğini tartışıyorlar.

Kitabın ilk yarısında insanların içinde bulunduğu kötü durumu anlamak için dünyayı dolaşan pirelerin maceraları vardı. Meclise dönen pireler, insanların genel olarak mutsuz oldukları için kendilerine takıntılı olduklarını düşünürler.

İkinci yarıda insanların boyları ne olursa olsun mutsuzluk sorununu çözmek için yaptıkları eylemler oldu.

Akıllı Pireler Özeti

Bir adam çok önemli bir buluş yapmak ister. Ama ne düşündüyse, ne yapmaya çalıştıysa, çoktan yapıldığını görür. O artık çok umutsuz. Her şeyin sırrı çözüldüğünde, benim icat edecek hiçbir şeyim kalmamıştı, arkadaşı ona hayvanların ne dediğini anlayabilecek ve onların dilini insan diline çevirebilecek bir makine icat edebileceğini söyler. Bir gün bu icadı geliştirir. Artık geliştirdiği bu icat sayesinde hayvanların ne dediğini rahatlıkla anlayabiliyordu. Zamanla bu buluşunu o kadar geliştirir ki, sadece büyük hayvanlar değil, böcekler, sinekler, pireler, karıncalar vs. Daha sonra makineyi icat eden zeki adam, bir arkadaşıyla birlikte, icat ettiği hayvanların dilinden anlayan bu makineyi Bat Dağı’ndaki bir mağaranın ağzına, bir grup pirenin toplanıp insanlar hakkında konuştuğu yere yerleştirir. İlk başta duyduklarına inanamazlar. Çünkü pireler konuşuyordu. İnsanların yaptığı pire soykırımından kendimizi nasıl koruyacağımız konusunda istişarelerde bulunurlar ve insanlar hakkında çözüm bulmak için görüşlerini dile getirirler. Daha sonra içlerinden biri pire fikrini söyler.

İnsanları Aşk Şelalesi denilen şelaleye götürdüğümüzde insanlar arasındaki kavga ortadan kalkacak ve yerini barış, saygı ve hoşgörü alacaktır. Tüm pireler bu fikri beğenir ve hepsi onaylar. Buluşları sayesinde bu konuşmaları dinleyen Bilgin ve arkadaşı da pirelerin peşine düşerek aşk şelalesinin yerini bulur. Buluşlarını oraya koyarlar.

Annelere çocuklarına okutabileceği en güzel çocuk kitaplarından.

Akıllı Pireler – Kitap Açıklaması

Yeryüzündeki ülkelerden birinde olağanüstü yeteneklerle donanmış, çok akıllı bir bilim adamı yaşıyordu. Anaokuluna başlamadan, okuma yazmayı öğrenmişti. Yaşıtları orta öğrenimlerini sürdürürken o, birçok bilim dalında profesörlük düzeyine gelmişti. Ama durumundan yine de hoşnut değildi. Bildiklerini yineleyerek, öğrencilere aktarmak yerine; insanlığın yararına sunabileceği, yeni bir şeyler bulmak istiyordu. Fakat üzerinde derinleşebileceği konuyu bir türlü saptayamıyordu. İkide bir, ‘Geçmişte yaşayan bilginler, evrenin pek çok gizini çözmüşler. Bana bir şey kalmamış’ diye yakınmaktan kendini alamıyordu. Bir gün, bu sorunu, çok sevdiği arkadaşına açtı. Arkadaşı ona, şöyle bir öneride bulundu…

Gönderen: İbiş’in Annesi

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular