Ana SayfaÇocukEve Giden Küçük Tren

Eve Giden Küçük Tren

Eve Giden Küçük Tren – Behiç Ak

Tür:Çocuk
Yazar:Behiç Ak
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:Günışığı Kitaplığı
Karakterler

Münevver Hanım: Kendisine miras kalan eski bir maden köyüne yerleşen, Köydeki sessizlik ve sakinlik yerine olumlu şeyler yaparak herkesi bir arada tutmak ve eski günlerine kavuşturmak için çabalayan karakterdir.

İlyas: çok meraklı ve bir o kadarda konuşmayı seven bir çocuktur.

Konusu

Küçük bir köye gelen Münevver Hanım’ın yarattığı olumlu değişiklikleri konu alan kitap, bir sürprizle bitiyor. Genelde insan ilişkilerinin özelde ise komşuluk ilişkilerinin önemini vurgulayan kitap, sekiz yaş ve üstü okuyuculara hitap eder.

Eve Giden Küçük Tren Özeti

Uzun yıllar sonra Münevver Hanım, rahmetli dedesinin hayalini gerçekleştirmek için köyüne gider. Köye gittiğinde sokakların ne kadar tenha olduğunu fark eder. Göl kenarındaki evine yaklaştığında balık tutan bir çocukla karşılaşır. Balık tutan çocuğun adı İlyas’tır. Çok meraklı ve konuşkan bir çocuk olan İlyas, eşeğiyle yoldan geçen bir yabancıya kayıtsız kalamaz. Böylece İlyas ve Münevver Hanım tanışmış olurlar.

İlyas, Münevver Hanım’ın artık burada yaşayacağını öğrenir ve rayların sonunda köy ile kasaba arasında gidecek bir tren inşa eder. Hayallerinin peşinden giden bir yetişkinle tanışınca şok olur. Münevver Hanım, İlyas’tan yıllar önce hep şenlikli olan köyün nasıl bu kadar sessizleştiğini öğrenir.

Ertesi sabah İlyas nefesini Münevver Hanım’ın kapısında alır. Köydekilerin isimlerini ve mesleklerini yazdığı listeyi Münevver Hanım’a verir. Münevver Hanım listeyi incelediğinde eski bir maden köyünde olmaktan mutludur. Çünkü köydeki insanların hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor. Önce Mühendis Burak Bey ile tanışır. Ancak bu görüşme Münevver Hanım’ı memnun etmez. Daha sonra birçok insanla tanışmasına rağmen, değişen pek bir şey olmaz.

Tüm olumsuzluklara rağmen pes etmeyen Münevver Hanım, işin bittiğini anlar. Böylece çimden görünmez hale gelen rayları temizleyerek başlar. Münevver Hanım’ın çabasını gören Tuncer Bey, rayların açığa çıktığı madende çalıştıkları güzel günleri hatırlar ve Münevver Hanım’a yardım etmeye karar verir. Eski günlerin özlemiyle çalışan Tuncer Bey, rayları kısa sürede kullanılabilir hale getiriyor.

Treni tamamlayıp kullanmaya başlayan köylüler birlikte nice mutlu ve huzurlu günler geçirir. Ancak bir gün Mühendis Burak Bey’in köyle ilgili verdiği kötü haber tüm köylüleri üzer. Kendi başına bir sorun olan haber, eski tatsız konuların yeniden açılmasına neden olur. Böylece köylüler arasında yine kavgalar ve kırgınlıklar baş gösterir. Ancak o günlerden birinde, neredeyse beklenmedik bir olay meydana gelir. Bu olay köyle ilgili kötü haberlerin ve eski tatsız meselelerin önemini kaybetmesine neden olur. Bütün sorunlar çözüldüğünde köylüler güzel günlerine geri döner.

Eve Giden Küçük Tren – Kitap Açıklaması

Hayaller bir vagona sığar mı?

“Gülümseten Öyküler”iyle çocuk edebiyatı klasikleri arasına giren mizah ustası Behiç Ak, ödüllerle taçlanan Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!’nin ardından çocuk romanları koleksiyonuna yeni bir kitap ekledi. Sanatçı, bu son romanında neşesini kaybetmiş bir köyün, bir hayali gerçekleştirme çabası etrafında toplanıp yaşama dönmesini anlatıyor. Mülkiyet ilişkileri, yaşama sevinci, bir amaç için birlikte çabalamak gibi hem toplumsal hem bireysel yaşama ilişkin önemli konuları mizah dolu bir kurgu ve özgün desenleriyle aktarıyor. Çocukların hayal gücünü ve hayata bir öykü gibi bakışını yücelten; kadının önderliğini ve yaratıcılığını ön plana çıkaran roman, renkli karakterleri, umut dolu öyküsü ve eğlenceli desenleriyle herkesi kitap okuma keyfine davet ediyor.

Maden ocakları yıllar önce kapatılmış bir köyün halkı, üretmekten aldığı keyfi unutalı çok olmuştur. Herkes evine çekilmiş; umudunu ve neşesini yitirmiştir sanki. Günün birinde, eşyasını bir eşeğin sırtına yüklemiş Münevver Hanım çıkagelir. Onun hayalleri, köyün en hayalci çocuğu İlyas’ınkilerden bile daha çılgın gibidir. Büyük şaşkınlık yaratan Münevver Hanım, İlyas’la birlikte tek tek kapıları çalmaya başlar; acaba köyü canlandırmayı başaracaklar mıdır?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Havva
Havva
Ziyaretçi
5 ay önce

Benim işime çok yaradı bence sizinde işinize yarar

En son 5 ay önce, Havva tarafından düzenlendi
Şevval
Şevval
Ziyaretçi
5 ay önce

Benim işime çok yaradı sizde kulanın tavsiye edermi

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular