Roald Dahl

Doğum:1916, Llandaff, Cardiff – Birleşik Krallık
Ölüm:1990, Oxford – Birleşik Krallık
Meslek:Roman ve Öykü Yazarı

Roald Dahl Kimdir?

1916’da Galler, Llandaff’ta doğdu. 1932’de İngiltere’nin tanınmış özel okullarından birinden mezun olduktan sonra, üniversiteye gitmek yerine, Kanada’nın Newfoundland kentine yapılan bir sefere katıldı. Afrika’da Shell Oil Company için çalıştı. II. İkinci Dünya Savaşı’nda savaş sırasında tanıştığı romancı C.S. Forester’ın teşvikiyle orduda geçirdiği yıllarda başına gelen olayları yazmaya başladı. Daha sonra RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken kafasına aldığı ağır bir darbenin ardından ordudan ayrıldı. Bu olay onun ilk kısa öyküsüne konu oldu.

Çocuk kitaplarının yanı sıra yetişkinler için yazılmış kitaplar ve oyunlar da bulunmaktadır. Kuralları yok sayan ama zeki çocuk kitapları ve yetişkinlere yönelik korku hikayeleri için çok sevilen bir yazardır. Kitaplarının ve hikâyelerinin çoğu filme çekildi ve dünya çapında gösterildi. En popüler kitapları arasında Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda, Cadılar, BFG ve Kiss Kiss sayılabilir.

1953’te Patricia Neal ile evlendi ve 1983’te boşandı. Beş çocukları oldu. Aynı yıl Felicity Ann d’Abreu Crosland ile evlendi ve ölümüne kadar evli kaldı. Model ve yazar Sophie Dahl, Roald Dahl’ın torunudur. Kendi yazdığı otobiyografisi Boy, Roald Dahl’ın çocukluğunu anlatıyor. Başka bir kitapta, Going Solo, Dahl’ın savaş sırasındaki anılarını ve deneyimlerini yazıyor. Great Missenden’de bir Roald Dahl Müzesi ve Öykü Merkezi de bulunmaktadır. Bu merkez, Dahl’ın çalışmalarını sergiliyor.

Ölümü

Dahl, 23 Kasım 1990’da Oxford, Oxfordshire, İngiltere’de miyelodisplastik sendrom nedeniyle 74 yaşında öldü.

Kısa Bilgiler
  • Norveçli bir ailenin çocuğu olarak Llandaff, Cardiff, Galler’de doğan Dahl, 1940’lı yıllarda yazdığı özellikle çocuklara yönelik kitaplarla en çok satan yazarlar arasına girmiştir.
  • Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabı ödül kazanmıştır. Bu ödüller toplamda dört tanedir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabından sonra Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitabını yazmıştır. Serinin üçüncü kitabını da yazmak istemiştir fakat bitirememiştir.

Roald Dahl Eserleri

Roald Dahl’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Roald Dahl’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular