Ana SayfaÇocukDünya Şampiyonu Danny

Dünya Şampiyonu Danny

Dünya Şampiyonu Danny – Roald Dahl

Tür:Çocuk
Yazar:Roald Dahl
Yayınlanma Tarihi:1975
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Danny: Annesini küçük yaşta kaybetmiş bir çocuktur.

William: İyi bir tamircidir. Bir benzin istasyonunu işletir.

Victor Hazell: Zorba bir adamdır.

Konusu

Annesini küçük yaşta kaybeden Danny, babasıyla şirin bir karavanda yaşamaktadır. Vaktini onların benzin istasyonunda geçiren Danny, babasının aslında bir kaçak avcı olduğunu keşfeder. İlk başta, sevimli Danny, kaçak avlanmanın aslında bir sanat olduğunu ve babasının bir sanatçı olduğunu öğrenir. Babası zorba Victor Hazell’in sülünlerini avlamak için her gece Hazell Ormanı’na gider. Bay Hazell, sezonun en büyük av partisine ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, Danny ve babası hepsini avlamak için bir plan yapar. Böylece çok sevdiği babasıyla birlikte nefesinizi kesecek bir maceraya atılır…

Dünya Şampiyonu Danny Özeti

Danny, annesini küçük yaşta kaybetmiş bir çocuktur. Danny’nin babası William bir benzin istasyonu işletiyor. Benzin istasyonunun yanında şirin bir çingene karavanı var. Baba oğul bu karavanda hayatlarına devam ediyor. William, geceleri yatmadan önce oğlu Danny’ye Büyük Sevimli Dev’in hikâyesini anlatır. Büyük Sevimli Dev’i gördüğünü, uzun boylu olduğunu ve Büyük Sevimli Dev’in rüyalar yakaladığını ve çocuklara rüyalar üflediğini anlatıyor. Bu hikâyeye yanıt olarak Danny babasını sorgular ve uyur. William iyi bir tamircidir. İnsanlar çok uzaklardan gelir ve arabasını ona yaptırır. Babası sayesinde Danny, okula başlamadan önce küçük bir motoru parçalara ayırabilir ve tekrar bir araya getirebilir. Okula yürüyerek gider. William bir araba satın almaya gücü yetmez. Boş zamanlarında babalarıyla uçurtma uçururlar. Gece gökyüzüne bir dilek balonu uçururlar. İşteyken Danny, günü babasına yardım ederek geçirir. Babası, Danny’nin doğum gününde atölyeye girmesini yasaklar. Babası Danny için bir araba yapar. Danny bu arabaya Soap Buck diyor. Dokuz yıl Danny için heyecan verici olacaktır. Bir cumartesi gecesi, Danny ve babası birlikte yemek yer. William, Danny’ye her zamanki gibi peri masalları anlatır. Danny uyuduktan sonra babası dışarı çıkar. Danny uyandığında babasının yatakta olmadığını fark eder. Danny aceleyle kıyafetlerini giyer ve el fenerini alır. Emin değildir, yatağın üzerine bir el feneri tutar ancak babası gerçekten yatakta değildir.

Daha sonra Danny babasının ayak seslerini yolda duyar. Babası gelince nereye gittiğini sorar. Babasının Danny’ye söyleyeceği bir sırrı vardır. Danny’ye kaçak sülün avlamak için Hazel’in ormanına gittiğini söyler. Danny, sülün avlamadığını, çaldığını söyler. Babası ona Hazel’in kötü bir adam olduğunu söyler. Bu yüzden sülün avının kendisine iyi geldiğinden bahseder. William, oğluna sülün avcılığının inceliklerini anlatır. Sülün avlamak için gerekli olan kuru üzüm ve at kılı tak yöntemini anlatır. Danny bu hikâyelere dikkat ediyor. William’ın babası bu yöntemi horozlarda denemiş ve başarılı sonuçlar almış. Danny babasına bir daha Hazel’in ormanına gidip gitmeyeceğini sorar. Babası evet cevabını verir. Hazel her gün benzin istasyonunun önünden geçiyor ve onlara kızgın bir bakış atar. Sülün mevsimi geldiğinde Hazel büyük bir av partisi düzenleyerek mahallesinde saygı görür. William, Hazel’in ormanına sülün avına gider. Danny babasını bekleyeceğine söz verir. Babası gelmeyince endişelenir. Arabaya biner ve Hazel’in ormanına doğru yola çıkar. Ormanda babasını arar ve bulur. Babası insanlar için bir tuzağa düştü ve bacağını kırar. Danny ve babası arabaya karavanlarına binerler. Doktor Spencer, William’ın ayağını sıvazlıyor. Daha sonra William karavanına gider. Danny’nin aç olduğunu bilen Dr. Spencer’ın karısı Bayan Spencer kocaman bir çörek gönderir. Danny bu kekin tadını çıkarıyor. Hazel’in büyük bir av partisi düzenlediği duyulur. Hazel bu av partisi ile birçok saygın insanı ağırlayacaktır. Ve o gün silahların sesi susmayacaktır.

William, Hazel’in ormanına tekrar gidip sülün avlamak istediğini söyler. Partiden önce, bazı sülünleri avlamayı ve Hazel’ı gözden düşürmeyi düşünür. Danny’nin bir fikri var. Kuru üzümleri ıslatıp ortasını jiletle kesip uyku ilacı koyacaklardır. Ve böylece sülünler üzümleri yediklerinde uyurlar ve ağaçlardan düşerler. Kuru üzümleri alıp içlerine uyku ilacı koyup ekiyorlar. Dany çok heyecanlı. Babasıyla ilk kez ava çıkacak. Danny okula giderken garip bir olay yaşar. Sınıfta arkadaşıyla aynı sırada oturur. Arkadaşı Danny’ye bir soru sorar. Öğretmen, Danny’nin arkadaşına cevap verdiğini görür. Öğretmenleri ince bir bastonla sol ellerine vurur. Babası Danny’nin elindeki işareti fark edince öfkelenir. Danny babasını durdurur. Ardından yine uyuyan güzel dedikleri tekniklerinden bahsederler. Av günü gelir. Baba oğul ava çıkarlar. Hazel’in ormanına vardıklarında, muhafızlardan kaçınmak için yavaş hareket ederler. Yere kuru üzüm atarlar. Sülünler bu üzümleri yemek için bir yarış içindeler. Sülünler dinlenmek için ağaçlara tünediğinde yere düşerler. William ve Danny başarılarından çok memnunlardır. Yüz yirmi sülün avlarlar. Bu sülünleri çuvallara doldururlar ve Bayan Clipstone’un evine bir taksiye binerler. Sabah, Bayan Clipstone sülünleri bebek arabasına getirir. Bebek çok huysuzdur. Bebeğin altında uykusundan uyanan sülünler birer birer uçmaya başlar. Hepsi havada bir küme oluşturur. Daha sonra benzin istasyonunun yanına indiler. William bu sülünleri arkadaşları arasında paylaşmak ister. Sülünler uçunca çok üzülürler. Hazel her sabah olduğu gibi yoldan geçerken sülün görür. Arabadan iner ve William ile tartışır. Polis orta yolu bulmaya gelir. Hazel sülünlerin kendisine ait olduğunu iddia eder ama sülünleri ormana götüremez. Sülünler inatçıymış gibi William ve Danny’nin bahçesine giderler. Romanın sonunda William, avladığı sülünleri saklamak için bir buzdolabı ve kızartmak için bir fırın almaya karar verir.

Dünya Şampiyonu Danny – Kitap Açıklaması

Babasıyla karavanda yaşayan Danny, bir çocuğun sahip olabileceği en harika ve en heyecan verici babaya sahip olduğunu düşünür. Ama bir gün babasının bir sırrı olduğunu öğrenir. Babası kaçak avcıdır. Gecenin karanlığında Hazell Ormanı’na giderek zorba Victor Hazell’in sülünlerini avlamaktadır. Bay Hazell mevsimin en büyük av partisine ev sahipliği yapmak üzere hazırlanadursun, Danny ve babası sülünlerin hepsini avlamak üzere bir plan hazırlar. Bu çok tehlikeli planı gerçekleştirirken yaşayacakları heyecan dolu serüvene siz de ortak olacaksınız. Baba-oğul arasındaki sıcak ilişkiyi anlatması, Roald Dahl’ın çok sevdiği kırsal bölgeyi gerçekçi bir şekilde resmetmesinin yanı sıra Dünya Şampiyonu Danny’nin, Dahl hayranları için özel bir yeri daha var: Babasının Danny’ye anlattığı hikâyede, daha sonra ayrı bir kitap olarak yayınlanan Koca Sevimli Dev’le ilk kez tanışırız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,483TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular