Talip Apaydın

Doğum: 1926 Ankara

Ölüm: 28 Eylül 2014 Ankara

Meslek : Yazar

Talip Apaydın Kimdir

Talip Apaydın, 1926 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Hikaye ve roman yazardır. Aynı zamanda şairdir. Polatlı’ya bağlı Ömerler Köyü’nde doğmuş ve çocukluğunu burada geçirmiştir. Çocukluğu yoksulluk ve çeşitsi sıkıntılar içerisinde geçmiştir. İlk okulu ise Beypazarı’nda tamamlamıştır. Daha sonrasında ise eğitim hayatına Çiftler Köy Enstitüsü’nde devam etmiştir. 1943 yılında buradan mezun olduktan sonra Gazi Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirmiştir. Ardından hayatının bir kısmını çeşitli okullarda öğretmenlik yaparak geçirmiştir. Adil Talip imzasını eserlerinde kullanmıştır.

İlk olarak 1946 yılında Kars Cılavuz Köy Enstitüsü’ne Türkçe ve müzik öğretmeni olarak atanmıştır. Burada yedi ay kadar öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara Yedek Subay Okulu’nda askere alınmıştır. İki yıl boyunca Ayaş ve Çubuk mevkilerinde askerlik yapmıştır. Anadolu’nun çeşitli köy okullarında öğretmenlik ve gezici başöğretmenlik görevlerinde de bulunmuştur. Yine bu dönemlerde Halise Hanım ile evlenmiştir.  Evlendiği dönemde ise Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nün sınavlarını dışarıdan vermiş ve bu okuldan 1954 yılında mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği evlilikten Aydın Toprak, Su ve Güneş adında üç çocuğu olmuştur. 1961 yılında ise Türkiye Öğretmenler Sendikası yönetim kurulunda yer almıştır. 1970 yılına gelindiğinde Dil Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine kabul edilmiştir. 1976 yılında öğretmenlik mesleğinden emekli olmuştur. Öğretmenlikten emekli olunca Milli Eğitim Bakanlığı danışmanlığına atanmıştır. 1979 yılında ise bu görevinden de ayrılmıştır. Birçok farklı eseri hakkında davalar açılarak toplansa da davaların hepsinden beraat etmiştir.

Talip Apaydın  Dünya Görüşü ve Sanat Anlayışı

Yazarın dünyaya olan bakışı ve sanat anlayışı henüz köy enstitüsünde okurken şekillenmeye başlamıştır.  Bu okulda aldığı eğitimler sayesinde Anadolu’ya edebiyata ve folklor gibi unsurlara ilgi duymaya başlamıştır. Yazarın ilk yazısı olan “Karın Ağrısı” Köy Enstitüleri Dergisi’nde basılmıştır. Ardından “Alkışlar” adlı şiiri yine aynı dergide yayımlanmıştır. Bu derginin yanı sıra birçok farklı dergide de şiirleri yer almıştır.

Yazar şiir ve yazıları kaleme almaya birçok farklı dergide 1948 – 1952 yılları arasında devam etmiştir. Aynı yıllarda köyde edindiği gözlemleri de kaleme almaya başlamıştır. 1952 yılına gelindiğinde kitap halinde basılan ilk eseri ise “Bozkır Günleri” olmuştur. Bu eserinde yazar İç Anadolu’nun bozkırlarını okuyucuya sunmuş ve hissettirmeyi başarmıştır. Özellikle yazarın kaleme aldığı coğrafyada yetişmiş olması eserin detaylarında önemli bir yer kaplamaktadır. Sanat hayatının ilk yıllarında daha çok yazdığı şiirler ile ön plana çıkmıştır. Yazdığı şiirlerde ise birçok farklı ünlü yazarın etkisi gözlemlenebilmekteydi. Öğrencilik yıllarındayken birçok farklı ünlü yazarın şiirlerini neredeyse ezbere bildiğinden kaleme aldığı şiirlerde de bu etkilerin görülmesi kaçınılmaz olmuştur. Şiirlerinde bozkırdan, topraktan ve toplumsal duyarlılıktan söz etmiştir. Kendisi köy enstitüsü çıkışlı olmasına rağmen halk şiirleri formlarına yönelmemiştir. Genellikle serbest ölçüde şiirler kaleme almıştır. Diğer tüm eserlerinde olduğu gibi şiirlerinde de daha çok toplumcu bir yazar görünümünü okuyuculara sunmuştur.

Apaydın, “Bozkırda Günler” ve  “Susuzluk” adlı kitaplarından sonra yoğun bir şekilde roman ve hikaye türlerinde eserler kaleme almaya başlamıştır. Yazarın ilk romanı olan “Sarı Traktör” ise 1958 yılında basılmıştır. Roman ana teması ve içerisinde barındırdığı karakterleri ile okuyucuyu etkilemeyi başarmıştır. Ardından ikinci romanı 1959 yılında “Yabükü’nde” basılmıştır. Yazar bu romanında ise köylüler arasında yer alan su ve toprak savaşını ele almıştır. İlk iki romanından sonra sıklıkla yeni romanlar ele almıştır.

Talip Apaydın Vefatı

Hayatı boyunca kaleme aldığı eserler ile birçok farklı ödül kazanmıştır. Mandralı Roman Ödülü, Orman Kemal Roman Armağanı,  TRT Yayınlanmış Radyo Oyunları Sanat Ödülleri, aldığı ödüllerdir. 2014 yılında ise doğduğu Ankara’da 88 yaşında iken vefat etmiştir. 

Talip Apaydın Eserleri

Roman
 • Sarı Traktör
 • Yarbükü
 • Emmoğlu
 • Ortakçılar
 • Ferhat ile Şirin
 • Toprağa Basınca
 • Define
 • Yoz Davar
 • Toz Duman İçinde
 • Tütün Yorgunu
 • Kente İndi İdris
 • Vatan Dediler
Öykü
 • Ateş Düşünce
 • Öte Yandaki Cennet
 • Koca Taş
 • O Güzel İnsanlar
 • Yolun Kıyısındaki Adam
 • Yangın (Çocuklar için)

Talip Apaydın Sözleri ve Alıntıları

Hele işin ucunda vatan olunca, ırz namus olunca yerinde duramamalı insan.  

Batasıca dünya! diye söylendi. Temeline tükürdüğüm dünya. İnsanlık öldü be. 

Bizden öncekiler de çok kötü günler gördüler emme bizim kuşak daha çok çekeceğe benzer.

Herkesin gözü körse, sen de bir gözünü yum. O zaman bak nasıl rahat edersin. Makbul kişi olursun. 

“Atatürk’ün kendisinden ayrıldık, ama yolundan ayrılmayacağız. Onun bize emanet ettiği Türkiye’yi koruyacağız, yükselteceğiz.”  

Allah yardım et garibe, dedi içinden. Bütün gariplere yardım et. Memlekete yardım et. Bahtımız karardı iyice. Sen yol göster.  

Kul görmezse Allah görür. Allah her şeyi yazar defterine. Yerleri gökleri yaratan Allah, hiçbir şeyi unutmaz.  

Vay keçi sakallı dürzü vay! Kitabın neresinde yazılı bu? Sen o kitabı okumayı bilir misin? Okusan anlar mısın? Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı

Köy Enstitüsü Yılları

Okumak isteyen kalır, okumak istemeyen çeker gider.

Köy Enstitülülerinin bütün günahını omuzlarıma alıyorum. Sevabı başkalarının olsun. O kurumların günahı bile bana yeter.

Canlı konuşacaksın arkadaş, canlı! Haklıysan hele bağıracaksın. Boyun eğen insan, yalvaran, miskin insan bu çağın insanı değildir.

Koca Taş

– Gurultular memleketi be. Böyle idarenin…

Toz Duman İçinde

Herkes aklı kadar konuşmalı.

Yoz Davar

Ne suç işledik de ceza çekiyoruz bu kadar? Hırsızlık yapanlar serbest geziyor baksana… Ula nasıl dünya bu?

Biz Varız

… bizim dünyamızda milyonlarca insan açlık çeker. Çok kötü evlerde oturur. Çocuklar bakımsızlıktan ölür. Zenginlerin kılı kıpırdamaz.

Sarı Traktör

Aaah ah! Ben kendimi öldürürüm bu kız için arkadaş.

Bambaşka bir dünyaya göçmüş gibi duygusuzlaşmış, sağırlaşmıştı.

Vallahi bu gavur malını almayan bir akıllı, alan iki akıllı…

Balıkların yüzmesi ya da uçakların uçması gibi kayıp gitmeye benzer bir şey…

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Önceki KonuSinan Canan
Sonraki KonuRefik Halit Karay
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular