Ana SayfaRomanDev Şeftali

Dev Şeftali

Dev Şeftali – Roald Dahl

Tür:Roman
Yazar:Roald Dahl
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

James Henry Trotter: Yedi yaşındaki kahramanımız, küçük yaşta öksüz ve yetim kalmış dünya tatlısı bir çocuktur.

Yaşlı Adam: James’in macerasını başlatan arkadaş canlısı ama gizemli bir adam.

Teyze Spiker: İnce, uzun boylu, zalim ve kötü bir kadındır. Ayrıca Sünger’in kız kardeşidir.

Sünger Teyze: Şişman, hain, açgözlü ve kötü bir kadındır. Ayrıca Spiker’ın kız kardeşi.

Kırkayak: Bir erkek kırkayak, şamatacı bir ahmak olarak tasvir edilir ve sadece 42’sine sahip olmasına rağmen ‘yüz bacağı’ ile gurur duyar.

Solucan: Kırkayak ile sık sık kavga eden bir erkek solucan.

Yaşlı Yeşil Çekirge: Hayvanların en büyüğü ve en kültürlü olan erkek bir çekirge.

Uğur Böceği: Bir tür, anne uğur böceği.

Bayan Örümcek: James’e bakan iyi huylu bir dişi örümcek.

Glowworm: Şeftali için bir aydınlatma sistemi olarak kullanılan bir dişi ateş böceği.

İpekböceği: Maceradan önce ve sonra Bayan Örümcek’e iplik üretiminde yardımcı olan bir dişi ipekböceği.

Konusu

Bu kitapta, dev gibi kocaman bir şeftalinin üzerinde yapılan serüven dolu bir yolculuğun öyküsünü anlatıyor.

Dev Şeftali Özeti

James Henry Trotter, ailesiyle deniz kenarında bir evde mutlu bir şekilde yaşayan bir çocuktur. Ne yazık ki, dört yaşındayken, garip bir etobur iştahı olan bir gergedan, hayvanat bahçesinden kaçar ve James’in ebeveynlerini yer, bu yüzden iki zalim teyzesi Spiker ve Sünger ile kalır. Onunla ilgilenmek yerine ona kötü davranıyorlar, onu uygunsuz besliyorlar ve çıplak döşeme tahtalarında uyumaya zorluyorlar.

James, teyzeleriyle üç yıl yaşadıktan sonra, ona bir çanta dolusu sihirli kristal veren gizemli bir adamla tanışır ve James’e bunları hayatını daha iyi hale getirecek bir iksirde kullanmasını söyler. Eve dönerken, James tökezler ve çantayı yere döker, kendilerini yeraltına kazarken kristalleri kaybederler. Yakındaki bir şeftali ağacı, kısa sürede bir evin büyüklüğüne ulaşan tek bir şeftali üretir. Spiker ve Sünger etrafına bir çit örer ve turistlere görüntüleme biletleri satarak para kazanır; James evde kilitli kalır, şeftaliyi sadece yatak odasının penceresinden parmaklıklardan görebiliyor.

Turistler gittikten sonra, James şeftalinin etrafındaki çöpleri temizlemekle görevlendirilir ve içinde bir tünel bulur. İçeri girer ve arkadaşları olan Kırkayak, Bayan Örümcek, Yaşlı Yeşil Çekirge, Toprak Solucan, Uğur Böceği, Glowworm ve İpekböceği ile tanışır.

Ertesi gün, Kırkayak şeftalinin sapını keserek onun yuvarlanmasına ve James’in halalarını ezmesine neden olur. Denize ulaşır ve açgözlü köpekbalıklarıyla çevrilidir. James, Bayan Örümcek ve İpekböceğini iplik yapmak için kullanırken, Solucan yem olarak kullanılır ve 502 martıyı  şeftaliye çeker, bunun üzerine ipler boyunlarına bağlanır. Şeftali sudan kaldırılır. Bulutların üzerinde şeftali, dolu fırtınaları ve gökkuşakları gibi hava olaylarından sorumlu olarak tasvir edilen Bulut Adamları ile karşılaşır. Kırkayak, Bulut Adamlarla alay eder, ancak James şeftaliyi daha alçak bir irtifaya getirerek bir münakaşadan kaçınabilir. James, grubun New York’a ulaştığını fark eder.

Dev şeftali, Empire State Binası’nın kulesine iner. İlk başta bomba zannedilir ve polis ve itfaiye ekiplerinin gelmesiyle sonuçlanır. Kalabalığı sakinleştiren James, hikâyesini anlatır ve New York’ta birçok çocukla arkadaş olur, şeftaliyi yerler ve James ve arkadaşları kendiişlerini bulur.

Dev Şeftali – Kitap Açıklaması

Roald Dahl, çocuklar için pek çok güzel kitap yazmış ünlü bir yazar. Daha önce yayımladığımız Çarli’nin “Çikolata Fabrikası” ile Çarli’nin “Büyük Cam Asansörü” adlı iki güzel kitabını okuduysanız, bu yazarın değerini bileceksiniz. Bu kitabında, dev gibi kocaman bir şeftalinin üzerinde yapılan serüven dolu bir yolculuğun öyküsünü anlatıyor Roald Dahl. Bu öykünün başkişisi James, küçük yaşta öksüz ve yetim kalmış dünya tatlısı bir çocuktur. Hayvanat bahçesinden kaçan bir gergedan, bir gün James’in annesini de babasını da yer. Yapayalnız kalan zavallı küçük James, teyzelerinin yanına sığınmak zorunda kalır. İki teyzenin içleri kötülük doludur; James’e yapmadıklarını bırakmazlar. Bir gün… Hayır, öyküyü anlatmamızı beklemeyin. Okumaktan başka çareniz yok. Bir başlayın hele, elinizden bırakamayacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular