Matilda

Matilda – Roald Dahl

Tür:Çocuk
Yazar:Roald Dahl
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Matilda: Son derece becerikli, yetenekli ve çok yetenekli, aynı zamanda iyi niyetli, iyiliksever ve haksızlığa asla tahammülü olmayan bir karakterdir.

Bay ve Bayan Wormwood: Matilda’nın ailesi. Hep yasa dışı şeyler yapıyorlar. Çocuklarına bakmayı kendilerine yük olarak görüyorlar.

Bayan Honey: Ana karakter Matilda’nın öğretmeni, tüm bunlar bir yana, iyi ve kibar bir kadın.

Bayan Truncbull: Okulun müdiresi. Son derece korkunç, düşüncesiz ve zalim bir kadındır.

Konusu

Kitap, okumayı seven, özel yetenekleri ve olağanüstü zekâsı olan anne babasına bir şeyler öğretmeye çalışan Matilda Wormwood isimli bir kızın hikâyesini anlatıyor.

Matilda, doyumsuz bir okuma iştahı olan çok zeki, sıra dışı bir kızdır. Üç yaşında evde gazete ve dergileri inceleyerek kendi kendine okumayı öğrenir. Dört yaşındayken köy kütüphanesindeki bütün kitapları bir çırpıda bitirmiştir. Ailesi Bay ve Bayan Wormwood, onu işe yaramaz bir baş belası olarak görüyor. Sadece televizyon izleyip insanları aldatarak para kazanmakla meşgul olduklarını gören Matilda, anne babasını cezalandırmaya karar verir. Ona ne zaman kötü davransalar, öyle ya da böyle karşılık verecektir. Bu akıllı, sevimli küçük kız, yakında doğaüstü güçlere de sahip olduğunu keşfeder.

Matilda Özeti

Matilda çok zeki ve becerikli bir kızdır. Ancak, ailesi onu pek umursamıyor. Matilda ise ebeveynleri onunla dalga geçse de 3 yaşında kendiliğinden okuma yazma öğrenecek kadar zekidir. Zeki olmasının yanı sıra, sıra dışı yeteneklerini 5,5 yaşında keşfetmeye başlar. Bayan Honey de bu durumdan çok etkilenir. Ancak okulun müdürü olan Trunchbull son derece acımasızdır ve Matilda’yı sürekli cezalandırır. Matilda, çevresindeki tüm olumsuz olaylara rağmen iyi bir insan olmaktan asla vazgeçmez. Oldukça masum olmasına rağmen yapılan haksızlıklar karşısında çok öfkelenir.

Karşılaştığı olumsuz durumların ardından adaleti sağlamak için bir plan yapar ve harekete geçer. Matilda’nın planı işe yarar ve Bayan Trunchbull Okulu bırakmaya karar verir. Romanın sonunda Matilda’nın annesi ve babası, polisten kaçmak için tüm ailesiyle birlikte yurt dışına kaçar. Ancak Matilda, ona çok iyi bakan öğretmeninin yanında kalır.

Matilda – Kitap Açıklaması

Sizce küçük bir çocuk, çevresindeki yetişkinleri kötü davranışlarından dolayı cezalandırabilir mi? Dünya çapında en sevilen çocuk kitabı yazarlarından biri olan Roald Dahl’ın yazdığı Matilda, tam da böyle bir kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Oldukça kötü ebeveynlere sahip olan küçük Matilda, üstün zekâsı ve olağanüstü güçleri sayesinde yanlış davranışlar sergileyen yetişkinlere hak ettikleri dersi veren sıra dışı bir çocuk.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
anonim
anonim
Ziyaretçi
8 ay önce

bu kitabı okumak h,.ayatımı verdiğim en iş,.*yi 3 saat idi

Öylesine biri
Öylesine biri
Ziyaretçi
7 ay önce

Çokkkkkkkk iyi

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular