Fısıltı

Fısıltı – Becca Fitzpatrick

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Becca Fitzpatrick
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Pegasus
Karakterler

Nora Gri: Hush, Hush’ın ana kahramanı ve anlatıcısıdır. Nora, annesiyle birlikte Coldwater, Maine’deki çiftlik evinde yaşıyor ve en iyi arkadaşı Vee Sky ile Coldwater Lisesi’ne gidiyor. Çok çalışkandır. Babası Harrison Grey, bir yıl önce öldürülmüştür.

Yama Cipriano: Coldwater Lisesi’nin yeni son sınıf öğrencisi Patch Cipriano, Nora’nın yeni biyoloji ortağıdır. Nora Grey ile tanışana kadar insan olmaktan başka hiçbir şeyi umursamadı. Geçmişini gizli tutuyor ve sorulardan kaçınsa da Nora’dan gerçeklerden daha fazla yalan söylemekle suçlanıyor. Hikâyenin ilerleyen bölümlerinde gerçek adının Jev olduğu ortaya çıkıyor.

Vee Gökyüzü: Vee, Nora’nın en iyi arkadaşıdır. Vee, “yeşil gözlü, minky sarışın ve birkaç kilo fazla kıvrımlı” olarak tanımlanıyor. Kitap boyunca komik ama özellikle “SE-” konusunda biraz olgunlaşmamış olabilir. Ayrıca insanları yargılamak için hızlıdır ve onlardan hoşlanmıyorsa gerçekleri görmezden gelir.

Elliot Saunders: Elliot, Nora’nın bir dükkânda tanıştığı bir adamdır. Başlangıçta Nora ile her fırsatta flört eder ve onu savunur.  Nora’yı tuzağa çekerken, Jules tarafından okul kütüphanesinde etkisiz hale getirilir. Vee polisi aradıktan sonra ölmekten kurtulur.

Chauncey Langeais: Jules esmer ve 1.80 boyunda, omuz hizasında sarı saçlı. Kitabın sonraki bölümünde, Patch’in Yahudi ayı boyunca iki hafta boyunca vücudunun kontrolünü ele geçirmesine izin verecek bir yemin etmesi için onu kandırdığı için düşmüş meleğin intikamını almak isteyen Patch’in vasalı Chauncey olduğu ortaya çıkıyor.

Marcie Millar: Marcie, Coldwater Lisesi’nde Nora’ya sürekli kin besleyen kolay ve popüler kızdır. Marcie ve Nora, ortaokuldan, Marcie’nin dolabında Nora’nın iç çamaşırını ve sprey boyayla boyanmış ‘fahişeyi’ teşhir ettiğinden beri düşmandırlar. Nora’ya olan nefretinin nedenleri bilinmiyor. Babası Coldwater’ın Toyota bayisinin sahibi ve varlıklı bir mahallede yaşıyor. Nora’yı mümkün olan her şekilde alenen küçük düşürmeye çalışır.

Bayan Greene: Dabria, bir Ölüm Meleği ve Patch’in eski sevgilisidir. Kendisi insanlaşarak bir insan kızla birlikte olmaya çalıştıktan sonra düşen Patch’i bulmak için yeryüzüne inmiştir.

Konusu

Okuyucularına korku ve gerilim dolu bir aşk hikâyesi sunan yazar, Fantastik konusuyla okuyucularını hayal güçlerinin derinliklerine götürmeyi başarır.

Fısıltı Özeti

Nora Gray, Coldwater, Maine’de yaşayan ortalama bir ikinci sınıf öğrencisidir. Hayatı, biyoloji dersinde daha önce birkaç kez başarısız olan Patch Cipriano adlı gizemli bir kıdemlinin yanına oturana kadar büyük ölçüde olaysız geçiyor. İkisi başlangıçta karşı karşıya gelir, ancak Nora kendini açıklanamaz bir şekilde ona çekilir bulur, davranışı hem çekici hem de iticidir. Nora, ona karşı hissettiği güçlü çekime rağmen en yakın arkadaşı Vee’ye Patch ile ilgilenmediğini söylemeye devam eder.

Vee daha sonra Nora’yı yerel bir eğlence parkı olan Delphic’e davet ederek Nora’ya ilgi duyduğunu ifade eden bir çocuk olan Elliot’la anlaşmaya çalışır. Grup, Elliot’u kıskandıran Patch ile karşılaşınca yolculuk garip bir hal alır. Nora, Patch’le yüzleşir ve Nora’yı kendisiyle yeni yenilenmiş hız treni Başmelek’in önünde buluşmaya ikna eder. Nora daha sonra yiyecek bir şeyler bulmak için bir bahane uydurur ve Patch’i bulmak için yola çıkar.

Patch’i bulduktan sonra, onu Başmelek’e binmeye ikna etmeyi başarır. Nora hız treninden düştükten sonra yolculuk bir felakete dönüşür, ancak bunun kendi hayal gücü olduğunu fark eder. Olay onu sarsıyor. Nora, eğlence parkında Vee ve diğerlerini bulamayınca, Patch’in onu eve götürmesine izin vermekten başka seçeneği kalmaz. Patch eve döndüğünde taco yapmayı teklif eder. Nora, kullandığı bıçağın boyutları değişince şüphelenir ve endişelenir. İkisi neredeyse öpüşür, ancak annesi Nora’yı kontrol etmek için arayarak kesintiye uğratır.

Nora, Patch’e giderek daha fazla bağlanır ve özellikle en yakın ve tek arkadaşı Rixon ile tanıştıktan sonra onunla ilgili fikrini değiştirmeye başlar. Bu arada, son okulundaki bir cinayet vakasına karıştığını keşfettikten sonra Elliot’tan daha fazla merak etmeye ve şüphelenmeye başlar.

Önünde bir torbacı kadın öldürülünce Nora aşırı derecede korkmaya başlar. Yol tarifi karşılığında kadına paltosunu ve şapkasını vermişti. Yağmur ve korkusu nedeniyle Patch’i eve götürmek için çağırır, ancak cipi yarı yolda bozulur ve çift, eski püskü bir motele sığınmak zorunda kalır. Odadayken, Nora Patch’in sırtında ters bir V işareti olduğunu fark eder, daha önce Bo’s Arcade’de Rixon ve Patch arasındaki bir oyun dövüşü sırasında onun hayal gücü olduğunu düşündü. Bundan büyülenerek yara izine dokunmayı başarır ve geçmişiyle ilgili anılarına çekilir. Bu, Patch’in gördüklerini öğrenmesini ve Nora’nın gördükleri hakkında cevaplar talep etmesini ister. Yama aslında bir olduğunu vahiy Bu yol açar düşmüş melek dan Heavenonu öldürmeye çalışan ve bunu yaparak bir insan vücudu kazanan. Ölümü onun Nefilim vasalı Chauncey Langeais’i öldürecek ve Patch’i tamamen insan yapacaktı. Ayrıca Patch’in, Nora’nın okuldaki yeni danışmanı olan Dabria adında eski bir kız arkadaşı olduğunu keşfeder, Patch’in Nora’nın hayatını kurtarmasını isteyen bir ölüm meleği, böylece bir koruyucu melek olabilir ve onunla tekrar bir araya gelebilir. Patch başlangıçta Dabria’nın fikrini insan olma arzusundan atmıştı, ancak plan başarısız oldu çünkü Nora’ya âşık olur.

Yakında arkadaşı Jules’un aslında Patch’den intikam almak isteyen Chauncey olduğu ve Patch’in Cheshvan’ın Yahudi ayı boyunca vücudunu ele geçirmesine izin verecek bir yemin etmesi için onu kandırdığı ortaya çıkıyor. Motelden ayrılıp eve gittikten sonra Dabria, Nora’nın odasına girer ve Patch’in bunu yapmasını ve insan olmasını engellemek için Nora’yı öldürmek istediğini söyler. Nora, Dabria’nın peşine düşen ve intikam için kanatlarını soyan Patch tarafından kıl payı kurtulur.

Nora daha sonra Vee, Jules ve Elliot ile bir saklambaç oyununa davet edilir ve Elliot, Nora katılmazsa Vee’nin oyunda hayatta kalamayacağını ima eder. Patch onu arabada kalmaya ikna etmeye çalışmasına rağmen, Nora onların peşinden gider. Çok geçmeden Jules’un hareketsiz vücudunu keşfeder, Elliot’un onu öldürdüğünü varsayar, ancak Jules tarafından köşeye sıkıştırılır, o da Patch’den intikam almanın bir yolu olarak hayatına çeşitli saldırıların arkasında olduğunu itiraf eder. Jules tarafından silah zoruyla tutuldukları için oyun devam eder.

Nora Jules ile mücadele ederken Patch onun dikkatini dağıtmaya çalışır, ancak bu başarısız olur ve Patch onunla savaşmak için Nora’nın vücuduna sahip olmak zorunda kalır. Bu süreç Patch’i vücudundan ayrıldıktan sonra bilinçsiz bırakır çünkü bu ay Cheshvan ayı değildir. Nora kaçmak için okulun spor salonunun kirişlerine tırmanır, ancak Jules onu merdivenlerin kırıldığına ve ölümüne düşeceğine inandırmak için akıl oyunları kullanır. Patch, zihnindeki sesine odaklanmasını sağlayarak hileleri kırmayı başarır. Jules peşinden merdiveni tırmanmaya başlar, ancak Nora, eğer hayatını feda ederse Patch’in insan olacağı ve Jules’un öleceği bilgisiyle yüzleşir. Bunu akılda tutarak, Nora kendini kirişlerden atar ve bu da Jules’u etkili bir şekilde öldürür.

Şaşırtıcı bir şekilde, Nora canlı ve iyi bir şekilde uyanır. Patch, onun fedakârlığını kabul etmediğini çünkü onsuz bir insan vücuduna sahip olmanın bir anlamı olmadığını açıklıyor. Patch bunu yaparak Nora’nın hayatını kurtarır ve şimdi onun koruyucu meleği olur. İkili, romantik bir anı paylaşarak kitabı bitirir.

Kısa Bilgiler
  • 2009’dur New York Times çok satan genç yetişkin roman tarafından Becca Fitzpatrick ve onun ilk kitabı Hush Hush serisidir.
  • Roman eleştiriler almış ve Nora ile karanlık bir bağlantısı olan düşmüş bir melek olan yeni öğrencisi Patch ile aşk yaşamaya başladıktan sonra hayatı risk altında olan bir genç olan Nora Grey’e odaklanır.
  • Hush, Hush’ın kitap hakları 13’ten fazla ülkeye satıldı ve LD Entertainment film haklarını satın aldı.

Fısıltı – Kitap Açıklaması

“Okuyucuyu sarsan tüyler ürpertici bir roman… Nora’nın kötü çocuk Patch’le fırtınalı aşkı okurları kendilerinden geçirecek.”

-Publishers Weekly-

“Vampirlerden ve kurt adamlardan sıkılan gerilim ve aşk romanı hayranları Hush Hush serisini hemen benimseyecekler.”

-Booklist-

“Sıra dışı bir aşk hikâyesi. Okurlar Fısıltı’yı baştan sona yürekleri ağızlarında okuyacak.”

-Falcata Times-

Kovulmuş bir meleğe âşık olmak…

“Bütün sınıf arkadaşlarımın isimlerini biliyordum… Biri hariç. Yeni öğrenci… Arkamdaki sırada, serinkanlı siyah gözleri karşıya sabitlenmiş bir hâlde kaykılmış oturuyordu…

Siyah gözleri beni âdeta delip geçiyordu. Dudaklarının kenarları yukarı doğru kıvrıldı. Kalbim bir an tekler gibi oldu ve o bir anlık duraksamada, kasvetli bir karanlık duygusunun bir gölge gibi üzerime örtüldüğünü hissettim. Bu duygunun kaybolması sadece bir an sürdü, ama ben hâlâ ona bakıyordum. Gülümsemesi dostça değildi, bela kelimesini heceleyen bir gülümsemeydi. Ve vaat doluydu.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Rabia Kartal
Rabia Kartal
Ziyaretçi
2 yıl önce

Meryem’cim kitabı yazmışsın dersem abartmış olmam sanırım. Ellerine sağlık canısı🥰🥰

Semihh
Semihh
Ziyaretçi
2 yıl önce

Ellerine sağlık hocam 🙉

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular