Yıkıma Giden Adam

Yıkıma Giden Adam – Alfred Bester

TürYazarYayınlanma Tarihi
Bilim KurguAlfred Bester1952
Karakterler

Ben Reich: Ahlaki tutarlılığı zayıf bir adamdır ve dileklerini gerçekleştirmek için makul riskler alır. Yine de, etrafındakilere kıyasla çok çekici bir adamdır.

Lincoln Powell: Çift kişiliklidir. Mükemmel bir esper polisi olmasının yanı sıra, Abraham Lincoln’e referans olarak kabul edilen Vicious Abe adında bir alter egosu da vardır. Ahlaksız Abe, kendini eğlendirmesi veya ciddileşmesi gerektiğinde ortaya çıkar.

Keno Quizzard: O kör bir albinodur. Gangster grubunun lideridir. Reich tarafından Barbara D’Courtney’i bulması için işe alınır.

Konusu

Yıkıma Giden Adam, bu sistemin kusurlarını arayan çok güçlü bir adamın anarşik ve kriminal mücadelesine dayanan ve bu konuda telepatların ve hatta polis birliklerinin oluşturulduğu bir gelecekte geçen bir romandır.

Yıkıma Giden Adam Özeti

Cyberpunk patlamasından yaklaşık 30 yıl önce yazılmış, türün öncüsü olarak görülür. Güçlü şirketler, yüksek silah teknikleri ve toplumdaki sınıflandırmalar hakkında da ciddi şeyler söyler.

24. yüzyılda “Espers” olarak adlandırılan telepatlar toplumun her kesiminden insanları gözlemler ve sınıflarına göre derecelendirilirler. Birinci sınıf espers, bilinçaltı implantlar, polis vakalarında sezgi ve hükümette üstün ajanlar olarak çalışabilir. Esper Loncası onlara rehberlik eder.

Ben Reich ise artık kartel haline gelen şirketin yöneticisi ve evrenin en güçlü ailelerinden biri olan Reich ailesinin lideridir. Reich’in sürekli rüyası başını belaya sokacaktır. Reich’ın bu nedenle tuttuğu esper, onu başka bir büyük şirketin başkanı olan Craye D’Courtney’e götürecektir. Reich onunla birleşmek isteyecek, ancak gelen mesajı olumsuz okuyacak ve suç eylemini akıllıca planlamaya başlayacaktır.

Yıkıma Giden Adam – Kısa Bilgiler

  • 1953 yılında düzenlenmeye başlayan ilk Hugo Ödülünün de sahibi olmuştur.
  • Hikâye akışı üç bölüm olarak yayımlanmıştır.
  • Hikâye 1952 Ocağında Galaxy Science Fiction dergisinde yayımlandıktan sonra 1952 yılında romanlaştırılmıştır.
  • Roman Galaxy’nin editörü, H. L. Gold’a adanmıştır. Gold yazım sırasında Bester’e yardımda bulunmuştur.
Ödüller
  • Yıkıma Giden Adam ilk kez verilen Hugo Ödülünü 1953 yılında almıştır ve Uluslararası Fantezi Ödüllerinde ikinci sırayı almıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Önceki KonuGülün Adı
Sonraki Konuİnsan Nedir?
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular