Ana SayfaBilim KurguYıkıma Giden Adam

Yıkıma Giden Adam

Yıkıma Giden Adam – Alfred Bester

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Alfred Bester
Yayınlanma Tarihi:1952
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Ben Reich: Ahlaki tutarlılığı zayıf bir adamdır ve dileklerini gerçekleştirmek için makul riskler alır. Yine de, etrafındakilere kıyasla çok çekici bir adamdır.

Lincoln Powell: Çift kişiliklidir. Mükemmel bir esper polisi olmasının yanı sıra, Abraham Lincoln’e referans olarak kabul edilen Vicious Abe adında bir alter egosu da vardır. Ahlaksız Abe, kendini eğlendirmesi veya ciddileşmesi gerektiğinde ortaya çıkar.

Keno Quizzard: O kör bir albinodur. Gangster grubunun lideridir. Reich tarafından Barbara D’Courtney’i bulması için işe alınır.

Konusu

Yıkıma Giden Adam, bu sistemin kusurlarını arayan çok güçlü bir adamın anarşik ve kriminal mücadelesine dayanan ve bu konuda telepatların ve hatta polis birliklerinin oluşturulduğu bir gelecekte geçen bir romandır.

Yıkıma Giden Adam Özeti

Cyberpunk patlamasından yaklaşık 30 yıl önce yazılmış, türün öncüsü olarak görülür. Güçlü şirketler, yüksek silah teknikleri ve toplumdaki sınıflandırmalar hakkında da ciddi şeyler söyler.

24. yüzyılda “Espers” olarak adlandırılan telepatlar toplumun her kesiminden insanları gözlemler ve sınıflarına göre derecelendirilirler. Birinci sınıf espers, bilinçaltı implantlar, polis vakalarında sezgi ve hükümette üstün ajanlar olarak çalışabilir. Esper Loncası onlara rehberlik eder.

Ben Reich ise artık kartel haline gelen şirketin yöneticisi ve evrenin en güçlü ailelerinden biri olan Reich ailesinin lideridir. Reich’in sürekli rüyası başını belaya sokacaktır. Reich’ın bu nedenle tuttuğu esper, onu başka bir büyük şirketin başkanı olan Craye D’Courtney’e götürecektir. Reich onunla birleşmek isteyecek, ancak gelen mesajı olumsuz okuyacak ve suç eylemini akıllıca planlamaya başlayacaktır.

Kısa Bilgiler
  • 1953 yılında düzenlenmeye başlayan ilk Hugo Ödülünün de sahibi olmuştur.
  • Hikâye akışı üç bölüm olarak yayımlanmıştır.
  • Hikâye 1952 Ocağında Galaxy Science Fiction dergisinde yayımlandıktan sonra 1952 yılında romanlaştırılmıştır.
  • Roman Galaxy’nin editörü, H. L. Gold’a adanmıştır. Gold yazım sırasında Bester’e yardımda bulunmuştur.
Ödüller
  • Yıkıma Giden Adam ilk kez verilen Hugo Ödülünü 1953 yılında almıştır ve Uluslararası Fantezi Ödüllerinde ikinci sırayı almıştır.

Yıkıma Giden Adam – Kitap Açıklaması

Tarihteki ilk Hugo Ödülü’nün kazananı.

“Tüm zamanların en iyi bilimkurgu klasiklerinden biri.”

-Isaac Asimov-

“Bester’in iki muazzam kitabı zamanının ötesine geçmeyi başardı. Yaklaşık altmış senedir herkesin en iyi on bilimkurgu kitabı listesindeki yerlerini korudular.”

-Robert Silverberg-

“Benim Bester’e duyduğum hayranlığı, aynı heyecanla paylaşmayan bir bilimkurgu yazarıyla henüz karşılaşmadım.”

-William Gibson-

“Alfred Bester dörtlülerini yakıp ayağını gazdan hiç çekmeden yazmış romanını. Derinlik ile eşi benzeri görülmemiş bir hayalgücünün birleşimi. William Gibson okulda arkadaşlarıyla oyuncak ışın tabancasıyla oynarken, Bester siberpunk yazmakla meşguldü.”

-James Lovegrove-

24. yüzyılda, evrenin en güçlü adamlarından biri olan Ben Reich, yetmiş yıldır adı bile duyulmamış bir suç işlemeye karar verir: Cinayet. Esper adı verilen zihin okuyucuların, daha düşünce halindeyken suçları engellediği bu dünyada, Reich’ın amacına ulaşması neredeyse imkânsızdı.

Hükümdarlık adındaki şirketinin, rakip şirket D’Courtney’le girdiği mücadeleyi büyük ölçüde kaybetmesinin ardından başka bir çaresi kalmadığını düşünen Reich, bir yandan da kâbuslarında asıl korkusu Yüzü Olmayan Adam’la uğraşıyordu. Tüm bunlara rağmen Ben Reich pes etmemeye kararlıydı. Aklında yıkımla, Yıkım’a hazırlandığının farkında değildi. Yıkıma Giden Adam, galaksinin içimizdeki megalomana verdiği çarpıcı bir yanıt.

Her biri, uzay ve zamanda eşsiz olduğuna dair mağrur sanrılarla gelişen, sonu gelmeyen dünyalar ve kültürler var. Aynı megalomanlıktan muzdarip sayısız insan geldi bu hayata; kendisinin eşsiz, yeri doldurulamaz, benzersiz olduğunu düşünen. Daha da gelecek böyle insanlar… sonsuza kadar. Bu da böylesi bir zamanın ve böylesi bir adamın hikâyesi… bu, Yıkıma Giden Adam’ın hikâyesi.

-Harry Harrison’ın sunumuyla-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,486TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular