İnsanlar

İnsanlar – Matt Haig

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Matt Haig
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Domingo Yayınevi
Karakterler

Uzaylı: Romanın kahramanı, Andrew Martin’in bedenini ele geçiren gelişmiş bir türden dünya dışı bir varlık.

Andrew Martin: Çığır açan bir formül keşfeden ve uzaylı tarafından kaçırılıp yerine geçmesine neden olan parlak bir matematikçi.

Isobel Martin: Andrew’un eşi, kocasının ani davranış değişikliğiyle başa çıkmaya çalışan başarılı bir yazar.

Gulliver Martin: Andrew ve Isobel’in oğlu, babasının tuhaf davranışlarını anlamlandırmaya çalışan genç bir çocuk.

Newton: Uzaylının köpeği, sadık bir arkadaş olur ve uzaylının insan toplumunda yol bulmasına yardımcı olur.

Profesör Ian Jenkins: Andrew’un meslektaşı ve arkadaşı, uzaylının davranışlarından şüphelenir ve araştırmaya başlar.

Konusu

“The Humans” İngiliz yazar Matt Haig’in ilk kez 2013 yılında yayımlanan bir romanıdır. Bilim kurgu, mizah ve felsefenin bir karışımı olan kitapta aşk, insanlık ve hayatın anlamı temaları işleniyor. Bir matematikçinin bedenini ele geçirmek ve keşfettiği çığır açan bir formülün tüm izlerini silmek için Dünya’ya gelen dünya dışı bir varlığın hikâyesini anlatıyor.

İnsanlar Özeti

Romanın kahramanı, matematikçi Andrew Martin’in keşfettiği formülün tüm kanıtlarını ortadan kaldırmakla görevlendirilmiş, son derece gelişmiş ve entelektüel bir türden gelen isimsiz bir uzaylıdır. Uzaylı, Andrew’un bedenini ele geçirir ve insan toplumuna karışmaya çalışır, ancak bakış açısı insanlardan kökten farklıdır. Uzaylı, insan davranışlarının ve duygularının nüanslarını anlamakta zorlanır ve müzik, seks ve yemek gibi insan hayatının basit zevklerinden etkilenir.

Uzaylı Dünya’daki yaşama uyum sağladıkça, görevini ve kendi türünün değerlerini sorgulamaya başlar. Andrew’un karısı ve oğluyla beklenmedik bir dostluk geliştirir ve insan ilişkilerinin güzelliğini ve karmaşıklığını görmeye başlar. Uzaylı, insanlarla olan etkileşimleri sayesinde hayatın anlamı, sevgi ve bağlılığın önemi hakkında daha derin bir anlayış kazanır.

“İnsanlar”, okuyucuları insan olmanın ne anlama geldiğini yeniden düşünmeye zorlayan, düşündürücü ve iç açıcı bir roman. Haig, dünya dışı bir varlığın gözünden, insan varoluşunun bazı temel sorularını araştırıyor ve okuyucuları sevgi, bağlantı ve empatinin değeri üzerine düşünmeye davet ediyor.

İnsanlar – Kitap Açıklaması

“Bu satırları okuyanlarınızın büyük çoğunluğunun, insanların bir mitten ibaret olduğuna inandığını biliyorum ama ben size onların gerçekten var olduklarını bildirmek üzere buradayım. Bilmeyenler için söyleyeyim, insan dediğimiz şey orta zekâlı ve iki ayaklı bir yaşam formu; evrenin çok ıssız bir köşesinde yer alan küçük ve sulu bir gezegende, büyük ölçüde yanılsamalarla dolu bir varoluş sürdürüyor.”

Yağmurlu bir akşamda Profesör Andrew Martin, önce dünyanın en büyük matematik bilmecesini çözmeyi başarıyor, ardından sırra kadem basıyor. Nihayet bir yol kenarında çırılçıplak halde bulunduğunda, kıyafetsizlikten daha ciddi bir meselesi olduğu ortaya çıkıyor: Andrew Martin artık insanlardan tiksiniyor; görünüşlerinden de yiyip içtiklerinden de bitmeyen şiddet ve savaş arzularından da… Yabancı bir tür arasında kaybolmuş hissediyor kendini. Sevgi ve aile kavramları onda şaşırtıcı bir ilgi uyandırsa da tüm sakinlerinden nefret ediyor bu gezegenin. Newton hariç… Ama o da bir köpek işte…

Sahi, kim bu adam? Onun –ya da herhangi birinin– insanlık hakkındaki tüm fikrini değiştiren şey ne olabilir?

Son yılların en önemli romancılarından Matt Haig, onca karmaşıklığına rağmen hayatın içindeki mutluluğa ve insan doğasına dair alışılmadık bir hikâye sunuyor. İnsanlar, neşeli ve etkileyici bir üslupla “bizi” bize anlatıyor.

EDGAR ALLAN POE ÖDÜLÜ EN İYİ ROMAN ADAYI

GOODREADS OKUR ÖDÜLLERİ EN İYİ BİLİMKURGU ADAYI

IMPAC DUBLIN EDEBİYAT ÖDÜLÜ ADAYI

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular