Aeden

Aeden – Azra Kohen

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Azra Kohen
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Aeden: Aeden, sakinlerinin kendi mükemmel versiyonlarına ulaşabilmeleri için onları her anlamda beslemek üzere “Usta” tarafından dizayn edilmiş, mükemmelliğe adanmış bir gezegendir.

Sonje, Numi

Konusu

Fantastik gerçekçiliğin çok güzel bir örneği olan AEDEN, insan yaşamının gelişmesini ve insanın daha anlamlı bir varlığa dönüşmesini engelleyen “normalleştirilmiş saçmalıkları” gerçekçilik, daldırma ve heyecanla ifade eden, onaylanmış bilimsel verilere dayanarak yazılmış bir romandır.

Aeden’de yaşayan 18 farklı tür arasında sadece bir “insan” ailesi vardır. Anne, baba ve iki oğuldan oluşan bu insan ailesine yıllar önce getirilen kızı Numi ve ailenin en büyük oğlu Sonje’nin macerası, onları Dünya gezegenine gelmeye zorlayan bir olaylar zinciriyle başlar.

Aeden Özeti

Evrende sayısını hatta adını bile bilmediğimiz onlarca gezegen var. Henüz keşfedilmemiş ama var olan bir gezegen ise Aeden’dir.  Bu gezegende her şey farklıdır. Tüm canlılar diğer gezegenlere göre en mükemmel formdadır. Konuşmak yerine telepati yani düşünce gücü ile iletişim kurarlar. Güneşlerinin rengi mor, bilim ve teknoloji çok üst düzeydedir. Doğada saf olan her şeyi çok etkin kullanırlar. Kurucularına Üstat diyorlar. Numi ve Sonje bu varlıklardan sadece ikisidir. Numi, Sonje’nin ailesine yeni katılanlardan biridir. Diğerleri gibi bronz tenli değil, beyaz tenlidir. Diğerleri gibi hızlı değildir ama onlardan çok daha üstün bir varlıktır. Sonje’yi ilk gördüğünden beri ondan büyülenir ve onun sürekli bir takipçisi olur. Sonje de bunu fark eder ve ondan rahatsız olur.

Numi her zaman Usta’ya ulaşmak ve onunla konuşmak ister. Çünkü annesi dünya gezegeninde yaşıyor ve ona ulaşmanın tek yolu Üstadından geçiyor. Bu konuda daima Sonje’den yardım ister. Numi’nin ısrarlı tavrına daha fazla dayanamayan Sonje, ikisini dünyaya getirmek için bir plan yapar ve her türlü bilgiyi toplar. Nefrintor denilen biri DNA sensörü sayesinde ışık hızına ulaştığında ikisini de işler bekliyordu. İlk geldiklerinde çok kalabalık bir şehir olan New York’a gelirler. Karbondioksitten nefes alamaz hale gelirler. Şehir çok kirliydi. Numi ve Sonje geldiklerine pişman olurlar. Hemen Aeden’e geri dönmeye çalışırlar. Ancak güneşin batmasına çok az zaman kalır ve geri dönemezler. Bu, Sonje’yi daha da kızdırır ve Numi’den farklı bir yönde ayrılırlar. Böylece ikisi birbirinden uzaklaşmaya başlar.

Numi, herkesin dikkatini çektiği bir duvara tırmanma yarışmasına katılır. Orada bulunan bir TV sunucusu ona kartını verir. Böylece Numi popüler bir model olacaktır. Sonje ise kendini denizlere kaptırır. Orada bir grup çevre aktivisti ile tanışır. Artık tek amacı dünyayı değiştirmektir. Hayvanlara verilen zararı çektiği videolar şeklinde paylaşır. Düşünce gücüyle hayvanları etkileyebilir ve böylece onları koruyabilirdi.

Numi ise tüm varlıklı iş adamlarının ilgisini çeker. Onlardan biri Fredrick’tir. Dünyanın tüm bankalarına sahip olan ve tek varisi olan bir aileden gelir. Numi ile tanışmak için birçok yol denemiştir. Sonunda onunla Mısır’a giderler. Numi’nin aslında nereden geldiğini, nasıl bir güce sahip olduğunu bilen tek kişi odur. Burada da on yaşında bir kız vardır. Isabel. İlk başta bu küçük kızı Fredrick’in kızı sanar ama sonra gerçek ortaya çıkar. Fredrick küçük kızı sürüyordu. Bunu fark ettiği anda, Numi’nin artık tek bir amacı olur. Isabel’i kurtarmak. Bunu yapmak için birçok güvenlik görevlisiyle çatışır. Sonunda Isabel, Fahim ve zorla gözaltına alınan çocukların neredeyse yirmisiyle birlikte kaçar. Eski bir kömür yatağına girerler. Numi elementlerini kullanarak çok yüksek teknolojili bir kalkan geliştirir. Ordu ve Fredrick’in adamları geldiğinde günlerce burayı geçemezler. Ama sonunda Numi’yi yakalarlar. O hariç herkesi öldürdüler. Numi’yi yanlarına alıp şehrin en yüksek yerlerinden birinde suya daldırdılar, bu da beyin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olacaktır.

Sonje ise sürekli Numi’yi düşünür ama onunla bağlantı kuramaz. Sonunda Numi’ye ne olduğunu öğrenene kadar. Sonje, öğrendiği andan itibaren ekibiyle birlikte hemen harekete geçer. Kontrol edebildiği hayvanlarla Numi’nin saklandığı yere gelir. Numi onun geleceğini anlamıştır. Zaten bir memurun yardımıyla kaçmıştır ve Sonje’yi kurtarmanın zamanı gelmiştir.

İkisi nihayet bir araya geldiğinde, birbirlerine uzun uzun bakarlar ve yeni bir hayata adım atarlar. Artık birliktedirler.

Aeden – Kitap Açıklaması

GERÇEĞİN MASALIDIR AEDEN

Geri dönmüyorlardı!  Artık niye Dünya’da olduklarını biliyorlardı.

Yaşam enerjisinin bu şekilde yağmalanmasına izin vermeyeceklerdi, ne pahasına olursa olsun ona sahip çıkacaklardı. Evrende hata yoktu, tesadüf yoktu! Nihayet anlamışlardı. İnsan doğulmaz, insan olunurdu.

Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular