Empati

Empati – Adam Fawer

Tür:Bilim Kurgu
Yazar:Adam Fawer
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:April Yayıncılık
Karakterler

Elijah Glass: Gerçek adı Elijah Cohen. Laszlo Kuehl’in eski öğrencilerinden biri ve empatik. Harfleri renkli görebildiği için iletişim analizi konusunda tavsiyelerde bulunur ve son derece zengindir, ancak yine de yalnız yaşamaktadır. Laszlo’nun şartlanmasının bir sonucu olarak haptofobik olur. Winter ve Stevie ile aynı sınıfta okuyordu ve Winter’ e de ilgisi vardı.

Konusu

Amerikalı yazar Adam Fawer tarafından yazılan ve gnostisizm, empati ve sinestezi gibi konulara odaklanan 2008 tarihli bir romandır. Bazı geçmiş olayların akıllıca birleştirildiği romanda Elijah Glass ve Winter Zhi adlı iki karakterin deneyimlerini öğreniyoruz. Elijah ve Winter’ın boynundaki kolyenin gizemi nedir? Hiçbirinin hatırlayamadığı ama geçmişleri hakkında hissedebildiği sır nedir? Geçmişlerini öğrenmeden başlarına gelenlerden ve Kader gününden kaçamayacaklar.

Olasılıksız’a göre daha yavaş bir olay olarak işlenen bu kitapta, özel psişik güçlere sahip kişilerin başına gelenler ele alınmıştır. Bu kişiler harfleri renk olarak görüyor veya müzik olarak hissedebiliyor. İnsanların duygu ve düşüncelerini kontrol edebilirler.

Empati Özeti

Kitabın ana kahramanlarından biri olan Laszlo, bu güce sahip yetenekli bir öğretmendir. Kendisi gibi başaklarının da olduğunu anlayınca onları toplar, eğitir ve böylece daha bilinçli hale getirir. Sınıfında bu güce sahip iki değerli öğrenci, Elijah adlı bir erkek öğrenci ve babası Çinli bir kız olan Winter Zhi adlı bir öğrenci vardır.

Kitabın bir diğer ana karakteri, cinsel çekiciliği ile öne çıkan ve istediği kişiyi etkileyebilen ve dolayısıyla çocukları toplayan organizasyon için çalışan Darian adında bir kadındır. Her şeyin başlamasına neden olan Darain’e verilen bir görevdir. Winter ve Elijah’ı işe alan, Her iki öğrenciyi de Laszlo’nun koruması altında olduğundan, Darian onu baştan çıkarır ve ona aşık olmasını sağlar. O halde çocukları yurtdışında harika bir eğitim alacaklarına ikna etmeleri zor değil. Laszlo ayrıca çocukların ailelerini de ikna eder. Ancak tüm bu süreç boyunca Darian, Laszlo’ya da aşık olur. Olayların bir sonucu olarak, dörtlünün yolları tamamen ayrılmıştır. Elijah ve Winter, çocukluklarından hiçbir şey hatırlamıyor.

Yıllar sonra, kör olan Laszlo ve Darian tekrar buluşur. Laszlo, kendileri için kötü zamanlar geçiren Valentinus’un geri geldiğini ve ikisinin Valentinus’u yakalamak için birleştiğini söylüyor. Daha önce Elijah ve Winter’a verdikleri tılsımları geri almanın zamanının geldiğini düşünüyorlar.

White Zhi ise keman ustası olup turlara çıksa da skandalı patlak verdikten sonra zor anlar yaşıyor.

Empati – Kitap Açıklaması

Yaşamınızın kontrolü sizde değil! Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz. Bu kitabı kapatabilirsiniz. O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz. Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapabilirsiniz. Ne isterseniz yapabilirsiniz. Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz. Her davranışınızı önceden belirleyen arzularınız ruhunuzun o kadar derinlerine işlemiştir ki, onlara dikkat bile etmezsiniz. Ve bu da sizi mükemmel bir köle yapar. Bu nedenle, hayatınızı yaşamaya devam edin. Ne isterseniz yapın. Sadece ‘isteklerinizin’ tümüyle sizin kontrolünüzde olmadığı gerçeği üzerine kafanızı çok fazla yormamaya çalışın.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ayşegül Can
Ayşegül Can
Ziyaretçi
3 yıl önce

Yıllar önce okuduğum ve neredeyse unutmaya yüz tuttuğum bir kitap bu özet sayesinde içeriği hatırladım. Teşekkürler 👏

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,571TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular