Ana SayfaBiyografilerErnest Hemingway

Ernest Hemingway

Doğum:1899, Ock Park, Illinois – ABD
Ölüm:1961, Ketchum, Idaho – ABD
Meslek:Hikaye Yazarı ve Gazeteci

Ernest Hemingway Kimdir?

Amerikan Edebiyatının en önemli isimlerinden Ernest Miller Hemingway; 21 Temmuz 1899’da Illinois Oak Park’ta doğmuştur. Hemingway, çocukluğunda müzisyen olan annesinden müzik eğitimi almıştır.

Lise yıllarında yazmaya başlayan Hemingway, yazılarını okul gazetesinde yayınlamıştır. Liseden sonra genç Hemingway muhabir olarak çalışmaya başlar Ancak bu yıllarda I.Dünya Savaşı çıktar ve Hemingway göz rahatsızlığı nedeniyle orduya giremez. Birkaç yıl sonra, ambulans şoförü olarak gönüllü olarak Amerikan Kızılhaçı’na alınır. Burada iki yıl görev yapan Hemingway cepheden yaralanıyor ve kahramanlık nişanı alır. Sendikadan çıkan Hemingway, muhabirlik mesleğine döner ve gazetelerde çalışmaya başlar. Ezra Paund ve James Joyce gibi önemli yazarlarla tanıştığı habercilik için Fransa’ya gidiyor. Bu tanışma Hemingway için büyük önem taşıyor. Usta yazar, ardından Yunanistan, İtalya, Almanya, İsviçre ve Türkiye gibi edebi yoğunluğu dolaşan ülkeler olarak geniş anlamda yaşarlar. Öyle ki Hemingway, İstanbul gezisi sonucunda Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir dizi yazıya imza atar. Seyahatlerinden edindiği izlenimleri yazan Hemingway, yavaş yavaş hikayelerini yayınlamaya başlar.

Öyküleri dönemin en önemli dergilerinde yayımlanmıştır. Ernest Hemingway adı hızla yayılmaya başlar. Öyle ki Hemingway artık “kısa hikaye ustası” olarak biliniyor. Ayrıca 1929 yılında yayınlanan “Silahlara Veda” adlı çalışmasıyla Hemingway’in ünü zirveye ulaşmıştır. Yazar olarak bilinen usta kalem, muhabirini, gezginini öldürmez ve seyahatlerine devam eder. Hemingway, boğa güreşine olan sevgisi nedeniyle sık sık İspanya’ya gider ve İspanya’da devam eden iç savaş Cumhuriyetçileri destekler. Hemingway, gezgin ve muhabir ruhuyla, savaşlarda edindiği izlenimler sonucunda “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanını yazmıştır. Bu roman Hemingwaye Pulitzer Ödülü’nü getirmiştir. Bu romandan birkaç yıl sonra, II.Dünya Savaşı patlak verdi ve Hemingway bir savaş muhabiri olarak çalışmaya başlar ve Savaştan sonra Hemingway, “The Old Man” ve “The Sea” adlı eserleriyle Nobel Ödülü’nü kazanır. Hemingway, Havana’ya yaptığı ziyaretlerde Fidel Castro ile tanışır ve ondan çok etkilenir ve büyük bir dostluk kurar. Bu şekilde inanılmaz derecede aktif bir yaşam süren Hemingway, ölmeden bir süre önce anksiyete ve depresyon için elektroşok tedavisi görmeye başlar. Ancak 1961’de kendisini av tüfeğiyle vurarak intihar eder. Hemingway’in ölümünün yakın arkadaşı olan Fidel Castro, Havanada için bir anıt inşa ederek aralarındaki muazzam dostluğu simgeliyordu.

Edebi Kişiliği

Ernest Hemingway, romanları ve öyküleri ile farklı bir üsluba sahip. Hikaye dalında ünlenen usta kalem romanlarıyla da aynı başarıyı elde etmiştir. Hemingway, dünyaca ünlü iki ödül kazanmanın yanı sıra, yayımladığı ilk romanı “Güneş de Doğar” dan bu yana kurgu romancılığını da etkilemiştir. Usta yazar kısa cümleleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca sunduğu diyaloglarla gerçeği harika bir şekilde okuyucuya sunmaktadır. Romanlarında savaşın anlamsızlığına değinen Hemingway, yarattığı kahramanlarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Boğa güreşi tutkusunu eserlerine yansıtan Hemingway, “Öğleden Sonra Ölüm” adlı eserinde bu aşkı kanıtladı. Ayrıca safariye gitmeyi de seven Hemingway, bu izlenimleri Afrika’nın Yeşil Tepeleri adlı eserinde yazmıştır. Ernest Hemingway, 61 yıllık macera dolu hayatına birçok eseri sığdırmayı başardı. Eserleri ve kurgu romanları tüm dünyaya yayılmış ve birçok yazarı etkilemiştir. Aynı zamanda birçok eseri sinemaya uyarlanmıştır.

Ernest Hemingway Eserleri

Romanlar
Kurgusal Olmayan Romanlar
 • Paris Bir Şenliktir
 • Öğleden Sonra Ölüm
 • Afrika’nın Yeşil Tepeleri
 • Hemingway, Vahşi Yıllar
 • Yavru Muhabiri
 • Tehlikeli Yaz
 • Dateline: Toronto
 • Kilimanjaro Altında
Hikayeler
 • Üç Hikaye ve On Şiir
 • Zamanımızda
 • Kadınsız Erkekler
 • Kazanana Ödül Yok
 • Kilimanjaro Karları ve Diğer Hikayeler
 • Beşinci Kol ve İspanyol İç Savaşının Dört Hikayesi
 • Nick Adams Hikayeleri
 • 88 Şiir
Ödüller
 • Nobel prize medal.svg Nobel Edebiyat Ödülü (1954)
 • Pulitzer Ödülü (1953)

Ernest Hemingway’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Ernest Hemingway’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular