Ana SayfaRomanYağmur Sonrası

Yağmur Sonrası

Yağmur Sonrası – Sarah Jio

Tür:Roman
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2011
Yayınevi:Arkadya Yayınları
Karakterler

Anne Calloway: Savaş zamanında hemşirelik yapmış ve yaşadıklarının acısı ile yıllarca depresyona girmiş yaşlı bir kadındır.

Westry Greene: Bora Bora’da görevli yakışıklı bir askerdir.

Kitty: Anne’nin en yakın arkadaşıdır.

Konusu

Bora Bora Adası’ndan gelen gizemli bir mektup ise yarasını yeniden açar. 1942 yazında, İkinci Dünya Savaşı. Anne, II. Dünya Savaşı’nın zirvesinde Bora Bora Adası’nda hizmet etmek için hemşire olarak orduya katılan genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç beklemediği bir durumla karşılaşır ve yeniden âşık olur. Yağmurdan Sonra, yaşanan acıları, aşk ve acı dolu geçen olayları konu alıyor.

Yağmur Sonrası Özeti

Her şey İkinci Dünya Savaşı yılının yazında başlar. Anne o sırada nişanlıydı. Nişanlandığı gece en yakın kız arkadaşı Kitty’nin savaş bölgesine hemşire olarak gideceğini öğrenir ve o sırada onunla hemşire olarak Bora Bora adasına giderler. Nişanlı bir genç olan Anne, Westry Greene adında bir asker görene kadar askerlerden uzak durur. İkisi arasında başlarda güzel bir dostluk gelişir. Bu adada keşfettikleri küçük bir kulübe, aralarındaki aşkın filizlendiği yer olur.

Anne başta Westry’den uzak durmaya çalışsa da bir süre sonra aşka karşı koyamaz ve ikisi arasında tutkulu bir aşk başlar. Bir süre sonra Kitty bir askerden hamile kalır ve bunu öğrenen adam tarafından terk edilir. O andan itibaren, içine kapanır ve Anne’den uzaklaşır. Bu sorunlar devam ederken, Anne ve Westry bir cinayete tanık olur. Bu olay âşıkları üzse de Westry, Anne’yi cinayetten kimseye bahsetmemesi için ikna eder ve talihsiz kızı oraya gömerler.

Bu sırada Kitty bir çocuk dünyaya getirir ve bu bebek adadaki bir aile tarafından evlat edinilir. Bebeğini evlatlık verdikten sonra Kitty tamamen geri çekilir. Anne’ye karşı soğuk olan Kitty, Westry’ye karşı aynı soğukluğu göstermiyor. Bir süre sonra Anne eve döner. Westry ve Kitty birlikte Avrupa’ya giderler. Anne Bora Bora adasından dönünce nişanlısı da savaştan döner. Bu sırada Westry’nin ciddi şekilde yaralandığını öğrenir. Westry’yi ziyaret etmek için hastaneye gittiğinde orada Kitty’yi de görür. Ne yazık ki Anne, Westry’nin onu görmeyi reddetmesine çok üzülür. Ama onu gerçekten inciten şey, Kitty ve Westry’nin bu süre zarfında çok arkadaş canlısı görünmeleridir. Genç kız kalbi kırık bir şekilde eve döner ve nişanlısıyla evlenir.

Anne, yıllar sonra gelen bir mektup onu yıllar önce bir gizeme götürür. Küçükken gittiği ve hayatının aşkıyla tanıştığı adaya torunuyla birlikte döner. Tüm gerçekler gün yüzüne çıkacak. Aslında Westry ve Kitty arasında aşk yoktu. Kitty kalbini Westry’ye kaptırsa da bir cevap bulamamış ve Anne’nin yıllar önce sevdiği adamı görmesini engellemiştir. Anne, savaş sırasında keşfettikleri kulübeyi bulduğunda, her yıl Westry tarafından kendisine yazılan mektupları bulur. Bu tutkuyla başlayıp hüzünle biten aşk hikâyesi henüz bitmedi. Anne ve Westry yıllar sonra yeniden buluşurlar ve aşkları kaldığı yerden devam eder.

Yağmur Sonrası – Kitap Açıklaması

II. Dünya Savaşı’nın tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet…

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır… Ya yoksa?

Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adası’ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar.

1942 yazında, II. Dünya Savaşı’nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası’nda görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk… Kalbini tutkuyla dolduran, yakışıklı asker Westry Green’e karşı koyamaz. Kısa sürede aşkları, adadaki amber çiçekleri gibi filizlenirken, sazdan çatısı olan bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşırlar. Ta ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar… Savaş rüzgârıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemez. Peki Anne, onca sene sonra çıkagelen bu mektubun izinden gidip taşıdığı vicdan azabını sonlandırabilecek midir?

Ya siz, araya zaman, mekân, kişiler girse de gerçek aşkın peşinden gitmeye cesaret edebilir misiniz?

Mart Menekşeleri ile gönüllere taht kuran Sarah Jio’dan muhteşem bir başyapıt… Yağmur Sonrası ile tutkunun zaman tanımayan öyküsünü okurken, gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız.

“II. Dünya Savaşı’nda Pasifik’in tam ortasında kalan, yürek burkan muhteşem bir aşk hikâyesi.”

Kristin Hannah

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,516TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular