Ana SayfaRomanMavi Gözyaşı

Mavi Gözyaşı

Mavi Gözyaşı – Ahmed Günbay Yıldız

Tür:Roman
Yazar:Ahmed Günbay Yıldız
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Timaş Yayınları
Karakterler

Arif Bey: Kitabın ana karakteridir. Valilikten istifa eden, eşini kaybettikten sonra ikinci bir eşle evlenen, ancak ikinci eşi tarafından soyulup aldatılınca felç geçiren adamdır.

Ekrem: Kendini ve ailesini babasından üstün tutan, vefasız bir adamdır. Ayrıca Arif Bey’in en büyük oğludur.

Belkız: Arif Bey’in ikinci büyük Çocuğudur. Bencil ve bir o kadarda vefasızdır.

Serdar: Arif Bey’in üçüncü çocuğudur. Genç yaşlarda evi terk eden asi biridir.  

Erkam: Arif Bey’in en küçük çocuğudur. İnşaat mühendisidir.

Konusu

Kitap, yaratılışın doğal bir sonucu olarak, karşılığında hiçbir şey beklemeyen, her zaman kendinden veren bir baba sevgisi ve yüreklerindeki sevgiyi yeterince ayıramayan bu babaya, kendilerini yetiştirinceye kadar üzerlerinden titreyen çocukları konu ediniyor.

Mavi Gözyaşı Özeti

Arif Bey Validir. Üç erkek ve bir kız olmak üzere dört çocuk babasıdır. En büyük oğul Ekrem, en küçük Belkız, üçüncü Serdar, en küçük Erkam. Ekrem ve Belkız evlidir. Serdar ve Erkam henüz evli değiller. Erkam, Ankara Orta Doğu Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde okur. Serdar asi ve uyumsuz bir çocuktur ve liseden sonra okumak istemez. Sürekli iş değiştirir. Babası bu duruma çok kızmaktadır.

Serdar bir gün bilmediği bir işe girerek evi terk etmeye karar verir ve bu olayı ailesiyle paylaşır. Annesi ve babası buna müdahale eder ama Serdar onları dinlemez. Serdar evden ayrıldıktan sonra zaten rahatsız olan anne bu acıya dayanamayarak hayatını kaybeder. Arif Bey, oğlu Serdar’ı aramaya başlar. Bir süre sonra karanlık işlere bulaşan oğlu Serdar’ın cesedini hastanede bulur. Karısını ve oğlunu birbiri ardına kaybeden Arif Bey’in hayatı bu noktadan sonra değişir ve valilikten istifa eder. Evde küçük oğlu Erkam ile baş başa kalır. Erkam’ın en yakın arkadaşı Burhan’dır. Burhan, sınıfında bir kızla nişanlıdır. Nişanlısının adı Esra’dır. Esra’nın da Bahar adında bir yeğeni vardır. Bahar, Erkam’a âşıktır. Bir gün Erkam ile konuşurken Burhan, Bahar’ın kendisine âşık olduğunu söyler. Ama bir sorun vardır çünkü Erkam’ın sınıfındaki başka bir kız olan Senem’e âşık olmasıdır. Senem bunu bilmiyor ama onun da Erkam’a karşı hisleri var.

Erkam ve Burhan okuldan mezun olduktan sonra birlikte bir iş kurarlar. Erkam önce askerliğini yapmak için Bursa’ya gider. Burası Senem’in memleketidir. Bunu duyan Senem hemen Bursa’ya gider ve Bursa’daki Erkam’dan randevu alır ve askerliği biter bitmez evlenir. Erkam ve Senem evlenince yalnız kalmayayım diye Arif Bey de evlenir. Ancak evlendiği kadın, Arif’in tüm mal varlığını alıp kaçar. Bunun üzerine Arif Bey felç geçirir ve bakıma muhtaç hale gelir. Belkız el evde olduğunu iddia eder ve babasına bakamayacağını söyler. Büyük oğlunun evine kabul edilmeyen yaşlı adam, küçük oğlunun evinden kovulmamak için gider ve huzurevine yerleşir. Bir huzurevinde Mavi Gözyaşı adıyla bir gazetede köşe yazmaya başlar. Huzurevi sakinleri onun adını Mansur olarak biliyor. Yaşlı adam tam yolunu kaybettiğini düşündüğü sırada torunu onu bir huzurevinde bulur. Elbette çocuklarının karşısına çıkmak istemez, kalbi kırılır. Bu sırada Erkam’ın evliliğinin üzerinde kara bulutlar dolaşır. Sonunda yaşadığı kötü bir olay sonucunda evliliği sona erer ve Erkam küçük kızıyla hayata sıfırdan başlamaya karar verir. Erkam, üniversitedeyken kendisine âşık olan Bahar ile evlenmek ister, ancak Bahar yaşadığı hayal kırıklıkları sonucunda bu evlenme teklifini reddeder. Ailesinden habersiz Arif Bey kalp krizi geçirir ve ölür. Vasiyeti üzerine çocuklarına haber vermeden ilk eşinin yanına defnedilir.

Mavi Gözyaşı – Kitap Açıklaması

Gururunun kurbanı olarak evlatlarına inancın ve hayatın gerçeklerini anlatamayan bir adam…

Zamansız bir şekilde hayatını kaybeden bir anne…

Bir parça merhamet bekleyen ihtiyar bir babanın ömrünü adadığı evlatlarıyla imtihanı…

Sabrını ve sevdasını nakış nakış işleyen tertemiz bir genç kız…

Acılar, aşklar ve bir ailenin dramı…

Yüzbinlerce okurunun tekrar tekrar tavsiye ettiği kitaplarıyla klasikleşen Ahmed Günbay Yıldız’dan, gerçek bir yaprak dökümünün bir solukta okunabilecek hüzünlü hikâyesi… Çünkü bir baba ağladığında, ağlar yerler ve gökler…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular