Ana SayfaOyunKral Lear

Kral Lear

Kral Lear – William Shakespeare

Tür:Oyun
Yazar:William Shakespeare
Yayınlanma Tarihi:1606
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Kral Lear: Britanya kralı

Goneril: Kralın büyük kızı

Regan: Kralın ortanca kızı

Cordelia: Kralın küçük kızı

Albany Dükü: Gonoril’in kocası

Cornwall Dükü: Regan’ın kocası

Burgundi Dükü: Cordelia’nın taliplerinden biridir.

Fransa Kralı: Cordelia’nın taliplerinden diğeri, sonradan kocasıdır.

Kent Kontu: Sonradan Caius olarak kılık değiştiriren kişidir.

Edgar: Gloucester Kontu’nun büyük oğludur. Daha sonradan Tom o’Bedlam olarak kılık değiştiren kişidir.

Edmund: Gloucester Kontu’nun gayrimeşru oğludur.

Yaşlı Adam: Gloucester’ın adamlarından biridir.

Curan: Gloucester’ın uşağıdır.

Oswald: Gonoril’in kâhyasıdır.

Konusu

Oyunda Lear’ın trajedisine paralel olarak Gloucester’ın hikâyesi yer almaktadır. Her iki hikâyenin de teması, kötü oğullarının da etkisiyle iyi oğullarını haksız yere cezalandıran babaların zor durumu ve trajik sonunu konu edinir.

Kral Lear Özeti

İlk hikâye, oyunun kahramanı Lear’ın yaşlandığı gerekçesiyle arazisini üç kızı arasında paylaşmaya karar vermesiyle başlar. Bu paylaşımın eşit ve adil olması için kızlarını imtihan etmeye karar veren kral, kızlarından kendisini ne kadar sevdiklerini söylemelerini ister. Büyük ve ortanca kızlar, aşklarını süslü sözlerle ifade ederek kendilerini ispatlarlar, ancak gerçek aşkın süslü sözlerle ifade edilemeyeceğine inanan Cordelia, cevap vermez. Buna kızan Lear, onu evlatlıktan reddeder ve topraklarını diğer kızları arasında bölüştürür. Ayrıca Cordelia’yı savunmaya çalışan Kent Kontu’nu da sürgüne gönderir. Toprakları babalarından devralan Regan ve Gonoril, Lear’ın askeri ve idari gücünü mutlak hâkimiyet elde etmek için kısıtlar. İki kızı tarafından kovulan Lear, aklını kaybeder.

İkinci hikâyede Gloucester’ın gayri meşru oğlu Edmund, babasını Edgar’ın onu sahte mektuplar ve yalanlarla devirmek istediğine ikna eder. Edgar’ı yalanlarıyla kandıran Edmund, yönetimi devralır. Gloucester, kızlarının Lear’a yaptığı muameleye ve onu sokağa atmalarına dayanamayan krala yardım eder. Edmund, Gloucester ile Regan ve Goneril arasındaki gerilimi kendi avantajına kullanır ve babasını hain ilan eder. Lear’ın kızları Gloucester’ı oyup onu sokağa atarlar. Cornwall, Gloucester’ın uşağı tarafından öldürülür.

Bu sırada Fransa kralı, Cordelia ile birlikte İngiltere’ye bir ordu gönderir. Amaçları Lear’ın intikamını almaktır. Kent Kontu Lear’ı Edgar Gloucester için güvenli bir yere götürürler. Lear ve Cordelia barışırlar ama savaşı kaybettiklerinde esir düşerler. Gloucester, Edgar ona başına gelenleri anlattığında, Gloucester heyecana ve mutluluğa dayanamaz ve kalpten ölür. Daha sonra her şeyi itiraf eden Edmund intihar ederek ölür, ancak Cordelia’nın asılması ve babası Lear’ın öldürülmesi için emir vermeden çok önce. Gonoril ve Regan ise Edmund’u paylaşamaz ve birbirlerini öldürürler. Krallık Albany, Kent ve Edgar ile kalır.

Kral Lear – Kitap Açıklaması

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Kral Lear’de yozlaşan dünyanın çaresi olmayan çöküşünü ele alır.

Bu oyunun kurgusu, karakterleri, felsefeli konuşmaları, evrenselliği ve zaman aşımına uğramayacak insani boyutuyla ortaya çıkan görünüm, Shakespeare’in hiçbir tragedyasında görülmeyen ölçülere ulaşır. Bu tragedyanın yapısına iyice kaynaşmış olan grotesk özellikler, tragedya-komedya ikilemi, Kral Lear’in kendine özgü niteliklerinin başında yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular