Fedailerin Kalesi Alamut

Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Bartol

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Araştırma – TarihVladimir Bartol1938
Karakterler

İsmaili Tarikatı: Dinde, geniş bir kuralsızlık anlayışına sahip, Hz. Ali’nin taraftarlığını yapan ve onun soyundan Mehdi namında bir kurtarıcıdır. Peygamberin dünyaya geleceğine inanan insanların oluşturduğu tarikat. H. Sabah, bu tarikatı kullanarak, birçok insanı kendi saflarına çekmiştir.

Alamut Kalesi:  H. Sabbah, bir üçkâğıtla ile ele geçirdiği bu kalenin daha önce yapılmış bahçelerini sahte bir cennet gibi kullanmış, özel talebelerini tam bir kurban haline getirmiş ve kontrolü zor olan bu kalede Selçuklulara karşı başarılı savunmalar yapmıştır. Aslında hayallerini bu kale sayesinde gerçekleştirdiğini de söyleyebiliriz.

Hasan İbn-i Sabbah: Zeki, kurnaz ve bir o kadar komik bir karakterdir. Her ne kadar kendini peygamber ilan etse de, tamamen Allah inancı olmayan lakin her konuda bilgi sahibi olan biridir. İsmaili doktrinini kullanarak ve bir üçkâğıtla ile ele geçirdiği Alamut Kalesi’nde kehanetini ilan eden bu şahıs, özellikle Nizam-ül Mülk’ün intikamını almayı ve ardından burada yetiştirdiği ölüm sever fedailer ile Selçuklu Devletini yıkmayı hedeflemiştir.

Nizam-ül Mülk: H. Sabbah’ın gençliğinde yakın arkadaşı olan Nizam-ül Mülk, zamanla yükselir ve Büyük Selçuklu Devleti’nin baş veziri konumuna yükselmeyi başarır. Aynı zamanda son derece zeki ve yüksek erdemli bir devlet adamıdır. Bir zamanlar kendi yardımıyla saraya götürdüğü Hasan Sabbah, kendisini saraydan çıkardığı için kinine maruz kalmış ve bu kin, ölümüne sebep olmuştur.

Ömer Hayyam: Büyük bir matematikçi ve astronomdur. Aynı zamanda Hasan Sabbah ve Nizam-ül Mülk’ün yakın bir gençlik arkadaşıdır. Hasan Sabbah’ın dünya görüşünü etkilemiş ve oluşumunda öncü rol oynamıştır. Hayatın geçici olduğunu ve her zevkin zamanında yaşanması gerektiğini savunmaktadır.

İbn-i Tahir: Büyük bir İsmaili kürsüsü olan Tahir’in torunudur ve bu nedenle Alamut’a gelmiştir. Seyduna’nın en sevdiği fedaidir.  Nizam-ül Mülk’ü öldürür.

Konusu

Hikâye on bir. Yüzyıl İran’ında, kendi kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah’ın seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçılarına dönüştürerek bölgeye hükmetmek için çılgın ama zekice bir plan hazırladığı Alamut Kalesi’nde yaşananları konu edinmiştir.

Fedailerin Kalesi Alamut Özeti

On bir. yüzyılda İran’da Alamut Kalesi’nde geçen komplo, Hasan Sabbah’ın kendisini peygamber ilan etmesi ve Fedai adını verdiği askerlerden oluşturduğu ordusuyla başlar. Ama bakın Fedailer, Sayduna dedikleri Hasan Sabbah için sorgusuz sualsiz canlarını verebilirler. Bütün bunların sebebi, Hasan Sabbah’ın olağanüstü zekâsını kullanarak insanların cehaletini ve sorgulamaz lığını sonuna kadar kullanmasıdır.

Alamut Kalesi

Alamut Kalesi iki bölümden oluşmaktadır. Fedailerin bulunduğu kısım, bunca zamandır filmlerde ve dizilerde gördüğümüz bir askeri üs gibi görünen yerdir.  Ama arkada yapay bir cennet vardır. Hasan Sabbah’ın satın aldığı cariyelerle dolu, köşkler, pınarlar, ırmaklar ve yeşilliklerle dolu cennet bahçeleri. Fedaileri peygamber olduğuna ikna eder ve cennetin anahtarını elinde tuttuğunu söyler. Bunun üzerine esrar ve esrardan yaptığı uyuşturucu hapları gençleree verir ve gizlice kalenin arka tarafına taşır. Öte yandan fedailer uykularından uyanıp kendilerini çevrelerindeki güzel kızlar arasında bulduklarında kendilerini cennette olduklarını düşünürler.

Tekrar cennete gitme ümidiyle Seyduna’nın tek bir sözüyle canlarını seve seve verirler. Halkın cehaletini kullanarak ölümden korkmayan bir ordu oluşturan Sabbah, günden güne güçlenerek İsmaili görüşünü yaymaya devam eder.

Tüm öğretilerini bir kitapta toplamaya karar veren Hasan Sabbah, yerini Ebu Ali’ye bırakarak inzivaya çekilir. İstediği her şeyi başarmış ve öğretiminin nasıl devam ettiğini izlemek için kendini dış dünyadan kesmiştir.

Fedailerin Kalesi Alamut – Kısa Bilgiler

  • Romanın ilk orijinal baskısı müstehzi bir şekilde Benito Mussolini’yi çağrıştırmıştır.
  • Romanın girişinde “Hiçbir şey gerçek değil, her şeye izin vardır.” özdeyişi bulunmaktadır.
  • Romanda din, cennet-cehennem inanışı ciddi bir şekilde sorgulandığından ve yer yer inkâr edildiğinden, 1960-1980’li yıllar arasında bazı ülkelerde yasaklanmıştır.
  • Şimdiye kadar 18 dile çevirisi yapılmıştır.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyari
KitapDiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular