Ana SayfaRomanÇölde Bir İstanbul Kızı

Çölde Bir İstanbul Kızı

Çölde Bir İstanbul Kızı – Esat Mahmut Karakurt

Tür:Roman
Yazar:Esat Mahmut Karakurt
Yayınlanma Tarihi:1957
Yayınevi:
Karakterler

Melike: Erkek gibi yetiştirilmiştir. İyi eğitim görmüş, güzel bir İstanbul kızıdır.

Aziz: Kız kardeşini öldürdüğü için İstanbul’dan kaçmış ve kadınlardan nefret eden bir çete lideridir.

Afif Bey: Sermin’in nişanlısıdır.

Hasan Bey: Hasan Bey Arabistan çöllerinde ortaya çıkmış olan eşkıyaları ortadan kaldırmak için bu bölgeye askerleriyle birlikte görevlendirilir.Kızının isteklerine hayır diyemeyen bir Osmanlı paşasıdır.

Konusu

Kitap, Arabistan çöllerinde yaşanan, hareket niteliklerini birleştiren sürükleyici bir aşk hikâyesini konu ediniyor.

Çölde Bir İstanbul Kızı Özeti

Hasan Bey Arabistan çöllerinde ortaya çıkmış olan eşkıyaları ortadan kaldırmak için bu bölgeye askerleriyle birlikte görevlendirilir. Kızı Melike küçük yaşta annesini kaybetmiştir ve her alanda kendini en iyi şekilde geliştirmiştir. Nişanlısında babasıyla gideceği için onlarla birlikte Arabistan çöllerine gitmek ister. Babası da onu kıramaz.

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra çöle ulaşırlar ancak ne bir çete ne de bir insan bulurlar. Etrafta arama yaparlar, ancak başarılı olamazlar. Melike çölde çok sıkılır, babasından onu alışılmadık, farklı bir yere götürmesini ister. Ancak babası buna şiddetle karşı çıkar. O sırada bir asker ona yakınlarda bir han olduğunu ve güvenli bir yer olduğunu söyler. Babası isteksizce kızına ve damadına izin verir. Onlarla birlikte bir çavuş gönderir. Nitekim Melike, hana girdiği andan itibaren tüm güzelliğini göstermiş ve herkesin dikkatini çekmiştir. Bu sırada büyük bir gürültü kopar ve herkes aniden gelen adamın önünde diz çöker. Gelen kişi çok yakışıklı ve herkes ondan korkar. Bu sırada Melike bütün adamlarının önünde ona saygısızlık eder. Aziz buna dayanamaz ve kızı adamlarıyla birlikte kaçırır. Bu sırada nişanlısı kabile tarafından öldürülür.

Kızın cezası, kabile kurallarına göre onu yakalayanlar arasında kura çekerek onunla birlikte olmaktır. Melike çok geri zekâlı ve yakışıklı olmayan biriyle birlikte olmak zorunda kalır. Ancak Melike onu öldürür ve kabile kurallarına göre cezası ölümdür. Bu cezayı infaz edecek kişi Aziz’den başkası değildir. İlk başta kabul edemez, ancak kurallar katıdır. Sabah şafağa kadar onu öldürmek zorundadır. Ama bu onun için çok zordur. Çünkü Melike’den hoşlanan masum biridir. Kızla birlikte odaya girdiklerinde de aynı şeyleri hissederler. Bütün gece sevgiyle birbirlerine sarındırırlar. Ancak, sabah oldu ve şimdi onu öldürmesi gerekir. Tam o sırada babası onu kurtarır ve Aziz’i esir alır. Aziz yaptıklarından pişman olur ama artık çok geçtir. İstanbul’da cezaevine atılır. Ancak Melike’nin de yardımıyla oradan kaçarlar ve mutlu mesut yaşarlar.

Kısa Bilgiler
  • Esat Mahmut Karakurt’un aynı adlı eserinden uyarlanan, yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Faruk Kenç’in, yapımcılığını Faruk Kenç ve Turgut Demirağ’ın üstlendiği 1957 yılı yapımı Türk filmidir.

Çölde Bir İstanbul Kızı – Kitap Açıklaması

İhtiyar Arabın, karanlık kubbelerin altında akisler yapan sesi, perde perde yükseldi:

“Ya şeyh, bu yabancı, güzel kız çöllerde yaşayamaz. Onu bana, bu ihtiyar fakire bağışlayın!”

Şeyh birdenbire hiddetle gözlerini kaldırarak, kendisine yalvaran Araba baktı:

“Ihtiyar sen bilmez misin ki” dedi, “çölde bulunan her şey, onu bulanın malıdır. Bu esmer kız, çölde keşfedilmiş baha biçilmez bir hazine değerinde! Kim bırakır onu, böyle bir hazineye sahip olduktan sonra bir daha elinden !..”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular