Ana SayfaRomanÜmit Dünyası

Ümit Dünyası

Ümit Dünyası – Şevket Rado

Tür:Roman
Yazar:Şevket Rado
Yayınlanma Tarihi:1980
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Konusu

İnsanlara yeni görüş açıları getiren bir makale kitabıdır.

Ümit Dünyası Özeti

Ümit Dünyası

Bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız sürece kaybetmememiz, her zaman saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde ona her zaman küçük bir yer ayırmamız gereken tek şey umuttur. İnsan, parası, konumu, sağlığı dâhil kaybettiği birçok şeyi ancak umudunu kaybetmediği takdirde bulabilir.

Aydınlık Yol

Sadece insanlara hayatı yansıtma ve dünyayı bir koyunun gördüğünden farklı görme şansı verilir. Son derece monoton ve hep aynı görünen bu dünya ve hayat aslında sonsuz bir değişim süreci içindedir. Bugün gördüğümüz hiçbir şey, ne ağaç, ne çiçek, ne kuş, ne de insan, dün gördüğümüz ağaç, çiçek, kuş veya insanla aynı değildir.

Bir Yetişme Tarzı

Yaşam koşulları açısından her şey aleyhine olmasına rağmen, birçok insanın ve hatta tüm dünyanın hayranlığını kazanarak zirveye yükselen birçok yoksul insan vardır hayatta. İster zengin olun ister fakir olun, unutmayın ki çocuklarınız da aynı ciddi yaşam koşullarında büyümek zorundadır ve ancak büyürlerse çok iyi büyüyeceklerdir.

Birarada Yaşamak

İnsan yalnız kalmayı bilmelidir ki başkalarıyla rahat yaşayabilsin. Aryaya hiçbir özlem ve özlem girmediğinde tüm aşklar sıcaklığını kaybeder. Birlikte yaşamak göründüğü kadar kolay değil. Ancak bunu kolaylaştırmanın en basit yolu zaman zaman ayrı kalmaya çalışmaktır.

Tutunmak

Hayattaki en olgun okul acı çekiyorsa, en öğretici egzersiz de iştir. Bütün uzmanlıklar böyle yapılır ve bir gün bir adam yeri doldurulamaz bir usta adam olursa, boş boş oturmaya ya da çalışmaya gelir, şaşmaz.

Çalışmak

İnsan tembel doğar, sonra yavaş yavaş çalışmaya alışır. Çalışmayanların yeryüzünde sürekli ızdırap çekeceği aşikârdır. Mutluluk kuşu ancak daha çok çalışanların başına konur.

Talih Üzerine

Hayatta kendine güveni olmayan insanlar talihsiz olmaya mahkûmdur. Hayatta şanstan pay alabilmek için kişinin kendine güvenmesi gerekir.

Olduğumuz Gibi Görünmek

Mevlana: “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.” Onun sözü, içimizin ve dışımızın bir olmasını öğütler. Olduğumuzdan daha iyi veya daha kötü görünmeye çalışmak kişiliğimize büyük zarar verir.

Sır Saklamak

Sır tutmak insanlar için çok önemli ve zor bir beceridir. Sizden sır saklamanız istendiyse; Bu, saygın bir konuma sahip olduğunuzu gösterir. Sır saklamanın en iyi yolu öğrendikten sonra unutmaktır.

Dinlemek

Bir bakıma, dinlemek konuşmaktan daha önemlidir. Çünkü dinlemek anlamayı kolaylaştırır. İnsanlar anladıkları gibi konuşmalı. Bunun dışında anlamadan konuşanlar dikkate bile alınmaz. İnsanlara önce dinlemeyi öğretmek gerekir. Çünkü insanlar konuşurken pot kırıyor ama dinlerken pot kıran henüz görülmez.

Ümit Dünyası – Kitap Açıklaması

“Ümmit iledir cihanda her şey” demiş şair. İnsan hayatta birçok şeyler kaybedebilir: Parasını, mevkiini, sıhhatini… Zor da olsa hepsi geri kazanılacak şeylerdir diyor Şevket Rado; yeter ki bir şeyimizi, “ümidimizi” kaybetmeyelim. Karıncadan, Büyük İskender’e kadar her canlı mahlûku, ileriye doğru, daha iyiye, daha güzele doğru, başarıya doğru koşturan tek kuvvet ümittir. O yüzden bu dünya ne şu dünyası, ne bu dünyası, sadece “ümit dünyası”dır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular