Ana SayfaRomanKitapları Kurtaran Kedi

Kitapları Kurtaran Kedi

Kitapları Kurtaran Kedi – Sosuke Natsukawa

Tür:Roman
Yazar:Sosuke Natsukawa
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Turkuvaz Kitap
Karakterler

Rintaro: Anne ve babasını küçük yaşlarda kaybetmiş ve dedesinden kalan Natsuki kitapevi’nde zaman geçiren romanın ana karakteridir.

Sayo: Rintaro’nun okuldan arkadaşıdır.

Kedi: Konuşabilen ve kitapları kurtarmak için her defasında Rintaro’dan yardım isteyen tekir kedidir.

Konusu

Kitapların da bir kalbi olduğunu ve insanların başkalarını önemseyen bir kalbin gücüyle mutlu bir hayata gülümseyebileceğini hatırlatan bir romandır.

Sadece insanların değil, başka canlılarında kitaplara ne denli önem verdiğini ve onları kurtarmak için mücadele ettiğini gösteren kitaptır.

Kitap, lise öğrencisi olan Rintaro’nun bir kedi ile kitaplara zarar veren, hapseden, yırtmak isteyenlerden kurtarmak için vermiş olduğu girişimleri konu edinir.

Kitapları Kurtaran Kedi Özeti

Rintaro sıradan bir lise çocuğudur. Anne ve babası o daha küçükken boşandı ve kısa süre sonra annesi vefat etti. Sonra dedesi onu yanına alır. Ama şimdi dedesi de ölür ve halası onu yanına alacağını söyer. Bu süreçte Rintaro, büyükbabasının Natsuki Kitabevi’nde vakit geçirir. Bu sırada bir ses duyar ama bu bir kedidir, müşteri değil. Bu kedi diğerlerinden oldukça farklıdır. Çünkü insan gibi konuşabiliyor. Rintaro bir an afallar ama duruma uyum sağlar. Kedi bir yerde çok fazla kitap olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor. Rintaro bir şey yapamayacağını söylese de ikna olur ve kedinin peşine düşer.

Gizemli bir yolculuğun ardından görev yerine varırlar. Televizyonda ve radyoda çıkan, ders veren, yılda yüz kitap okuduğunu söyleyen bir adamla karşı karşıyalar. Kütüphanesindeki kitapların hepsini yani elli yedi bin altı yüz yirmi iki kitabı okuduğunu söylüyor. Rintaro ise kitapları pek sevmediğini, onları buraya hapsettiğini savunuyor. Adam ikinci kez kitap okumanın zaman kaybı olduğunu düşünürken, Rintaro tam tersini söylüyor. Bu hararetli tartışmanın sonunda adam ikna olur ve bütün kitapları serbest bırakır.

Rintaro’nun sınıf arkadaşı Sayo kitapçıya uğrar, ona ders notlarını bırakır ve okula gelmesi için onu uyarır. Ancak Rintaro ona pek dikkat etmez. Bir gün tekir kedi kitapçıya geri döner ve Rintaro’dan tekrar yardım ister. Bu sefer kitapları kesip düzelten birinden bahsediyor. Rintaro yine yardım edecekken Sayo kitapçıya gelir ve tekir kediyi görür. Tekir kedi, Sayo’nun onu duyamadığını söylüyor. Çünkü onu duymak için özel şartlara sahip bir insan olmak gerekir. Ancak Sayo onu duydu. Rintaro istemiyor ama Sayo ikinci görev için onları takip ediyor. Bu sefer bir enstitüye gidiyorlar. Burada bir adam, insanlar kalın kitapları okumakta zorlandıkları için kitapları kesip cümlelere ayırmaya çalışıyor. Rintaro bunun yanlış olduğunu açıklamaya çalışır. Bunu yaparken adam Beethoven’ın 9. Senfonisini dinliyor. Rintaro şarkıyı hızlandırır ve ona şarkının hızlandırıldığında berbat olduğunu kanıtlar. Sonunda adam hakkını verir ve bu görev tamamlanır.

Tekir kedi son kez Rintaro’dan yardım ister. Bu sefer sırf para kazanmak için kitap satan ve basan bir adama giderler. Sayo onlarla birlikte. Adam kitapların sadece sarf malzemesi olduğunu savunuyor. Bir şey iletmek için değil, toplumun taleplerine göre kitaplar yayınladıklarını söylüyor. Verilecek mesajın hiçbir önemi olmadığını düşünüyor. Ancak Rintaro onu da ikna etmeyi başarır. Artık içeriği önemsiz, sadece toplumun talep ettiği kitaplar üretmeyecek.

Dedesinin ölümünün üzerinden üç ay geçmiştir. Ancak Rintaro halasıyla gitmek istemez. Onu belli şartlarla ikna eder. Teyzesi ondan okula gitmesini, haftanın üç günü telefon etmesini ve bir sorunla karşılaştığında gurur duymadan danışmasını ister. Rintaro kabul eder ve Natsuki Kitabevi’nde kalır.

Kitapları Kurtaran Kedi – Kitap Açıklaması

“Kitapların yüreği vardır,” dedi kedi birden.

“Kitaplar oldukları yerde kaldığı sürece, yalnızca kâğıt tomarından öteye geçmez. Muazzam güç harcanan şaheserler bile, muhteşem öykülerin anlatıldığı büyük eserler bile, kapakları açılmadığı sürece kâğıt parçalarından ibarettir. Fakat insanların duygularını döktükleri, değer verdikleri kitaplar, yürek barındırır.”

Sıradan bir lise öğrencisi olan Rintaro Natsuki, birlikte yaşadığı ve şehrin kıyısında küçük bir kitabevinin sahibi olan dedesinin ölümünden sonra bir başına kalır. Natsuki Kitabevi’nin tavana kadar tıka basa kitap dolu raflarının arasında mutsuz ve umutsuz geçirirken günlerini, nereden geldiği bilinmeyen konuşan bir kedi çıkar ortaya ve her şey birdenbire değişmeye başlar… Kitabevinin koridorları arasında ortaya çıkan gerçeküstü labirentlere girerek, birbirinden fantastik maceralar yaşarlar. Tutsak kitapların kaderi, Rintaro ve bu acayip kedinin elindedir artık…

Kitapları Kurtaran Kedi Japonya’nın çok satan yazarlarından Sosuke Natsukawa’nın kaleminden, kitapların da bir yüreği olduğunu ve başkalarını düşünen bir yüreğin gücüyle insanların mutlu bir hayata gülümseyebileceklerini bizlere hatırlatan bir roman.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular