Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı – Halit Hüseyni

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanHalit Hüseyni2003
Karakterler

Emir: Hikayeyi anlatan ana karakterdir. 1963 yılında Kabil’de doğan Emir annesini doğarken kaybetmiştir. Emir, babasından biraz sevgi ve ilgi görme arzusu ona pişman olacağı şeyler yaptırır; En yakın arkadaşı olan Hasan, bu davranışlardan muzdariptir. Hikaye boyunca Emir’in monarşik Afganistan’dan ABD’ye geçişi, uyumu, hizmetkârın oğlu Hasan’la çocukluğu ve Emir üzerindeki sosyal, psikolojik ve etnik etkileri ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Hasan: Ana karakter Emir’in çocukluk arkadaşı ve hizmetkarının oğludur. Emir’i gördüğü dönemde ona hep sadık ve bağlı kalmıştır. Hazara olduğu için diğer Hazaralar gibi hor görüldü ve dışlanırdı. Yine bu sebepten kaynaklanan bir olayda Emir, Hasan’ı korumadığı kötülükten dolayı kendisini affetmemiş, hayatının en büyük darbesini çekmesine izin vermiş ve daha sonra onu affetmiştir. Hasan ile Emir arasındaki trajik gerçek, kitabın sonraki bölümlerinde ortaya çıkacaktır. Bu olay ve sonrasında olanlar Emir’in kendisini biraz affetmesini sağladı.

Assef: Kitaptaki sadist ve pedofil tecavüzcü karaktertir. Çocukluğunu Emir’in mahallesinde geçiren Assef, Alman bir anne ile Peştun bir babanın çocuğudur. Gençken Hasan’a ve diğer çocuklara yaptığı kötülük ve bir yetişkin olarak Taliban yetkilisi olarak gördüğü zulüm, Assef’i kitaptaki en acımasız karakter yapmıştır.

Baba: Emir’in babasıdır. Çevresi tarafından güçlü, yardımsever ve etkili bir kişi olarak bilinir. Emir’e yeterince ilgi ve sevgi göstermez. Geçmişte Hasan, karısından hizmetkarı Ali’nin gayri meşru bir oğluydu. Ancak bunu sadece Hasan’ın annesi Baba ve Baba’nın arkadaşı Rahim Han bilir. Emir bu gerçeği Pakistan’ın Peşaver kentinde 38 yaşındayken Rahim Han’dan öğrenmiştir. Hasan asla öğrenmedi.

Ali: Baba’nın hizmetkarıdır. Bu Hazara’dır, bu yüzden diğer etnik kökenlerden insanlar tarafından hor görülüyordu. Ali kısırdır ve oğlu Hasan’ın Baba’nın karısıyla bir ilişkiden sonra doğduğunu bilir; ama Hasan’ı kendi oğlu gibi seviyor. Ali, Emir yüzünden bazı olayların ardından Baba’nın evini oğlu Hasan ile terk etti. Daha sonra Hazaracat’ta mayına basarak ölmüştür.

Rahim Han: Baba’nın en yakın arkadaşı ve iş ortağıdır. Emir’e Baba hakkındaki gerçeği anlattı. Zaman zaman Emir’in duygusal dünyasına seslendi.

Süreyya: Emir’in eşi. Babası, Afganistan ordusunun önde gelen isimlerinden General Taheri’dir.

Sohrab: Hasan’ın oğludur. Hasan’ın çok sevdiği bir Pers destan kahramanı adını almıştır. Annesi ve babası Şii Hazara olduğu için Taliban militanları tarafından vurularak öldürüldü ve geçici bir yetimhaneye kondu. Bu yetimhanedeki çocuklar Taliban üyelerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyor ve Sohrab böylece Taliban’ın eline düşüyor ve militanlar tarafından sistematik olarak tecavüze uğruyor. Sonra Emir onu Talib Assef’ten kurtarır ve yanına alır.

Ferit: Emir’e zorlu Afganistan yolculuğunda yardım eden 5 çocuklu fakir bir afgandır.

Konusu

Kitap, Kabil’in Veziri Ekber Han bölgesinden bir Peştun olan Emir adlı bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Emir, çocukluk arkadaşı ve süt kardeşi Hasan’a ihanetini unutamaz. Hikaye, Afganistan’daki krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistan ve Amerika’ya kitlesel göç ve Taliban yönetimi gibi çalkantılı bir ortamda geçiyor.

Uçurtma Avcısı Özeti

Sovyetlerin Afganistan’ı işgaliyle ilgili birçok dram yaşandı, ve tarihte bu dramaı en iyi anlatan kitap Uçurtma Avcısı. Olaylara iki çocuğun gözünden kusursuz bir dram ile bakan kitabın yazarı, Afganistan’ın en ünlü yazarlarından biri olmuştur.

Emir ve Hasan birlikte büyüyen çok iyi iki arkadaştır. Emir’in babası bölgede etkili ve yardımsever bir kişi olarak biliniyor. Hasan’ın babası, Emir’in babasının hizmetkarıdır. Her şey yolunda giderken Emir ve Hasan’ın başı belaya girer ve Hasan, Emir’i kurtarmak için kendini öne atar. Emir ona destek olmak yerine oradan kaçar ve Hasan’ı kaderiyle baş başa bırakır. Hasan unutulmaz bir şiddete maruz kalır ve Emir onu sadece uzaktan izler.

Emir bundan utanır ve bir daha Hasanın yüzüne bile bakamaz. Ancak her gün birlikte yaşadığı için hissettiği utançla yüzleşmek çok zor hal alır, ve Hasan’a tuzak kurarak onu hırsız gibi göstererek babasının kovulmasına neden olur. Emir’in babası bu olayı görmezden gelip Hasan’ı affetse de Hasan’ın babası bu utancı kaldıramaz ve oğlunu alarak bölgeyi terk eder.

Bu sırada Sovyet işgali başlar ve Emir ve babası her şeyi kaybeder. Bunun üzerine ellerinde olanlarla Amerika’nın yolunu tutmaları gerekiyor. Ancak yeni hayatında Emir’in içinde bulunduğu durumu değiştirmesi ve geçmişinden pişmanlık ve utançla yaşaması gerekir.

Yıllar geçer ve büyüyen Emir Afganistan’dan bir telefon alır. Arayan, Hasan’ın tehlikede olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu belirtir. Bunun üzerine vicdanını rahatlatma fırsatı bulan Emir Amerika’daki hayatını bırakıp Afganistan’a döner. Döndüğünde, her şeyin daha da kötüye gittiğini görüyor. Üstelik Hasan ölmüştür ve o bir oğlu vardır. Oğlunu kurtarmak için yıllar önce kaçmayı tercih ettiği bir olayla karşılaşır. Ya ikinci kez kaçıp vicdanıyla baş başa kalacak ya da bu sefer direnip Hasan’ın oğlunu kurtaracak ve ona borcunu ödeyecek.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.8]
Önceki KonuSuç ve Ceza
Sonraki KonuHalit Hüseyni

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sevgi Sever
Sevgi Sever
9 ay önce

Kafasından neler geçtiğini çoğu zaman kesinlikle bilmediğim bu çocuk nasıl oluyor da beni açık bir kitap gibi okuyabiliyordu?

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular