Ana SayfaÇocukParmak Kız

Parmak Kız

Parmak Kız – Hans Christian Andersen

Tür:Çocuk
Yazar:Hans Christian Andersen
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Thumbelina: Üvey annesinin başparmağı kadar büyük olmayan ve yakışıklı peri prens Cornelius’a aşık olan minik bir genç kız.

Prens Cornelius: Perilerin Prensi ve Thumbelina’nın sevgilisi.

Grundel Toad: Thumbelina’ya âşık şehvetli bir kurbağa.

Jacquimo: Fransız aksanıyla konuşan bilge bir kırlangıç. Hikâyenin kısmi anlatıcısıdır.

Berkeley Beetle: Kendi “böcek grubuna” sahip bir böcek şarkıcısı ve sözde “tatlı nektar uzmanı, nadir iplik tasarımcısı ve güzel kadın yargıcı”.

Bayan Fieldmouse: Thumbelina’yı soğuktan alan ve onu Bay Mole ile evlenmeye ikna eden oldukça açgözlü ama nazik bir tarla faresi.

Bay Mole: sesini duyduktan sonra Thumbelina’ya âşık olan, inanılmaz derecede zengin ama bencil ve alaycı bir köstebek.

Thumbelina’nın Annesi: Bir çiçekten doğduğundan beri Thumbelina’ya annelik yapan nazik dul bir kadın.

Bayan Toad: Muhteşem ve ünlü bir İspanyol şarkıcı ve üç oğlu Mozo, Gringo ve Grundel’in annesi.

Kral Colbert: Cornelius’un babası.

Kraliçe Tabitha: Cornelius’un annesi.

Konusu

Eserin muhtevası olarak çocuğu olmayan ve bu nedenle çocuk hasreti çeken bir kadın bir periye giderek periden bir dilek diler ve tohumu bir saksıya eker ve ertesi gün bu tohum çiçeğe dönüşür ve çiçekten parmak boyunda bir kız çıkar, parmak oğlanın keyifli ve eğlenceli öyküsünü konu ediniyor.

Parmak Kız Özeti

Kendi çocuğunun hasretini çeken yalnız bir dul kadına, cana yakın bir cadı tarafından bir arpa tohumu verilir. Ekilen tohum bir çiçeğe dönüşür ve içinden yaşlı kadının başparmağından daha büyük olmayan minik bir kız çıkar. Yaşlı kadın minik kıza Thumbelina adını verir ve onu kendisininmiş gibi büyütür. Thumbelina annesini sevmesine rağmen, kendi boyunda birinden arkadaşlık ister. Bir gece peri prensi Cornelius, şarkı söylediğini duyduktan sonra Thumbelina’ya rastlar. İkili, Cornelius’un yaban arısına biner ve birbirlerine âşık olurlar. Bu yolculuk sırasında Bayan Toad ve oğlu Grundel, Thumbelina’nın şarkı söylemesiyle büyülenir. O gece Bayan Kurbağa, gösteri gruplarına katılmasını ve Grundel ile evlenmesini arzulayarak Thumbelina’yı kaçırır. Thumbelina, Jacquimo tarafından kurtarılır. Bu sırada Cornelius, onun kaçırıldığını öğrenir ve ebeveynlerinden kışı ellerinden geldiğince uzun süre tutmalarını istemek için krallığı Periler Vadisi’ne döner, ancak onlar bunu yalnızca bir gün tutabilirler.

Grundel, Thumbelina’nın kaçtığını öğrenir ve onu bulmak için dışarı çıkar. Eve gitmeye çalışırken Thumbelina, Beetle Ball’da şarkı söylerse ona evin yolunu göstereceğine söz veren Berkeley Beetle tarafından pusuya düşürülür. İsteksizce itaat eder, ancak konser sırasında böcek kılık değiştirmesi düşer ve seyircilerin önünde alenen aşağılanmanın yanı sıra “çirkin” olmakla suçlanır. Beetle, ona yardım etmeden onu reddeder. Daha sonra, Cornelius’u bulmaya söz veren Jacquimo tarafından bulunur. Beetle, Grundel ile yüzleşir ve Grundel’in Cornelius’u kaçırmasını ve onu Thumbelina’yı cezbetmek için yem olarak kullanmasını önerir. Grundel, kanatlarını kaldırarak Beetle’ı ortak olmaya zorlar.

Kışın gelmesiyle birlikte Jacquimo donarak kanadını yaralar ve bilincini kaybederken, Cornelius rüzgârla bir gölete düşerek donar. Beetle, Cornelius’un donmuş bedenini bulur ve onu Grundel’e götürür. Thumbelina, Bayan Fieldmouse tarafından keşfedildiği ve yer altı evine sığındığı eski bir ayakkabıya sığınmak zorunda kalır. Bayan Fieldmouse, Cornelius’un kaderini ona aktardıktan sonra, onu, ona aşık olan ve onunla evlenmek isteyen komşusu Bay Mole ile tanıştırır. Cornelius’un görünürdeki kaybından harap olan Thumbelina, umutsuzluğa kapılır ve Bay Mole’un teklifini kabul eder. Jacquimo canlanır ve Thumbelina ona Cornelius’a ne olduğunu açıklama şansı bulamadan onu düğünden önce bulmaya karar verir.

Beetle, Grundel’e Thumbelina’nın düğününü anlatır. Cornelius’u geride bıraktıklarında, üç arkadaş canlısı böcek çocuk Cornelius’u bulup çözer. Düğünde Thumbelina, Cornelius’un onu her zaman sevme sözünü hatırladıktan sonra Bay Mole ile evlenemeyeceğini fark eder. Grundel ve Beetle gelir ve bir kovalamaca başlar. Cornelius da gelir ve Grundel ile bir kavgaya tutuşur ve bu, ikisinin bir uçuruma düşmesiyle sonuçlanır. Thumbelina, Bay Mole’un bir hazine yığını üzerinde kaçarak Bay Mole ve düğün misafirlerinin üzerine düşmesine neden olur. Jacquimo, Periler Vadisi’ni bulur ve Thumbelina’yı oraya götürür. O ve Cornelius yeniden bir araya gelirler ve onun teklifini kabul edip onu öptüğünde sihirli bir şekilde kendi kanatlarını büyütür. Annesi ve peri sarayının katılımıyla ikisi evlenir ve Cornelius’un yaban arısıyla yola çıkar.

Jenerik görüntüleri, Beetle’ın kanatlarının yeniden büyüdüğünü ve pop kariyerine devam ettiğini ortaya koyar; Grundel düşüşten bacağı kırık olarak kurtuldu ve annesinin zevkine göre dişi bir kurbağayla evlendi ve Bay Mole, Bayan Fieldmouse ile evlenir.

Parmak Kız – Kitap Açıklaması

Cilalanıp parlatılmış ceviz kabuğunda bir beşik verildi küçük kıza. Döşek yerine menekşe yaprakları konuldu, yorganı da gül yaprağıydı. Gece burada uyudu. Ama gündüz masanın üstünde oynuyordu. Kadın, masanın üstüne su dolu bir tabak çevresine koyup bir çelenk yerleştiriyordu. Tabağın içinde bir lale yaprağı duruyor, Parmak kız bu yaprağın üzerine oturup elindeki at kılından iki kürekle tabağı bir ucundan bir ucuna gidebiliyordu. Çok güzel bir görünüm oluşturuyordu böylece. Sonra öyle yumuşak, öyle tatlı bir sesle şarkı söylüyordu ki, böylesi hiç işitilmemişti. Bir gece uyurken, kırık bir camdan içeriye çok çirkin bir kaplumbağa girdi… Böylece Parmak kız için serüven dolu gönler başlamış oldu. Başına neler geldi, neler…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular