Bütün-Beyinli Çocuk

Bütün-Beyinli Çocuk – Daniel J. Siegel , Tina Payne Bryson

TürYazarYayınlanma Tarihi
Çocuk, Kişisel GelişimDaniel J. Siegel , Tina Payne Bryson2019
Konusu

Kitap, Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuğun beyninin nasıl bağlandığına ve olgunlaştığına dair yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çilenin gizemlerinin çözümleri konu edinmiştir.

Bütün-Beyinli Çocuk Özeti

Her ailenin muhakkak okuması gereken kitaplardan bir tanesi olan kitabımızda beynimizin farklı görevlere sahip bölümleri olduğundan bahseden yazarımız, mantıklı davranmamıza ve düşüncelerimizi cümleler haline getirmemize yardım eden sol taraf, duygular yaşamamızı ve sözel olmayan işaretleri algılamamızı sağlayan sağ taraf, sezgisel olarak hareket etmemizi ve hayatta kalabilmek için acil kararlar veren bir sürüngen beyin ve bir de bizi bağlantı ve ilişkilere sürükleyen memeli beyine sahip olduğumuzu ifade ediyor.

Başarılı olabilmek için tüm bu alanların entegre olarak çalışabilmesi gerekiyor ve bu da kitabın konusunu oluşturuyor.

Beynin koordineli bir şekilde çalışamaması durumunda, duyguların kontrolden çıkarak öfke nöbetleri, saldırganlık ve çöküş yaşatacağını söyleyen yazar, beynin yeniden şekillenebileceğini ve bunu deneyimler sayesinde yapacağını belirtiyor.

Kitapta beynimizin iki tarafını birlikte kullanabilmek için 12 strateji belirleyen yazarımız, bunların nasıl uygulanacağını da detaylı bir şekilde bizlere açıklıyor aslında.

Kitabın son bölümüne geldiğimizde ise tüm bu stratejilerin farklı yaş gruplarında ne şekilde uygulanacağına ilişkin öneriler yer alıyor.

Çocuklarımız geliştikçe beyinleri de biz ebeveynlerin beyinlerinin ‘aynası’ haline gelir. Bizlerin gelişmesi, olgunlaşması çocuğumuzun da beynini etkiler. Bu nedenle çocuklarımıza verebileceğimiz en cömert hediyenin kendi beynimizi entegre etmek ve eğitmek olduğunuz söyleyebiliriz.

İnsan beynine bakmadığınız bir yerden bakacak ve yeni şeyler öğreneceksiniz.

Ebeveynlik ve öğretmenlik adına iyi bir rehber olan bu kitabımızı okuduktan sonra ben çok şey öğrendim. Sizler için de faydalı olmasını diliyorum.

Bütün-Beyinli Çocuk – Kitap Açıklaması

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır – size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir. 

Alanında öncü ve son derece pratik olan bu kitapta nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı”, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

(Tanıtım Bülteninden)

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ceylin
Ceylin
1 ay önce

Tebrikler 🎉🍾🎈

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular