Ajan

Ajan – Stuart Woods

Tür:Roman
Yazar:Stuart Woods
Yayınlanma Tarihi:2000
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Jessie: Bir iftira sonucu hapse atılan, yakışıklı ama yaşadığı olaylardan ötürü yıpranan ve eşini kaybeden eski bir ajandır.

Fuller: Jessie’nin ajan olduğu dönemlerde tanıdığı arkadaşıdır. Onunla beraber mücadele eder.

Diğer karakterler:  Coldwater,Casey, Ruger, Jenny, Barker

Konusu

Romanın kahramanı Jesse. İşlemediği bir suçtan tutuklanıp hapse atılır. Burada, zamanının yarısını hücresinde tek başına, diğer yarısını ise eski casusluğu için onu öldürmek isteyen diğer suçlularla savaşarak geçirir. Tek amacı kaybettiği özgürlüğünü yeniden kazanmaktır.

Ajan Özeti

Atlanta Hapishanesi’ne bir helikopter iner ve Jessie Warden isimli mahkûmun hiçbir gerekçe göstermeden belirli bir süre serbest bırakılmasını talep ederler. Gelen kişi Jessie’nin eski ajan arkadaşı Kip Fuller. Jessie ise hapishanedeki mahkûmlar tarafından sürekli baskı altındadır. Karısını kaybetmiş ve küçük kızından haber alamaz. İşlemediği bir suçtan müebbet hapis cezasına çarptırılır ve aradan sadece on dört ay geçer. Jessie müdürün odasına çağrılır ve Fuller’ı onun karşısında görür. Hiçbir şey söylenmez ve helikopterle Başkan Barker’a uçarlar. Jessie, Barker’dan nefret eder ve ona iftira attığını düşünür. Barker ona görevini anlatmaya başlar. IDAHO yarımadasında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin karşı karşıya olduğu büyük tehlikeden bahseder. Buraya daha önce iki ajan daha gönderilir, ancak hiçbiri geri dönmez. Jessie ise karşılığında onlardan kendisini ‘affetmelerini’ ister. Tek arzusu bir daha hapse girmemektir. Ama başarısız olursa geri dönecekti. Kabul eder ve gerekli bilgileri almaya başlar. Coldwater, Casey ve Ruger bu tarikatın liderleridir. Coldwater eski bir ordu gazisi ve lider Vietnam gazisi. Casey, Ruger’da güvenlikten sorumludur ve finans işlerini yürütür.

Jessie tüm hazırlıkları tamamlar ve yola çıkar. Kimlik, doğum kayıtları değişti, her şey kanunla düzenlenir. Yeni adı Jessie Barron Minibüsüne biner ve çoktan şehre gelir. Tıpkı bir gezgin gibi gidip bir kafeye oturur. Kahve ister. Çok geçmeden bir polis gelir. Oturur ve sorular sormaya başlar. Jessie ailesini bir kazada kaybettiğini ve Oregon’a gitmek istediğini söyler. Polis memuru Casey. Şüphelenir ve onu araştırmaya başlar. Çünkü yabancılar bu kasabada asla yaşayamaz. Parmak izlerinden başlayarak her şeyi arar. Jessie de onlar gibi ırkçı düşüncelerini ifade ediyor ve Casey bundan hoşlanır. Casey onu daha iyi tanımak için Jenny adında çocuklu genç bir dul kadının evine yerleştirir ve bir iş bulur. Ondan kalmasını ister. İşinde çalışkan ve başarılı olan Jessie, güvenilirliğiyle herkesin dikkatini çeker. Casey onu kiliseye götürür ve papaz olan Coldwater ile tanıştırır. Coldwater, Jessie’yi test etmesi için birçok adam gönderir. Jessie hepsinde başarılı olur ve Coldwater’ın hayranlığını kazanır. İşler artık ciddileşmeye başlıyor ve çok dikkatli olması gerekir. Bu arada Jessie, Fuller ile sürekli temas halindedir. Jessie de ev sahibesi Jenny’den hoşlanmaya başlar. Jenny’nin kızı Carey’i kendi kızıyla karşılaştırır. Onlarla birlikte olmayı sever. Günler geçer ve Jessie, Jenny ile evlenir. Onları gerçekten sever.

Coldwater onu yanına alır ve ona her şeyi, tüm planlarını anlatır. Hatta size dağlarda yuvalanmış üssünü gezdirir. Bütün bunlar çok şaşırtıcı ve inanılmazdır. Coldwater gerçekten çok güçlüdür. Jessie artık onun sağ koludur ve sona yaklaşmaktadır. Ruger ile arası pekiyi değildir. Ruger sürekli ondan şüphelenir. O ve Ruger bir gün yalnızdır ve başka birini sorgularken Ruger öldürülür. Artık o yeri onlar için doldurabilecek tek kişi Jessie’dir. Jessie sürekli ofiste aramalar yapar. Coldwater’ın kasasındaki belgelere ve paraya ulaşır. Oradan kaçmak için paraları kullanacaktır. Jessie her şeyi planlar ve Fuller ile iletişime geçer. Ülkenin en gelişmiş birliklerini orada istiyor ve planlar tamamlanır. Jessie gece yarısı üsse sızar ve patlayıcıları yerleştirir. Dışarı çıkarken karşısında Coldwater ve Casey’i bulur. Tam o sırada patlama meydana gelir ve Jessie kaçmayı başarır. Jessie, Jenny’yi de yanına alarak aceleyle kaçar.

Jessie yanlışlıkla kızı Carrie’yi Fuller’ın evinde bulur. Fuller, hapishanedeyken Jessie’yi korumak ve ona bakmak için onu yanına alır. Fuller kızını ona verir ve kaçış başlar. Şimdi iki kızı var. Sahte pasaportlar hazırlayarak havaalanına ulaşırlar. O sırada bir memur Jessie’yi bir odaya çağırır. Jessie, Coldwater ve Casey’i karşısında görür. Büyük tartışmalar başlar ve Jessie onları öldürerek kaçmayı başarır. Uçağa biner ve aldığı parayla Yeni Zelanda’da yeni bir hayata yelken açar. Barker görevinden istifa eder, Fuller başkan olur ve büyük bir tarikatı yok eder. Fuller, Jessie’yi gazetelerde yayınlanır çünkü ölür ve ona yeni bir hayat verir. İki kızı ve eşiyle Yeni Zelanda’da yeni bir hayata başlar.

Ajan – Kitap Açıklaması

Romanın kahramanı Jesse ne yapacağını bilemez bir durumdadır. İşlemediği bir suçtan tutuklanmış ve cezaevini kapatılmıştır. Burada, zamanının bir yarısını hücresinde tek başına, diğer yarısını da, eskiden ajanlık yaptığı için onu öldürmek isteyen diğer suçlularla kavga ederek geçirir. Moralinin iyice bozulduğu bir anda, kendisine bir çıkış yolu görünür. Özgürlüğünü kazanabilmesi için, Idaho yarımadasındaki dağlara yerleşmiş tehlikeli ve kapalı ırkçı bir tarikatın içine sızıp bu tarikatı etkisiz hale getirmesi gerekmektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular