Ana SayfaRomanRobin Hood

Robin Hood

Robin Hood – Howard Pyle

Tür:Roman
Yazar:Howard Pyle
Yayınlanma Tarihi:1883
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Robin Hood: Romanın ana karakteridir. Haksızlığa karşı koyduğu için ölen dükün oğludur. Yaşanan haksızlıklara dayanamayan ve bu uğurda adaleti eline almak isteyen cesur bir adamdır.

Gilbert: Robin Hood’u evlat edinen iyi kalpli bir karakterdir.

Margarit: Robin Hood’u kendi oğlu gibi büyüten ve seven kadındır.

Allan: Soylu bir aileden gelen ancak fakir olan bir gençtir. Valinin kızına âşıktır.

Anna: Allanın kız kardeşidir.

İsabella: Allan’a âşık, Valinin kızıdır.

Rahip Tuck, Küçük John, Dickson, Albert:  Robin Hood’un iyiliksever, cesur ve kahraman arkadaşlarıdır.

Konusu

Howard Pyle’ın kaleminden zenginden alıp fakire vermesiyle ün kazanan halk kahramanı Robin Hood’un eğlenceli bazen de tehlikeli maceralarını konu alıyor.

Robin Hood Özeti

On ikinci yüzyılın başında, İngiltere’de birçok kargaşa ve iç kargaşa hüküm sürerken. Ülke halkı, Saksonlar ve Normanlar arasında büyük bir çatışma sürmeye başlar. Normanlar devlet yöneticilerini ve askeri sınıfı oluştururken, Saksonlar daha çok köylüler, yönetilen kişilerdir. Bu nedenle, savunmasız Saksonlar ve acımasız Normanlar sürekli bir iç savaş içindedir. Ülkede bu olaylar yaşanırken, bir Mart gecesi iki at Sherwood ormanında yolculuk eder. Korku içinde yürüyen bu insanların yanında küçük bir bebek vardır. Atlılardan birinin adı Ritson ve bebeği yanında kız kardeşi Margarit ve karısı Gilbert’e getirir. Yıllardır çocuğu olmayan bu ailenin çocuğa iyi bakacağını düşünür. Bebeğin karısını kaybeden ve daha sonra savaşa katılmak zorunda kalan bir savaşçıya ait olduğunu söyler. Aile bu durumdan çok mutludur. Bebeğe kendi çocukları gibi davranırlar. Adını Robin koyarlar. Robin bu iyi kalpli ailede dürüst, yardımsever, merhametli ve cesur, çok güçlü bir insan olarak yetişir. On altı yaşında, ormanda savaşta ondan üstün kimse olmaz.

Robin bir gün ormanda avlanırken bir avcının iki kişiyi öldürmek üzere olduğunu fark eder. Avcıyı yaralar ve ikisini de kurtarır. Bunlar Anna ve Allan adında iki kardeştir. Robin daha önce hiç böyle insanlarla tanışmamıştılar. İkisinin de asil bakışlarından çok etkilenir. Özellikle kızı çok güzel bulur. İki kardeş, Robin’e başlarına gelenleri anlatır. Allan, zalim valinin kızı Isabella’ya âşıktır ve vali defalarca ısrar etmesine rağmen kızını ona vermez. Bu avcının valinin adamlarından biri olduğundan şüphelenir. Robin iki kardeşi eve götürür. Ama yakında diğer haydutlar, avcının arkadaşları, evi basar. Robin hepsini devre dışı bırakır. Gilbert sadece yaralı birini içeri alır. Çünkü Robin’i yıllar önce onlara getiren Ritson’dur. Bu sırada evdekiler valiyle tekrar görüşerek bir anlaşma yapmaya karar verirler. Robin, Allan ve diğer arkadaşları valiliğe doğru yola çıkarlar. Onları uğurladıktan sonra Gilbert, kayınbiraderi Ritson’ı görmeye gider. Ritson, ona yıllardır sakladığı bir gerçeği açıklar. Robin, Huntington Dükü’nün öz oğludur. Dük, vali tarafından zulüm gördü ve öldürüldü. Bir asker de oğlunu kurtardı ve savaşa gitmesi gerektiğinde onu Ritson’a teslim eder. Ritson, hayatının bu son anlarında Allan ve Anna’nın vali tarafından öldürüleceğini söyler. Kısa süre sonra ölür. Gilbert çok korkar. Çünkü Robin ve arkadaşları her şeyden habersiz valiye giderler. Robin ve arkadaşları çok geçmeden valinin tarafına geçmeyi başarır. Ancak onları kötü bir sürpriz beklemektedir. Padişah onları görünce derhal tutuklanmalarını emreder. Karışıklık içinde hepsi kaçmayı başarır. Ancak zalim kral, Allan’ın saraya girdiğini anlayınca, bir hafta içinde kızını Lord Linby ile evlenmeye karar verir.

Gilbert oğluna ne olduğunu merak ediyor. Bunun için oğlunun arkadaşı Diskson’u saraya gönderir. Yolda Robin ve diğerleriyle karşılaşır. Saraydan Albert Isabella’dan bir mektup getirir. Bir gün sonra Allan ile kaçmayı planlar. Allan, Robin ve Albert, Isabella’yı kaçırmak için bir plan yaparlar. Ormanda valinin adamlarıyla çarpışırlar ve Robin onlardan evinin yakıldığını ve annesinin öldürüldüğünü öğrenir. Allan ve Isabella’yı küçük John’un köyüne gönderen Robin, eve kendisi gider. Ancak yolda, valinin adamları Isabella ve Allan’ı pusuya düşürür, Allan’ı yaralar ve Isabella’yı kaçırır. Robin eve gittiğinde bir enkazla karşılaşır. Daha da kötüsü, annesi valinin adamları tarafından öldürüldü. Robin acı bir şekilde babadan intikam almaya yemin eder. Arkadaşlarıyla birleşir ve arkadaşları onu başkan olarak seçerler ve adına Hood’u eklerler. Robin Hood ve arkadaşları, kötü kral ve valiyi engeller. Kralın ve valinin haksız yere zorla aldığı halkın malını halka geri vermek için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Onlar artık halkın kahramanları. Vali, işlerini aksatan bu gençleri getirenlere de yüksek meblağlarda para teklif eder. Vali, Robin’i bu şekilde yakalayamayacağını anlayınca bir ok yarışması düzenlemeye karar verir. Çünkü Robin Hood’un bu yarışmaya kesinlikle katılacağına hükmeder. Ancak Robin ve arkadaşları da önlemini aldı. Robin Hood birinci olduğu yarışmada valiyle alay ederek kurtulmayı başarır. Bir süre geçer. Şehirden haberler geliyor. Isabella evlenecek. Robin ve arkadaşları saraya girmenin bir yolunu çabucak bulurlar. Saraya giden akrobatlar, müzisyen arabalarının yolunu keserek onlar kılığına girerek saraya girmeyi başardılar. Düğün sırasında kıyafetlerini değiştirirler ve Isabella’yı kaçırırlar. Gerçek düğün ormanda geçer. Allan ve Isabella, Anna ve Robin Hood, Küçük John ve Maddelena evlenirler.

Bir süre sonra ülke sevindirici haberlerle sallanmaya başlar. Gerçek kral, Kral Richard, savaştan döner. Kardeşi, padişah ve valinin zulmünü duymuş ve onları cezalandırmak için aramaktadır. Robin Hood ve arkadaşları sayesinde onları kaçarken yakalar. Kral, ödül olarak Robin Hod’a Huntington dükünü verir. Kralın öğrendiği gibi, Robin Hood eski Huntington dükünün oğludur. Ayrıca Kral Robin’in diğer arkadaşlarını da ödüllendirir. Hepsi hayatlarının sonuna kadar kral için çalışırlar.

Robin Hood – Kitap Açıklaması

Dünyanın tarihinin en ünlü halk kahramanlarından biri olan Robin Hood, zorlu bir dönemde ortaya çıkmış ve yoksulların, mazlumların koruyucusu olmuştur. Tarihte böyle birinin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmez. Ancak dönemin halk türkülerinde ve hikâyelerinde Robin Hood’un adı ve kahramanlıkları sık sık geçmektedir. Tarihçiler birkaç ünlü kişiliğin zamanla halkın zihninde birleşip tek bir kahramana dönüştüğünü söylemektedir.

Bu nedenle Robin Hood iyi kalpli, merhametli ve insani kusurları olan bir karakterdir.

Çılgın bir maceraperesttir, ama harika bir liderdir. Fakirleri ve mazlumları savunur, ama hakkı yenen üst sınıfa da yardım eder. Yani aslında insanların tarih boyunca özlediği adaletin savunucusudur.

Bu nedenle ünü kısa sürede İngiltere’nin dışına taşmış ve maceraları 19. yüzyılda birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Elinizdeki kitap ünlü yazar ve çizer Howard Pyle tarafından 1883 yılında yazılmış ve daha sonra yazılan birçok esere ilham kaynağı olmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 Temel Eser arasında yer alan bu eğlenceli macera her yaştan okura hitap etmektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Muhammed
Muhammed
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok güzel olmuş 🙂

Muhammed
Muhammed
Ziyaretçi
1 yıl önce

Kim robin olmak ister kim ( ben )

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular